İş kazası maaşım kesildi sgk verdiği bedeli geri istiyor kazada sgk yoktu serbest çal

Merabalar ben 2011 de inşaatta üzerime beton düsmesi sonucu meme hizasından omurilik felci oldum serbest olarak çalışiyordum kaza yaptığım evin sahibine sgk ceza yazmış heralde oda benim işcim deyildir diye dava actı ve işveren olmadığını beni işveren olarak mahkeme gördü ve 2021 de iş kazası maaşım kesildi ve sgk verdiği parayıda geri istiyor kesik kesik değişik yerlerde sgk var ama kaza anında yoktu sabit bi işte çalışmıyordum ama ciftci bağkuru ödüyordum şimdi ben cifci bagkurundan sgk 4de 1 ini kesecekmiş zaten ondan 750 alıyorum birde eşim bakim maaşı alıyor bundan kese bilirlermi 2 çocuğum var 4 nufusum bu cezayı ödemezsem ne olur zaten ödeyememde bakım maaşıyla 750 malul maaşım var baskada gelirim yok ihtiraz etsem bu 192 bin ceza af olurmu negibi yol kat etmem gerekir

Hüsain

Üye
Üye
Avukat değilim ama bence karşı dava yolu olmalı, karşı dava açmalısınız. Ayrıca muhtardan fakirlik belgesi alın, eğer durumunuz yoksa mahkemeye sunun falan. Üzerinize bir şey yoksa, sosyal yardımlar dışında geliriniz yoksa neyi alacaklar ki??

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merabalar ben 2011 de inşaatta üzerime beton düsmesi sonucu meme hizasından omurilik felci oldum serbest olarak çalışiyordum kaza yaptığım evin sahibine sgk ceza yazmış heralde oda benim işcim deyildir diye dava actı ve işveren olmadığını beni işveren olarak mahkeme gördü ve 2021 de iş kazası maaşım kesildi ve sgk verdiği parayıda geri istiyor kesik kesik değişik yerlerde sgk var ama kaza anında yoktu sabit bi işte çalışmıyordum ama ciftci bağkuru ödüyordum şimdi ben cifci bagkurundan sgk 4de 1 ini kesecekmiş zaten ondan 750 alıyorum birde eşim bakim maaşı alıyor bundan kese bilirlermi 2 çocuğum var 4 nufusum bu cezayı ödemezsem ne olur zaten ödeyememde bakım maaşıyla 750 malul maaşım var baskada gelirim yok ihtiraz etsem bu 192 bin ceza af olurmu negibi yol kat etmem gerekir

Merhaba,

Öncelikle çok büyük geçmiş olsun dileğimle,
Sgk hangi dönemde ödediği parayı geri istiyor?
2011 de kaza yaptınız ve 2021 e kadar İş kazası ödeneği aldınız ve şimdi tüm ödediği maaşları toplam 192.000Tl diye belirtmişsiniz bu durumda SGK lı çalışıyor olmamanıza rağmen nasıl oldu da size İş Göremezlik maaşı bağladı?

Size diyebileceğim tek bir şey var o da bu cezayı ödemeyi düşünmeyip barodan bir avukat temin edip SGK ya karşı dava açmanızdır.
Bu arada müsterih olun ne sizin malul maaşınıza ne de eşinize bağlanmış olan Evde Bakım Maaşına dokunamazlar çünkü buna hakları yok madem hakketmediğinizi düşünüyordu SGK o halde aylarca size ödediği maaşı geri almayı talep etmeyecek, kesmekle yetinecekti.

Bu arada belki çoğunuzun bilgisi yoktur diye yazmak istedim bu ülkede her yıl vatandaşlar tarafından SGK ya yüzlerce dava açılıyor ve sonuçta bana göre avukatı iyi olan bu davaları kazanıyor...

Mutlaka iyi bir avukat bulun kendinize, mağdur olmayın dileğimle,

Tekerlekli Sandalye