İlk defa rapor aldım vergi indirimi icin ne yapmam lazım abiler?

ismailyuksel39

Üye
Üye
İlk defa rapor aldım.vergi indirimi için ne yapmam gerek abiler? (tavsiye istiyorum)

Merhaba abiler.23 yaşındayım.1991 doğumluyum.bu hafta rapor aldım oranım yüzde 76 ve sürekli rapor olarak.ilk sigorta girişim Mayıs 2013.simdi biliyorum emeklilik icin cok var ama ben ilerde bi aksilik sıkıntı olmasın diye süreci simdiden baslatmak istiyorum.bilen abiler aydınlatırsa cok sevinirim veya yeni dönemde bisey yapmam gerekiyormu gerekmiyorda olabilir bilmiyorum size sormak istedim büyüklerime..simdiden değerli abilere cevapları icin teşekkür ediyorum.

ismailyuksel39

Üye
Üye

ismailyuksel39

Üye
Üye
Her şart altında işe giriş tarihiniz ne olursa olsun engelli erken emekliliğinden yararlanabilmek için vergi indirimi almanız gerekiyor.

1 Ekim 2008 den sonra ilk sgk dan yararlanmaya başlayanlarla öncesi arasında süre ve oranlara yeni düzenlemeler getirildi, engelli erken emekliliği için vergi indirimi şartı halen geçerli.

Valla abi çok kafam karıştı.Birileri al diyor birileri 2008den sonra olduğun için gerek yok diyor anlamıyorum bende.Peki almak istesem ben şişliye bağlı çalışıyorum iş yeri şişlide.ben iş yerinden normal bir yazı alıcam dimi çalıştığıma dair özel bir belgesi varmı yoksa bu işçi bizim iş yerimizde çalışıyor gibi bir belge yeterlimi.ikinci soru iş yerine bağlı vergi dairesinemi gidicem.yoksa vatan caddesindeki İstanbul vergi dairesinemi gidicem büyük olana.bilgin varsa sevinirim abi.

septik

Editör
Editör
Çalıştığına dair işveren tarafından düzenlenen imzalı ve kaşeli dilekçe,nüfus cüzdanı fotokopisi,bir adet fotoğraf,varsa ilgili yönetmeliğe uygun sağlık kurulu raporu. İşyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine müracaat etmen gerekiyor

Bir kolay yol göstereyim kafanı karıştıran ne varsa 170 nolu hattı ara sor fikir al istersen. 7-24 açık bir hat yalnız 6 dakkikalık bir görüşme 3.5 tl gibi bir rakam .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

ismailyuksel39

Üye
Üye
2008 Sonrasında işe başladığınız için vergi indirimi alma zorunluluğunuz yok. Ama alırsanız her ay maaşınızda ufakta bi artış olur. Konuya ilişkin daha fazla bilgi için şu makalelere göz atınız.
http://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indiriminin-maasa-yansimasi-nasil-hesaplanir-26700/
http://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indirimi-almak-icin-gerekli-belgeler-212/

@ Halil Yılmaz Teşekkürler abi içimi rahatlattın.ufak bi artış önemli değil benim için.ben emeklilik için merak etmiştim sorun çılmasın diye.şimdi primim dolunca 2013 giriş ve yeni raporumla direk sgkya emekli işlemimi başlatabilirim anladığım kadarıyla.birde abi benim rapor sürekli ibaresii x işareti var yani ömür boyu geçerli sgkya gittigimde primim doldugunda emeklilik işlemi için beni tekrar hastaneye sevk etmez dimi yeni rapor al gel diye forumlarda okuypnca denk geliyorumda bazen.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İsmailcim emeklilik süren dolduğunda raporun sürekli olduğundan senden yeni rapor istenmeyebilir. Ama kesin istenmez diyemeyiz. Neden diyemeyiz? Emekliliğine yıllar var. Atıyorum 3-5 yıl sonra sağlık kurulu raporu yönetmeliğinde bir değişiklik yapılır, ve/ya sgk başka bir şart koşar yeni rapor istenebilir. Sen şimdilik bunlara kafanı takma. Üzerine düşen işleri yap hayatı yaşamaya bak güzel kardeşim. Yarına bile çıkacağımızın garantisi olmayan bir dünyada 10-20 yıl sonrasının hesabını yapalım ama çokta kafaya takmayalım.

Tekerlekli Sandalye