H sınıfı ehliyet ve otomatik vites kullanır ibareli rapor

engelsiz

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,benim bir kaç sorum olacak:
Benim sol ayagım çocuk felci oldugu için ve bizim gibi sol ayagından sakatlıgı bulunanlar için H sınıfı ehliyet ve otomatik vites kullanır ibareli saglık kurulu raporu almak için numune hastanesinde heyetine girdim,raporu yarın alacagım,ben bu raporu alınca ehliyetimi hemen degiştirmemmi gerekli,şimdiki kullandıgım otomatik vitesli eski aracımı bu ehliyetle kullanamazmıym?,şimdiki kullandıgım aracımın plakası degişiyormu acaba?Bu raporun süresi varmı ,yani raporu alınca(1600 motor) hemen yeni bir otomatik vitesli araçmı almam gerekiyor,mesala ben rapor aldıktan 3 ay sonra yeni aracımı alabilirmiyim?Diyelimki hemen yeni araç alamadım eski aracımın ruhsatına özürlü ibaresini işlettim arabamı 5 sene satamazmıyım? cevaplar için şimdiden teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
Ehliyetiniz var sanırım ayrıca arabanızda...
Ehliyetinizi bir an önce yenilemeniz gerekebilir. Raporun belli süresi olmaz, ehliyetinizi değiştireceğiniz zaman kullanırsınız. 3 ay olur 3 yıl olur: sorun o zamana dek neler yaşanacak bilinmez.
elinizdeki araçı şuan sahip olduğunuz ehliyet ile kullanabilirsiniz. ehliyetiniz değişirse kullanamazsınız. yinede arabanızın plakası değişirse şuan sahip olduğunuz ehliyet ile kullanamazsınız. dolayısıyla bir süre düşün karar ver neticede acelesi yok...
Rapor aldıktan 3 ay sonra yeni araç alacaksanız alabilirsiniz o zamana kadar düşünün.

Diyelim ehliyet değişti, şuan ki arabanızı ona göre ayarladınız. 5 sene değil istediğin zaman satarsın çünkü ÖTV muafiyetinden faydalanmadınız daha..

engelsiz

Üye
Üye
Kafayı sıyıracağım,bana %39 rapor vermişler birde sürekli yazmışlar raporun arka tarafınada( H ehliyet alır,otomatik vitesli araç uygundur) diye yazmışlar

Ben şimdi ehliyet alamayacakmıyım,ötv den faydalanamıyacakmıyım............

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç almanız için uygun raporu almışsınız. Raporunuzda "H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır" ibarelerinin olması yeterli ki zaten size bu ibarelerin bulunduğu bir rapor verilmiş. Ve evet ÖTV indirimden yararlanabilmek için sakatlık oranının hiç bir önemi yok. İster %10 olsun ister %70 olsun. Tüm mesele aracı hareket ettirecek özel bir donanıma ihtiyaç duyacak sakatlığınızın olması.

İsen Buga

Üye
Üye
tam 4dk sonra fikrinizi değiştirdiniz. Sanırım yerine eminim deseydiniz tamam...
Trafikte 4 dk değil anında karar vereceksin :) evet yada hayır falan...
Yeni araba ve ehliyetiniz için hayırlı olsun. güle güle sür.

engelsiz

Üye
Üye
ÖTV indirimli araç almanız için uygun raporu almışsınız. Raporunuzda "H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır" ibarelerinin olması yeterli ki zaten size bu ibarelerin bulunduğu bir rapor verilmiş. Ve evet ÖTV indirimden yararlanabilmek için sakatlık oranının hiç bir önemi yok. İster %10 olsun ister %70 olsun. Tüm mesele aracı hareket ettirecek özel bir donanıma ihtiyaç duyacak sakatlığınızın olması.

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ,kafama takılan bir kaç sorum daha olacak affınıza sığınarak;

Ben bu ay nasipse h ehliyeti alacagım inşallah,yeni araba için şu an param eksik kalıyor,3 yıldır kullandığım otomatik vitesli aracımı kullanmaya devam ediyorum,ehliyetimi alınca şimdiki kullandıgım aracımın ruhsatına özürlü raporumu hemen işletmelimiyim?Mesela 2012 şubat ayında eski arabayı satıp yeni araba alsam ,eski arabamın ruhsatına özürlü aracını işlettigim için arabamı 5 sene satamazmıyım?Birde son olarak mesela ben h ehliyeti aldıktan sonra eski aracımın ruhsatına özürlülüğümü belirtip ocak ayındaki bandrolu yatırmasam mart ayındada aracımı satsam o yatırmadıgım bandrolumun parasını tekrar benden alırlarmı ?saygılar

engelsiz

Üye
Üye
Hala hangi aracı alsam kararsızım

İsen Buga

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet alırsanız mutlaka ruhsatına ekleteceksiniz..

Arabaya gelince keyfine kalmış.

Tekerlekli Sandalye