Heyete giderken nelere dikkat etmeliyim?

xsatsu

Üye
Üye
Arkadaşlar herkese merhaba.
Covid sonrası genetik hastalığım aktifleşti gibi bir durum oldu. Lisanslı bir sporcu ve gemi kaptanlığından 1 sene yatalak, 2.5 senede yarı yatalak haldeyim. Kalp sorunu, göz problemleri, hafıza problemleri, eklem sorunları gibi tonla şeyle mücadele ediyorum.
Bu zamana kadar teşhislerim özel hastanelerde ve özel doktorlar tarafından konmuştu ama artık rapor için son iki aydır devlete gidiyorum. Heyet öncesi teşhisleri almak için yaklaşık istanbulda 7 hastane gezdim fakat birinin kabul ettiği hastalığı biri etmiyor. Anlıyorum hastalıklarımın hepsi çok nadir/bilinmeyen hastalıklar. Fakat ben hangi heyete gideceğim ve nelerle gideceğim konusunda kararsızım.
Elimde Almanyanın en köklü Laboratuvarından( Centogene) Genetik raporum var. Türkiye bilim kurulu başkanı tarafından konulmuş teşhislerimde var. Fakat dediğim gibi hastaneye elimde raporlarla, kan testleriyle ve araştırma belgesiyle( pubmed araştırma çıktıları) ile gidiyorum sende bu yoktur bu çok nadir diyip geçiştiriliyorum. Hastane isimleri vermek yasak olabilir diye kodlayarak yazacağım. Yasak değilse normal haline güncellerim.
Teşhis alan hastalıklarım; Otonom disfonksiyon, Postürel taşikardi, mast cell aktivasyon sendromu, ehler danlos sendromu, diplopi, hipofosfotaz, yağ oksidasyonu bozukluğu, major depresyon, fibromiyalji, bağ dokusu hastalığına bağlı akut eklem çıkmaları( her hareket ettiğimde köprücük kemiklerim, uyurken diz kapaklarım, omzum çıkıyor).
Özetle A hastanesi yukardakilerden 4 tanesini kabul ediyor, B hastanesi 6 tanesini ama en major olanlar sende yok diyor, C hastanesi 3 tanesini kabul ediyor gibi bir durum söz konusu. Malesef elimdeki genetik raporunda nedense pek bi' geçerliliği yok çok saçma bi prosedür var. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Kural ihlalinde bulunduysam özür dilerim. Buraya yazmak bile benim için zor bi süreçti. Gerçekten hepimiz engellü adayıymışız başa gelmeden anlaşılması mümkün bir olay değilmiş. Herkese teşekkürler, herkese geçmiş olsun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar çok geçmiş olsun öncelikle. Hastalıklarınız nadir hastalık sınıflamasında olduğundan bu sorunları yaşıyorsunuz. Yapılacak şey basit aslında. İlk önce sağlık kurulu raporu almak için bir hastaneye başvurun. Başvurunuzda tüm branşları dolaşacaksınız. Burada size düşen eski raporlarınızı ilgili branş doktoruna verip elden geldiğince hastalığınızı anlatmak. Sonrasında sizi heyete çağıracaklar. Heyette sizlik bir durum yok aslında. Ben 3 defa rapor aldım 3 ündede heyete girmemle çıkmam bir oldu.
Nihai olarak heyet size bir oran belirleyecek belirlenen oran %40 altı olursa bu seferde rapora itiraz edersiniz. İtiraz sonrası daha detaylı bir inceleme yapılır.
Bu arada rapor alma amacınız nedir tam olarak (engelli emekliliği, ötv indirimi vb. gibi) bunu bilirsek daha detaylı yol gösterebiliriz.

Son düzenleme:

