Hiç bir ibare bulunmayan H sınıfı ehliyet

Sodoyoulorve

Üye
Üye
Hiç bir ibare bulunmayan H sınıfı ehliyet ile herhangi birinin otomatik aracını kullanabilir miyim bilen varmı arkadaşlar ? herhangi bir ceza yermiyim ? raporumda b uygun değildir h sınıfı ehliyet alabilir yazıyor.
Otomatik vites kullanır yada özel tertibatlı araç kullanır ibaresi yok raporda..
cevaplarınız için teşekkür ederimm..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyetle istediğin aracı kullanabilirsin. Aramızda h sınıfı ehliyeti olupta istediği aracı kullananlar var.

İsen Buga

Üye
Üye
hayır halil efendi bu arkadaşı yanlış yönlendiriyorsun. H sınıfı olup da fiziksel sakatlığı belirgin olmayanlar hiç bir sorun yaşamadan araç kullanır ancak gözle belli olan sakatlığı özellikle soruyu soran arkadaşımızın Eğer sakatlığınız sol alt ekstrimitede ise yani sol bacakta ise 'otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır' ibareli raporla ÖTV den yararlanırsın. Bunun dışında yararlanabilmen için ya sakatlık oranının %90 ve üzeri olması gerek yada raporda tertibatlı araç kullanır ibarelerinin olması gerekmektedir.

dolayısıyla sonuç olarak her yere yazı yazmasın yoksa konuyu karıştırırız.

http://engelliler.gen.tr/f18/yurt-disindan-tertibatsiz-arac-alabilir-miyim-20473/

Sodoyoulorve

Üye
Üye
sağ kolumda sakatlığım sürerken hiç bir sorun yaşamıyorum ve sakatlığım belirgin değil sizinde dediğiniz gibi ( H sınıfı olup da fiziksel sakatlığı belirgin olmayanlar hiç bir sorun yaşamadan araç kullanır) kullabilir miyim yani ?

teşekkür ederim cevaplarınız için.:)

İsen Buga

Üye
Üye
İşitme engelliler mesela; kalp rahatsızlığı mesela; bir gözü kör olanlar mesela; belirgin olmayan sakatlık demek istedim. Amacım seni bilgilendirmekti oysa ayzışmalardan gördüğüm kadarıyla canın bağcıyı dövmek istiyor.

Sağ Kol sakatlığına gelince polis soracak H sınıfı neden? Cevabınız nedir? Sağ kol rahatsızlığı mı diyeceksiniz?Dediğiniz an arabanız bağlanır. Cezası da büyük.
Dolayısıyla değmez. Onun için bu tür belalardan uzak durmak gerekiyor: Ehliyetinizde H sınıfı ibre yanında "otomatik vites araç kullanabilir" ibresi yazılı olmalı yada isterseniz emniyete bir danışın... Sağ kol sakatlığı olanlar mutlaka ehliyetine bir şerh kondurmalı ki herkesin ancak otomatik vites olan aracı kullanabilesin ; Yanlışım varsa özür dilerim o zaman.

Emniyete şunu sor: Sağ kol rahatsızlığım var raporda otomatik vites araç kullanır yazısı var ama ehliyetimde yok sorun yaşarmıyım vs. yada durumunu detaylı anlatmalısın; Burada yaptığın gibi polis amcalara yada ablalara durumunu izah edecek kadar çok az ve öz anlatmamalısın. Tam bilgi vermelisin seni de aydınaltırlar.

ahmetacar_45

Üye
Üye
İşitme engelliler mesela; kalp rahatsızlığı mesela; bir gözü kör olanlar mesela; belirgin olmayan sakatlık demek istedim. Amacım seni bilgilendirmekti oysa ayzışmalardan gördüğüm kadarıyla canın bağcıyı dövmek istiyor.

Sağ Kol sakatlığına gelince polis soracak H sınıfı neden? Cevabınız nedir? Sağ kol rahatsızlığı mı diyeceksiniz?Dediğiniz an arabanız bağlanır. Cezası da büyük.
Dolayısıyla değmez. Onun için bu tür belalardan uzak durmak gerekiyor: Ehliyetinizde H sınıfı ibre yanında "otomatik vites araç kullanabilir" ibresi yazılı olmalı yada isterseniz emniyete bir danışın... Sağ kol sakatlığı olanlar mutlaka ehliyetine bir şerh kondurmalı ki herkesin ancak otomatik vites olan aracı kullanabilesin ; Yanlışım varsa özür dilerim o zaman.

