İleri derece Demans (Alzheimer) hastaları ÖTV’ siz araç alabilir mi?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Herkes gibi bende teşekkür ederek başlamak istiyorum.55 yaşında olan annem 6 yıldır demans hastası durumu çok ilerlemiş durumda bide onu hastaneye vs. götürürken çok zorlanıyoruz.Araç almak istiyoruz annemin önceednde ehliyeti yoktu zaten okuma yazmasıda yok ayrıca temel ihtiçlarından ziyade artık yürüyemiyorda 3 yıldır konuşmuyor zaten.
Araştırdım bulamadım demans hastalarına %80 rapor veriliyor bu raporlada (annem kullanamayacağına göre) benim veya kardeşlerimdn birinin kullanacağı bir araç almak için ÖTV indiriminden yararlanamıyoruz %90 rapor alabilirmiyiz ne yapmalıyız neyapabiliriz yardım lütfn.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, ÖTV ve MTV den muaf araç alabilmenin iki yolu var.
1) Ya "özel donanımlı araç kullanabilir" ibareli bir rapor alacaksınız. (Bu aracıda sadece anneniz kullanabilir. Annenizin böyle bir şansı olmadığı için bu secenek sizin için gecerli değil)
2)Yada %90 ve üzeri bir rapor ile rapor sahibinin 3. dereceye kadar yakın akrabaları nın kullanabileceği ÖTV ve MTV den muaf araç alacaksınız.

Demans (Alzheimer) hastalığı ilerlemişse (ki öyle söylüyorsunuz) denemekte fayda var %90 ve üzeri bir rapor alabilirsiniz.

ozkanunlu

Üye
Üye
eöncelikle merhaba iyi geceler benim sorum

benim babam %80 ağır engelli demans hastası biz onun üzerinden arac almak istiyoruz bu mumkunmu ?
ama aynı zaman da babamın H ehliyeti falan yok ne yapmamız gerekiyor.
indirimden faydalanmak mumklun mu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yukarda verilen cevaplar sizin içinde geçerli...

Tekerlekli Sandalye