xsatsu

Üye
Üye
Merhabalar çok eçmiş olsun öncelikle. Hastalıklarınız nadir hastalık sınıflamasında olduğundan bu sorunları yaşıyorsunuz. Yapılacak şey basit aslında. İlk önce sağlık kurulu raporu almak için bir hastaneye başvurun. Başvurunuzda tüm branşları dolaşacaksınız. Burada size düşen eski raporlarınızı ilgili branş doktoruna verip elden geldiğince hastalığınızı anlatmak. Sonrasında sizi heyete çağıracaklar. Heyette sizlik bir durum yok aslında. Ben 3 defa rapor aldım 3 ündede heyete girmemle çıkmam bir oldu.
Nihai olarak heyet size bir oran belirleyecek belirlenen oran %40 altı olursa bu seferde rapora itiraz edersiniz. İtiraz sonrası daha detaylı bir inceleme yapılır.
Bu arada rapor alma amacınız nedir tam olarak (engelli emekliliği, ötv indirimi vb. gibi) bunu bilirsek daha detaylı yol gösterebiliriz.
Öncelikle cevap için çok teşekkür ediyorum.
Yani bu yaşıma kadar yaptığım tüm birikim ve iş imkanım bitti. Hayata 0 dan başlamakta pek mümkünse değil bu hastalıkta. Zaten ömrüm baya bir kısıtlı olacak. O yüzden araba indirimiyle bir araba almak tek işe yarar şey duruyor. Emeklilik sanırsam 10 sene daha yaklaşık çalışmam gerekiyor o da baya olanaksız görünüyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladım. Sizi şu şekilde yönlendirelim hocam. Öncelikle %40 ve üzeri bir sağlık kurulu raporu alırsanız "kademeli engelli erken emekliliğinden" faydalanabilirsiniz. Bize ilk sigortalılık tarihini yazarsanız daha net süre verebiliriz.
ÖTV indirimli araç için ise size şu genel bilgileri vereyim. Eğer aracı kendiniz kullanabilecek durumda iseniz alacağınız araçta aracı hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duymanız gerekir. Yok eğer aracı kendiniz kullanamayacak durumda iseniz bu seferde rapor oranınızın minimum %90 olması gerekmektedir.

xsatsu

Üye
Üye
Anladım. Sizi şu şekilde yönlendirelim hocam. Öncelikle %40 ve üzeri bir sağlık kurulu raporu alırsanız "kademeli engelli erken emekliliğinden" faydalanabilirsiniz. Bize ilk sigortalılık tarihini yazarsanız daha net süre verebiliriz.
ÖTV indirimli araç için ise size şu genel bilgileri vereyim. Eğer aracı kendiniz kullanabilecek durumda iseniz alacağınız araçta aracı hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duymanız gerekir. Yok eğer aracı kendiniz kullanamayacak durumda iseniz bu seferde rapor oranınızın minimum %90 olması gerekmektedir.
İşe girişim 2016 hocam. Rapor olarak şuan farklı bir sebepten heyetteyim 60 üstü alırsın denildi.
Aracı kendim kullanacağım hareket ettirici donanıma ihtiyaç duymak ne demektir hocam? El ayak kullanmakta sorunum yok, ağrılar haricinde.

kareondokuz

Üye
Üye
Heyette doktorların karşısında durduğumuz süre 30 saniyeyi geçmez. Nerede tedavi görüyorsun? Çalışıyor musun? Bitti. Bu kadar.

xsatsu

Üye
Üye
Heyette doktorların karşısında durduğumuz süre 30 saniyeyi geçmez. Nerede tedavi görüyorsun? Çalışıyor musun? Bitti. Bu kadar.
Heyete daha önce 2 kere çıktım daha doğrudu heyet öncesi doktorlar heyet gibi toplandı. Hastalığım nadir olduğu için kaynak olarak kullanmak üzere videolarım çekildi, sorular soruldu, kan testlerim incelendi derken 3 gün totalde 10 saati geçti incelemeler. Gerçek heyette umarım 30 saniye sürmez anlamazlar çünkü.

kareondokuz

Üye
Üye
Heyete daha önce 2 kere çıktım daha doğrudu heyet öncesi doktorlar heyet gibi toplandı. Hastalığım nadir olduğu için kaynak olarak kullanmak üzere videolarım çekildi, sorular soruldu, kan testlerim incelendi derken 3 gün totalde 10 saati geçti incelemeler. Gerçek heyette umarım 30 saniye sürmez anlamazlar çünkü.
19 şubatta heyete girdim. Tekerlekli sandalye ile heyete girenler 45 saniye 1 dakika içeride kaldı. Duyduğuma göre artık süreli rapor veriyorlarmış.

ahmet34

Üye
Üye
heyette konusturmuyorlar bıle...bos bos durucan..onlar ızleyıp gonderıcek
derdınıde anlatamazsın

xsatsu

Üye
Üye
heyette konusturmuyorlar bıle...bos bos durucan..onlar ızleyıp gonderıcek
derdınıde anlatamazsın
E hocam peki ben bu prosedürlerle nasıl rapor alıcam? X rayde, MR da sorunlarımın çoğu görülmüyor. Teşhislerimde özel hastanelerde veya yurtdışında olduğu için geçersiz dediler.

