Haline Bakmadan Evlilik Senin Neyine

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu cümle belkide bir çok insanın ardından söylenmiştir. Dile düşüp zikredilmesede o bakışlar yokmu işte o bakışlarla bile yine bu ötekileyici düşünce kendini ele verir. Engelli bir insanın ne cinselliğe, ne çocuk sahibi olmaya , nede güzel bir aile kurmaya hakkı yokmuşcasına örümcek bağlamış beyinlerin çatallaşmış dillerinden dökülen örseleyici sözlerden sadece biridir bu cümle...

engelsiz_evlilik.jpg

Engelli ister kadın olsun isterse erkek aşık olamaz,sevemez hayaller kuramaz helede cinsellik zinhar düşünülemez tabiri caizse ot gibi yaşamalı ki engelliliğin raconu bozulmasın. Bu raconun dışına çıkanlar ise anında birtakım çirkin diyaloglarla burun buruna kalır. Engelli kadınsa bu nasıl evlenicek, nasıl çocuk sahibi olacak, bu daha kendine bakamıyor evlenmeye kalkmış denmeye başlanır. Erkek ise ne işin var senin kadınla kızla evini nasıl geçindireceksin de evliliği düşünürsün gibi sözler başlar. Bu önyargılara kulak tıkamasını bilemeyenler kendine olan güveninde biraz da olsa bir esneklik varsa hayalini kurduğu o yuva kurulamadan yıkılır. Önyargılar engellilerin yaşamlarının adeta bir parçası olmuş haldedir. Bu önyargılar evlilik hayatları içinde günümüzde bile bakidir. Kimin ne dediğini takmayan kendi doğru bildiği yolda devam edenler mutlaka var fakat sanırım azınlık haldeler. Keşke herkes yıkıcı önyargılara kulak tıkayabilse..

İster engelli engelliyle evlensin, isterse engelli engelsiz biriyle her iki durumdada netice değişmiyor engelliysen toplumun böyle bir eylem karşısında tavrı net değilmidir? Sanki evlilik sadece engelsizlerin tekelinde oysa evlenip çok mutlu olan okadar çok engelli insan vardır ki evet yaşamları zor olabilir ama başını yastığa sevdiğiyle koyması bu zor olan yaşamda belkide dayanma gücüdür bunu hiç düşündünüz mü?

Hani engelli bir insanın evliliğine sıcak bakamıyoruz ya, hani engellinin evliliği herkesin gözüne batıyor ya peki o halde evliyken herhangi bir şekilde engelli olan hiç bir Allahın kulu yok mu? O halde onlarda bu işi yürütemez evliyken engelli olan her kez soluğu mahkemede alsınlar boşansınlar. Zira ha önceden ha sonra neticede engellli evlenemez değilmi?

İşte bilinçsiz o ayrıştırıcı düşünce yapınız böyle çelişkilerle dolu ama malesef görmezden bilmezden geliyorsunuz.

Aslında bazen çok yakınlarımız bile bu duruma karşı çıkabiliyor. Evliliği engelliye belkide yakıştırmıyor, yada yaşayabileceği zorluklar ailenin gözünü korkutuyor. Ama hiç birşeyin yaşanmadan bilinemeyeceği gerçeğinide kabul etmek istemiyorlar. Zorda olsa, sonu kötüde bitecek olsa bu hayat o kişiye ait ve tüm karar verme yetkileride sadece ona ait olmalı değilmidir?

Bırakın insanlar kendi tercihlerini iyisiyle kötüsüyle kendileri yapsın çek o çirkin bakışlarını kapat o yıkan cümleleri döktüğün ağzını.

okatur

Üye
Üye
Aynı bana ailem tarafından söylenenler

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

'' Haline bakmadan evlilik senin neyine? '' söylemine verecek bir yanıt bulamayan engelli evlenmesin zaten! Hiç bu yola çıkmasın bile! Hem kendini hemde eşini daha evlilik öncesinde elalemin (ki buna aile de dahil) sözlerine kulak verecek kadar aciz ve kendi geçimini ( ailesiyle birlikte) sağlayacak güçte değilse sakın ola ki bana evliliğin herkesin yasal hakkı olduğu söyleminden bahsetmesin.

Engellerine rağmen evlilik gibi kutsal bir müesseseye girmeye niyetleniyorsa önce kendine güvenmeli ve toplumun tüm önyargılarına karşı önce kendi beynindeki önyargıları yıkmalı yoksa hiç yola çıkmasına gerek yok!

En büyük hapishanesine geri dönebilir ve sonsuza kadar orada yaşayabilir. Evlilik ne haddine? Ama derse ki, ''Ben kendime güveniyorum arkadaşım eşimi de kendimi de aslanlar gibi taşırım, kim ne derse desin umurumda olmaz, gerekirse dünyayı alırım karşıma '' işte ona nikah şahitliği yapmazsam o da benim ayıbım olsun :(

Ezgi13

Üye
Üye
Malasef bu tavırla bende karşılaştım. Evet ilk bakışta "canım bunları göze almayı beceremeyen evlenmesin" demek kolay aslında. Ama inanın tüm sevdikleriniz (anne, baba, kardeş, can dostlarınız)
Hepsi ağız birliği etmişçesine karşı çıkınca inanın zor gerçekten zor oluyor :(

okatur

Üye
Üye
Katılıyorum ezgi hanım zaten türkiyede engelli bireylere yaşama hakkını bile kısıtlıyorlar, engelliysen evde oturacaksın, bu yüzden isyan ediyorum işte...

