Hayata Dokunmak Bir Amanın Hayata İlişkin Notları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

Görme engelli yazar Halis Kuralay kendi yaşam öyküsünden yola çıkararak, 'körlüğü' anlattığı kitabında, kendine özgü üslubuyla akıcı ve sürükleyici bir dil kullanmış.

Kitaptan bazı alıntılar:

Körlüğün nezakat kurallarını sıralıyordu ,görenlerin acemiliğini gidermek istercesine....
Ben sıradan bir insanım,yalnızca görmemek gibi bir engelim var.Konuşurken sesinizi yükseltmenize yada bana çocukmuşum gibi davranmanıza gerek yok.

Ne istediğimi yanımdaki kişiye sormayın,kahvesine krema ister mi demeyin,bana sorun.
Yolda beyaz baston yada rehber köpek kullanabilirim veya kolunuza girmeyi rica edebilirim.Kararı bana bırakın ve lütfen koluma sarılmayın;izin verin ben sizin kolunuza gireyim.

Görmek ile ilgili sözcükleri kullanmaktan kaçınmayın.Onları bende kullanırım.'Sizi gördüğüme sevindim gibi'
Bana acınmasını istemem.Ama körlüğü yüceltircesine konuşmanızıda istemem.
Eğer sizin misafirinizsem bana banyoyu ,lavaboyu.pencereyi ve hatta ışık anahtarını gösterin;ışığın açık olup olmadığını bilmek isterim.

Çok merak ediyorsanız körlük hakkında konuşabiiriz,ama bu benim için eski bir hikaye. Benim sizin olduğu gibi farklı alanlara ilgim var.

Tekerlekli Sandalye