İsen Buga

Üye
Üye
alternatif bir düşüncem olacak; yazdıklarınızı okudum bu konuya çoğu hakim olmadığınızı farkettim (yada benim görüşümdür yanlışım varsa afola): ama size buradan yol göstermeyi doğru bulmadım. Önerim şu: Adlı tıp doktoru ile bir görüşün. Çevrenizde adlı tıp doktoru bulmalı ve elinizdeki tetkikleri göstermelisiniz. Özel Adlı tıp doktoru var mı bilmem ama bulabilirseniz iyi olacak: Size nasıl hangi hastanede hangi doktora gitmeniz gerektiği söyleyebilir hiç değilse (bana göre en kötü ihtimal bu).

Araç konusuna gelince olumsuz cevap vereceğim: %90 oran almadıkça ÖTV.siz vermezler. Yine de bu konuyu Adlı Tıp doktoruna sorun.
Kolay gelsin kardeş. Geçmiş olsun bu arada....

xsatsu

Üye
Üye
alternatif bir düşüncem olacak; yazdıklarınızı okudum bu konuya çoğu hakim olmadığınızı farkettim (yada benim görüşümdür yanlışım varsa afola): ama size buradan yol göstermeyi doğru bulmadım. Önerim şu: Adlı tıp doktoru ile bir görüşün. Çevrenizde adlı tıp doktoru bulmalı ve elinizdeki tetkikleri göstermelisiniz. Özel Adlı tıp doktoru var mı bilmem ama bulabilirseniz iyi olacak: Size nasıl hangi hastanede hangi doktora gitmeniz gerektiği söyleyebilir hiç değilse (bana göre en kötü ihtimal bu).

Araç konusuna gelince olumsuz cevap vereceğim: %90 oran almadıkça ÖTV.siz vermezler. Yine de bu konuyu Adlı Tıp doktoruna sorun.
Kolay gelsin kardeş. Geçmiş olsun bu arada....
Hocam öncelikle merhaba. Adli tıp doktoruna bakacağım ama nasıl bulunabilir ve raporlar gösterilir bi fikrim yok tabi. Ötv konusunda, mesela yüzde 60 alsam herhangi bir ötv indirimi alamıyor muyum? Teşekkürler dilekleriniz için.

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV için en az %90 olacak başka sansınız yok. Her engelli ÖTV.siz araç alamıyor. %90 altında ise hareket ettirici aparat takılması koşulu ile alınıyor başka çözüm yok. ÖTV mevzuatı okumanızı öneririm. Arkasından MTV mevzuatı. Engelliyiz diye ÖTV.siz araç alma imkanımız yok.

Adlı tıp doktoru aslında bulmak zor, ADLI vakalara baktığı için onun dışında işleri ve her şeyi kabul etmez. Dolayısıyla biraz zahmetli bir durum. Bulunmaz değil mutlaka bulunur.

xsatsu

Üye
Üye
ÖTV için en az %90 olacak başka sansınız yok. Her engelli ÖTV.siz araç alamıyor. %90 altında ise hareket ettirici aparat takılması koşulu ile alınıyor başka çözüm yok. ÖTV mevzuatı okumanızı öneririm. Arkasından MTV mevzuatı. Engelliyiz diye ÖTV.siz araç alma imkanımız yok.

Adlı tıp doktoru aslında bulmak zor, ADLI vakalara baktığı için onun dışında işleri ve her şeyi kabul etmez. Dolayısıyla biraz zahmetli bir durum. Bulunmaz değil mutlaka bulunur.
Hocam çok özür dileyerek bir soru sormak istiyorum sizide uğraştırıyorum kusura bakmayın. Hastalıktan dolayı ve kullandığım ilaçlardan dolayı odaklanmam ve beyin fonksiyonlarım şuan çok iyi değil o yüzden biraz anlama güçlüğü yaşıyorum. Aslında benim sormak istediğim indirimli araç almak. ÖTV den direkt muaf olmak değil. Mesela yüzde 60 raporlu birisi 1.3 milyonluk arabayı 900bine alabilir gibi ifadeler yanlış mı yani?
Örneğin ;
70 Engelli Raporu: %70 engelli raporu sahipleri için ÖTV indirimi %60, KDV avantajı ise %18 olarak uygulanır.
Yukardaki bilgiyi internetten buldum. Yani ben yüzde 60-70 civarı rapor aldıktan sonra indirimli araç alabiliyor muyum yoksa bu eski kanun felan mı çünkü internette bilgiler bu şekilde.