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kuşkusuz ki her insan iyi bir iş mutlu, huzurlu bir yuva ister, fakat en sinir bozucu olanda engellilerin bunları istemesinin kabahatmiş gibi görünmesidir. İşte sitemimiz de onlaradır. Aslında okadar çok var ki engelsiz olmasına rağmen evlenmek isteyip fakat ailenin onayı olmadığından dolayı sevgisinden vazgeçmek zorunda kalan insanlar.Hele birde engelin varsa busefer ailede yetmezmiş gibi x kişilerde başlıyor yargılamaya sorgulamaya sanki insanların üzerine vazifeymiş gibi kendilerince ahkam kesmekte sınır tanımıyorlar. Bu yazıda sözüm iki insanın arasındaki bağa müdahale edenlereydi, yaşamın her alanında bu ister iş olsun, isterse aşk fark etmeksizin insanın hayatı üzerindeki kararları sadece kendisi vermesi gerektiği x kişilerin o darmadağın edici tavırlarına bir son vermelerinin sadece bir temennisiydi.

Gölge etmesinler başkada ihsan istenmez.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Malasef bu tavırla bende karşılaştım. Evet ilk bakışta "canım bunları göze almayı beceremeyen evlenmesin" demek kolay aslında. Ama inanın tüm sevdikleriniz (anne, baba, kardeş, can dostlarınız)
Hepsi ağız birliği etmişçesine karşı çıkınca inanın zor gerçekten zor oluyor :(

Zor Diyorsun...
Zor Olacak Ki,
İMTİHAN olsun...!

Sevgili Ezgi,

İstediği kadar zor olsun ama yeter ki imkansız olmasın! Hem bu hayatta kolay olan ne var bana söyler misin? Ne kadar zor olursa o kadar değerli değil mi yaşamak? Kimseye kolay olacağını söylemiyorum zaten ama iki kişi çok severse ve sevginin tüm engelleri aşacağına inanıyorsa işte o zaman bana göre önlerinde aşılmayacak engel yoktur...

İnsan en çok da sevdiklerinin desteklememesine içerler böyle durumlarda hele candostun bir anda candüşmanın kesilir adeta. Neymiş sözüm ona Dost doğruyu söyleyenmiş, dost acı söylermiş, aşk gözlerini kör etmiş de vs vs bir sürü ıvır zıvır...

Zordur sevmek hele birini ondan çocuk sahibi olmak isteyecek kadar çok sevmek aslında hiç de kolay değildir. Bir insan kaç kez ölesiye sevebilir? Sesini duymayınca nefesi kesilecekmiş gibi hissedebilir? Zordur sevmek daha da önemlisi sevginin peşinden gidebilmek çok zordur herkese ve her şeye rağmen bir yere kadar katlanırda insan sıra kendiyle savaşmaya gelince işte o zaman hep kaybeder. İnsanın en büyük engeli kendi beyniyle kalbi arasında yaşadığı soğuk savaşta gizlidir. Herkes sıcak savaşa hazırlanır ama ya kendi kendisiyle olan savaşı? İşte asıl sen o savaştan galip çıkabiliyor musun? O zaman helal olsun sana kardeşim tüm sevgiler helal olsun sana...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konuyu facebook sayfamızda paylaştığımızda, paylaşımın altına çok beğendiğim şu yorum geldi. Yorum yapanında izniyle paylaşıyorum...

''BİLE'' Edatını çok duyar engelliler...''O ENGELLİ BİLE senden daha zeki,daha güzel,daha akıllı,mutlu.meslek sahibi,sevenleri var,mesleği var,yuvası var,çocukları var;ona BiLE çiçek gelir.....
''BİLE'' aslında ''Sen buna layık değilsin .''veya ''Bunu hak etmiyorsun.''demektir. ..
''BİLE''aslında engellilere BİLE BİLE bir hakarettir...Aslında sadece ''ÖZEL'' dirler engelliler... Ayrıcalık değildir istedikleri... Sadece yaşamını kolaylaştıracak haklar ve biraz anlayıştır. bekledikleri... Hepsi o kadar... Zavallı,eksik,meczup,dilenci değildir engelli...O da özeldir.güzeldir,zekidir.Sever ve sevilir..Bunları da BİLE BİLE bilir ve yaşatır...(Meral)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çok güzel özetlemiş Meral hanım yüreğine sağlık. Sanırım en çok beğendiğim yerde bu cümle oldu 'BİLE''aslında engellilere BİLE BİLE bir hakarettir.. Yapılan bu yoruma katılmamak mümkün değil.

kartalreis

Üye
Üye
Her insan evlenebilir, her insanın hali de her an değişebilir. Her an yeni bir şanda olan Allah ne derse o olur. İnsanların kafalarında kurguladıkları dünyalara göre geliştirdikleri eylemler ve de söylemler sadece kendilerini bağlar. Hastanede bir doktor demişti yüzde bir olasılık dahi olsa sende varsa yüzde yüz olur.

Tek olan Allah ne diyor ona bakarım. Vesveese, dedikodu, vehimden beynimizi korumanın yolu da Kuran ı Kerim i anlayarak okumak ve uygulamaktır...

Tekerlekli Sandalye