Emniyete şunu sor: Sağ kol rahatsızlığım var raporda otomatik vites araç kullanır yazısı var ama ehliyetimde yok sorun yaşarmıyım vs. yada durumunu detaylı anlatmalısın; Burada yaptığın gibi polis amcalara yada ablalara durumunu izah edecek kadar çok az ve öz anlatmamalısın. Tam bilgi vermelisin seni de aydınaltırlar.

ben de h ehliyeti alabilir raporu aldım 34 tl aldılar acaba geri alma şansımız var mı bilgilendirirsen sevinirim

İsen Buga

Üye
Üye
Devlet hastanesi mi yoksa üniversite yada vakıf hastanesi mi? hangisi?

İsen Buga

Üye
Üye
Çalışıyorsanız; ilgili makama şikayet edebilirsiniz...
Şimdiki Adı Kamu HAstaneleri Kurumu Sekreterliği: İlgili yazıyı çıktı al dilekçeni altına koy ve mahbuzun da fotokopisini ekle. Şikayet et.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

SAYI : B100THG0100008 03.03.2004 3539
KONU :

......................... VALİLİĞİNE
GENELGE
2004/ 30

Özürlülerin, özel kanunlar uyarınca kendilerine tanınan haklardan yararlanabilmeleri maksadıyla almaları gereken özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınıp alınmayacağı konusunda uygulamada doğan tereddütlerin giderilebilmesi için ilgili mevzuat çerçevesinde konunun açıklığa kavuşturulması gerekli görülmüştür.

Bilindiği üzere, 08.01.2002 tarih ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin 1 inci fıkrasında özetle; genel bütçeye dahil daireler ile katma bütçeli idareler, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmayacağı hükme bağlanmıştır. Bahsedilen 1 inci fıkra hükmünden muaf tutulacak kişi veya kurumları tespit etmeye aynı kanunun 1 inci maddesi 4 üncü fıkrasında Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.

Bu çerçevede, 08.02.2002 tarihli ve 24665 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 28.01.2002/3654 sayılı kararname’nin eki karar ile gaziler, şehit ve gazi dul ve yetimleri, özürlüler, öğrenciler ve 2022 sayılı, 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kişiler 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesi 1 inci fıkrası hükmünden muaf tutulmuştur. Diğer bir ifade ile, verilen hizmetler karşılığında ücret alınmaması veya indirimli uygulama yapılabilmesi imkanı getirilmiştir.

Konuyla ilgili 03.12.2002 tarih ve 2002/58 No’lu Başbakanlık Genelgesinin 6 ncı maddesinde ve Sağlık Bakanlığının 10.05.2000 tarih ve 2000/48 No’lu Genelgesinin 3 üncü maddesinde "Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan özürlü vatandaşlarımızın almış oldukları sağlık kurulu raporlarından bağış ve evrak parası adı altında para talep edilmemesi" gerektiği belirtilmiştir.

Ancak, gerek özürlü vatandaşlarımızdan gerek resmi sağlık kurum ve kuruluşlarından Bakanlığımıza intikal eden müracaatlardan; uygulamada tereddüt ve sorunlar oluştuğu ve bu durumun özürlü vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açtığı, tespit edilmiştir.

Bu itibarla mezkur genelgelerde belirtildiği üzere;06.02.1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan , Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu

Raporları Hakkında Yönetmelik’te de belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarına özürlü sağlık kurulu raporu almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve sağlık kurulu raporu işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin;

a) İlgilinin herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışması halinde bu kurum veya kuruluşça,

b) SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensubu olmaları veya emekli, yaşlılık veya malullük aylığı almaları halinde bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumunca karşılanması,

c) Yeşil kartı bulunan özürlülerin 3816 sayılı Kanun uyarınca özürlü sağlık kurulu raporu ile ilgili iş ve işlemlerine ait giderlerinin (poliklinik muayene ücreti hariç) ise, bağlı bulundukları Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan Bakanlığımıza aktarılan avans sisteminden karşılanmak üzere Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünden talep edilmesi,

d) Bunların dışında kalan ve herhangi bir sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayıp ödeme gücü bulunmayan özürlü vatandaşlarımızdan 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik, ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve konunun ilgili kurum ve kuruluşlara tebliğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR
Bakan a.
Müsteşar

ahmetacar_45

Üye
Üye
Çalışıyorsanız; ilgili makama şikayet edebilirsiniz...
Şimdiki Adı Kamu HAstaneleri Kurumu Sekreterliği: İlgili yazıyı çıktı al dilekçeni altına koy ve mahbuzun da fotokopisini ekle. Şikayet et.

makbuzu nereye koyduğumu hatırlamıyom ya acaba hastanenin veznesinden alabilir miyiz

İsen Buga

Üye
Üye
:)
Tekrar vermezler. 34 lira için boşver derim.

