İş kazasi sonucu yuzde kac oran verilir?

insaatci

Üye
Üye
5ay once insaatta is kazasi gecirdim.kaza sonucu iki ayagimda parcali femur kiriklari belimde L3 vertage ve vucudumda yaralanmalar oldu.raporum bitmek uzere kiriklarim daha kaynamadi acaba surekli is gorememezlik maasi icin basvurabilirmiyim ve benim is gucu kaybim ne olabilir acaba

İskender Durgun

Üye
Üye
Slm insaatci,

Tabiki başvurabilirsiniz. Lakin 1 yıl öncesinden başvuruşlara doktorlar sıkıntı çıkarıyor. Oranızı ancak doktorlar karar verebilir...

insaatci

Üye
Üye
isvereni mahkemeye verdim. Simdi gel anlasalim diyor bende rapor oranim eger yuksek ise bilmiyorum neolacagini ona gore mahkemeden vazgecmek istemiyorum neden diyecen isveren primlerimi asgari ucretten yatirmis halbuki benim gunluk kazancim 150 tl ssk ya dilekce verdim is sozlesmesi istiyor herhangi bir maas bordusu yok maaslarim elden odenmekte ben eger isverenle anlasirsam surekli is gorememezlik maasi icin muraacatimda maasim asgari ucret uzerinden hesap yapilacak acaba gercek kazancimin tespiti icin baska yollar yokmudur belimdeki kirik riskli bolgede oldugu icin ameliyat edilmedi ve ayaklarimdaki parcali femur kiriklari icin is gucu kayip oranim ne olur .CEVAPLARINIZ ICIN TESEKKERLER

İskender Durgun

Üye
Üye
Çok geçmiş olsun.

İş gücü kayıp oranını bizim bilmemiz mümkün değil. Doktorlar teşhislerini sgk na bildirir onlar da ona göre karar verirler.

İskender Durgun

Üye
Üye
Gerçek kazancının tesbiti için şahit gösterebilirsiniz. Başka yol bilmiyorum.

insaatci

Üye
Üye
Iskender bey cok sagolun.Benim calisma arkadaslarim sahitlik yapar ssk mufettislerinemi sahitlik yapacaklar yoksa baska bir kurumami

İskender Durgun

Üye
Üye
Mahkeme konusunda bilmiyorum ama iş kazasında SGK iş kazası müfettişlerince şahitleri dinliyorlar.

insaatci

Üye
Üye
Peki ssk nin iskazasi mufettisleri sahitleri dinledikten sonra gercek ucretin tespiti is kazasi oncesindeki yatirilan primleri duzeltiyorlarmi ve surekli is gorememezlik maasi yapilan tespit dogrultusundami yapiliyor

İskender Durgun

Üye
Üye
Prim düzeltme iş mahkemelerinin konusu sanırım. Mahkeme gerçek ücreti belirtildikten sonra sanırım sürekli iş göremezlik bağlanıyor. Bu konuda tam bilgim yok. Yanlış yönlendirmiş olmayayım.

insaatci

Üye
Üye
Acaba benim saglik durumum gibi is kazasi geciren uyeler varmidir varsa yuzde kac oraninda surekli is gorememezlik kaybi almislar.birde yuzde 40 uzerinde kalici is goremezlik rapor alirsam sigorta primlerimin emeklilik icin yeterli oldugu gun SSK bi daha rapor istermi

Remzi ACAR

Üye
Üye
Sevgili kardeşim öncelikle geçmiş olsun... sağlık kurulu için şu ya da bu oran verilir demek bence yalnış olur ... tamamen doktorların o anki psikolojisine bağlı... bir gün yüzde 20 veren doktor ertesi gün yüzde 50 verebiliyor... aama sana şu şekilde yardımcı olabilirim... bende iş yerinde yüksekten düşme sonucu yaralandım ve senin gibi femur kırığım ve L5 ve T6 kırığım oldu... 1 sene sonra yüzde 45 oran aldım... umarım istediğin oranı alırsın ... tekrar geçmiş olsun

insaatci

Üye
Üye
Sagol kardesim remzi senin kazan nasil oldu surekli is gorememezlik icin muracatin kazadan kac ay sonra oldu

Remzi ACAR

Üye
Üye
kardeşim ben kazadan 9 ay sonra başvurdum sağlık kuruluna çıkmamda evrakları sgk ya vermemden 3 ay sonrasını buldu zaten ameliyatından 1 sene geçmeden sağlık kuruluna çıkamıyorsun gireceğin bölümler ise beyin cerrahi , ortopedi ve fizik tedavi... büyük ihtimal EMG raporu da isteyecekler senden Allah yardımcın olsun EMG çok zor basıyolar valla elektiriği acımıyolar :D

insaatci

Üye
Üye
Remzi kardes ben insaatta kaza gecirdim meslegim kalip ustasiyim benim iki ayak parcali femur kiriklari 4 defa ameliyat oldum belimdeki kirik L3 vertabre kirigi ameliyat olmadim riskli oldugu icin korse takiyorum su an durumum iyi Allaha cok sukur 6ay oldu acaba surekli is goremezlik icin hangi meslekte calistigina bakiyorlarmi oran verdiklerinde. cunku benim isim zor birde sizden ricam yuzde kac oran verirler tahmini olarak.

Remzi ACAR

Üye
Üye
kardeşim dedim ya benim kırığımda iki bacak birde L5 ve T6 ben yüzde 45 aldım hangi meslekten olduğuna bakmazlar sende %40 civarı alırsın heralde ama o da doktorun o anki psikolojisine bağlı yüzde 50 de alabirsin yüzde 20 ya da 30 da verebilir

insaatci

Üye
Üye
Cevaplarin icin tesekkurler remzi acaba sana ayaklar icin ortopedi yuzde kac verdi beyin cerrahi yuzde kac fizik tedavi ve diger bolumler yuzde kac verdi.ben su an isvereni mahkemeye vermisim mahkeme yakinda beni saglik raporu icin belirledigi saglik kurumuna gonderecek acaba bana verilen isgucu kaybi raporu SGK da bu raporu kabul ediyormu

Remzi ACAR

Üye
Üye
sgk ayrı şimdi evraklarını sgk yateslim edince sgk dan yazı ile hastaneye gideceksin .... mahkemeninki ayrı sgk nınki ayrı.... ben beyin cerrahinden %24 ortopediden %40 fizik tedavidende %45 almıştım total olarak %45 verdiler rapıorumu.....

İskender Durgun

Üye
Üye
insaatci,

SGK mahkemenin gönderdiği hastanenin sağlık kurulu raporunu kabul etmez. SGK ayrıca kendisinin belirlediği hastaneye gönderir. Ama SGK na başvuracağınız zaman mahkemenin gönderdiği hastanenin raporuna da eklerseniz SGK u onu da dikkate alır...

Remzi ACAR

Üye
Üye
iskender abi birde benim bildiğim hastaneden alıncak engelli sağlık kurulunuda kabul ediyor mahkeme ve adli tıpa gerek duymuyor eğer engelli sağlık kurulu raporu varsa
ya da yalnış mı biliyorum

İskender Durgun

Üye
Üye
Remzi,

Mahkeme rapora itiraz olursa adli tıpa ihtiyaç duyabilir. Onun dışında hastanelerin verdiği raporu zaten dikkate alır.

Tekerlekli Sandalye