İsen Buga

Üye
Üye
Tamamen yanlış. Sakatlık oranında %70 yok; Sakatlık oranında %90 işgücü kaybı oranı kesin ve net.
Öte yandan araçlarda ÖTV de %60 diye kesinlik yok. Modeline göre değişir %220 ÖTV oranı bile var hatta ÖTV oranı %10 da var. Araç alınacaksa ÖTV oranını maliyenin belirlediği kurallar çerçevesinde alır ve öyle satarlar. Asla artış ve azalış yapmazlar. ÖTV onların cebine gitmiyor. Ancak aynı araç bayiiden bayiiye göre değişir. bu kar payıdır. kimisi ucuz kimisi pahalı satar karışmayız. Kesinlikle ÖTV ile alakası yoktur.
Engelli bir birey ÖTv hakkı kazanırsa KDV öder. Bu kesindir.

xsatsu

Üye
Üye
Tamamen yanlış. Sakatlık oranında %70 yok; Sakatlık oranında %90 işgücü kaybı oranı kesin ve net.
Öte yandan araçlarda ÖTV de %60 diye kesinlik yok. Modeline göre değişir %220 ÖTV oranı bile var hatta ÖTV oranı %10 da var. Araç alınacaksa ÖTV oranını maliyenin belirlediği kurallar çerçevesinde alır ve öyle satarlar. Asla artış ve azalış yapmazlar. ÖTV onların cebine gitmiyor. Ancak aynı araç bayiiden bayiiye göre değişir. bu kar payıdır. kimisi ucuz kimisi pahalı satar karışmayız. Kesinlikle ÖTV ile alakası yoktur.
Engelli bir birey ÖTv hakkı kazanırsa KDV öder. Bu kesindir.
Hocam cevaplar için teşekkürler. O zaman almamın bana hiç bir faydası olmayacakmış bu üzücü oldu

kareondokuz

Üye
Üye
Hocam cevaplar için teşekkürler. O zaman almamın bana hiç bir faydası olmayacakmış bu üzücü oldu
Sosyal güvenlik uzmanı birine danışmanız daha iyi olur. Fakat şunu da söyleyeyim. Benim 4 bölüme gitmem, evraklarımın hazırlanmasıi heyete girmem ve Sgk ile işlerimin yapılması için 2023 yılı aralık ayında 17 bin lira istedi. 2024 yılı fiyatları kim bilir ne kadar. Ankara'da işleri hızlandırmak için de 2 bin lira istedi. Önce olabilir düşüncesindeydim. Hızlanması iyi olur dedim ama sonra eve gelince dedim ki, ihtiyacı olan birinin önüne geçmiş olacağım diye istemedim. Raporu aldıktan sonra aradım. Umursamaz tavırlarla, benden ne istiyorsun dedi. Daha da aramadım. Menfaat dünyası.

ahmet34

Üye
Üye
böbreği olmayan ama otobuse bınıp yuruyen kısıler yuzde 90 ıle arac alabılırken...yada bır elınde guc kaybı olup yuzde 15 ıle dıreksıyondan topuz lu arac alabılırken...

yatalak elı kolu calısmayan,bırısı yardımıyla yemek yıyen tuvaletını bırısı yaptıran,kucakta tasınan kısıler ıse yuzde 85 ıle arac alamıyor taksi cagırarak tasınması gerekıyor

sistem böyle işliyor

Timsah

Üye
Üye
Benim çocuğum yüzde 99.99 yani yuzde 100 de bende alamıyorum parasızlıktan ve bunları gelire sayiyorlar bide orasi var Allah bize güç versin inşallah canları sağ olsun sırtımızda taşırız

xsatsu

Üye
Üye
Sosyal güvenlik uzmanı birine danışmanız daha iyi olur. Fakat şunu da söyleyeyim. Benim 4 bölüme gitmem, evraklarımın hazırlanmasıi heyete girmem ve Sgk ile işlerimin yapılması için 2023 yılı aralık ayında 17 bin lira istedi. 2024 yılı fiyatları kim bilir ne kadar. Ankara'da işleri hızlandırmak için de 2 bin lira istedi. Önce olabilir düşüncesindeydim. Hızlanması iyi olur dedim ama sonra eve gelince dedim ki, ihtiyacı olan birinin önüne geçmiş olacağım diye istemedim. Raporu aldıktan sonra aradım. Umursamaz tavırlarla, benden ne istiyorsun dedi. Daha da aramadım. Menfaat dünyası.
Hocam anlamadım bu parayı kim istedi?

Tekerlekli Sandalye