İsen Buga

Üye
Üye
Güzel soru, cevabı bilmiyorum. Kaldı ki şikayet edip de dönen olmadı: Ancak olurda şikayet ederseniz - başvurursanız sonucu buraya yazın.

iremecrin

Üye
Üye
Merrhaba,
Benimde H sınıfı ehliyetim var. Fakat ehliyet üzerinde hiçbir ibare yok. Sade H yazıyor.
Ben sol kol dirsek bilekten altı yok. Mekanik protez kullanıyorum.
Bildiğiniz gibi sol kol engelliler vergi indirimli ve özel donanımlı araç alamıyor.
Şimdi Ben bu durumda bana ait olmayan normal araba (otomatik yada manuel) kullana bilirmiyim.
Kendime ait bir araba almak istersem illa engelli plakalı arabamı almam lazım,
Aldığım bu arabayı birinci derece yakınlarımda kullana bilirmi,
bu konularda bir bilginiz varmı

İsen Buga

Üye
Üye
Önce ehliyetinizi sorgulayalım sonra diğer sorulara cevap verebilirim: Ehliyet alırken Hastanenin verdiği heyet raporunuzda ne yazıyordu?

diğer yoldan sorayum: Tam Teşekküllü hastaneden aldığınız raporda h sınıfı ehliyet alabilir yazısı yanında herhangi bir yazı varmıydı?

iremecrin

Üye
Üye
Ben ehliyeti alalı yaklaşık 5 yıl oldu. Raporu ehliyet kursuna vermiştim oradanda ehliyeti almak için emniyet müdürlğüne götürdüm diye hatırlıyorum.
Benim aklımda kalan raporda ehliyet için başvurduğumuzdan "H sınıfı ehliyet alır." diye bir ibare vardı diye biliyorum. Başka birşey yazmıyordu. Hatta kurs hocasına sormuştum. Bu ehliyetle nasıl araba alırız diye. Oda başka bir rapor alacaksınız demişti.

İsen Buga

Üye
Üye
Peki öyleyse; sol kol sakatlığı olanlar genelde özel donanımlı araç kullanır. Ancak doktor raporundaki paraf önemlidir.
Genel kapsamda anlayatım: Özel aparat yazmıyorsa mutlaka otomatik vites kullanır ibresi olmalı. İkisi yoksa genel anlamda rapor yanlıştır diyebiliriz.

Ehliyetinize mutlaka özel aparat ile araç kullanabilir yazısı olmalı yada otomatik vites araç kullanır yada ikisi birden olabilir.

Sonuça gelelim: başkasınına racı kullanmanız yada başkasının da sizin aracınızı kullanması sizin alacağınız rapora bağlı oalrak çözümlenir.
Hiç bir yazısı olmayan rapor kaldı ki belki doktor işgüzarlık yapmış olabilir yada bilmiyor olabilir. Enkötüsü biliyor ama doktor sizi uygun görmüş olabilir.
sadece "Otomatik vites araç kullanabilir" yazısı varsa ve bunu ehliyetinize eklerseniz; herkesin otomatik vites aracını kullanabilirsiniz: Başkalarıda sizin aracınızı kullanabilir.

Yoksa "otomatik vites ve özel tertibatlı araç kullanabilir" ibresi varsa o zaman yalnız ve sadece siz kullanabilirsiniz. Başkası kullanamaz. Sizde başka araç kullanamazsınız ve ÖTV MTV muafiyeti de her iki parafa rağmen yok...

iremecrin

Üye
Üye
Anladığım kadarı ile
-Özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olmasına rağmen ÖTV ve MTV den yararlanamıyorsam ve başka kişilerin arabasını kullanamıyorsam ozaman böyle ibaresi olan bir rapor almamamın bana faydasından çok zararı olabilir.
-Peki ehliyete "Otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresini nasıl ekleyeceğiz. Direk Emniyetemi gideceğiz yada yeni bir Rapor alıpmı emniyete gideceğiz.
-Vergi indirimi için almış olduğum rapor işe yarar mı

İsen Buga

Üye
Üye
Raporda h sınıfı ehliyet ve otomatik vites araç kullanabilir ibresiv arsa emniyete götürebilirsiniz. yoksa yeniden rapor almanızı öneririm:

bu arada ankara nakilhaneden yurtdışından sol kol sakatlığı olanlara gümrük vergisi özenmeksizin araç getirilip getirilmeyeceğini sorabilirsiniz. bilgi alırsanız burayada yazın. Bana öyle bir yol gösterdiler ama emin değilim.

Tekerlekli Sandalye