İş veren primlerimi yatırmamış hukuki olarak ne yapılabilir?

sinan66

Üye
Üye
selam arkadaşlar ben yüzde 45 oranında engelliyim 6 aydır ssk lı olarak çalışıyorum şimdiye kadar her ay düzenli olarak maaşımı aldım. iş veren sigorta primlerimizin de asgari ücret düzeyinde yatıralacağını söyledi. bende bunun üzerine ssk primlerimin yatıp yatmadığını hiç kontrol etmedim.
sağlık karnesi çıkartmadım bugün yarın çıkartırım diye ona bile bakmadım. eşim biraz rahatsızlandı bende sağlık karnesi çıkartmak için müracaatta bulundum birde ne görelim ssk primlerim sadece 10 gün yatmış oda ilk işe girdiğim ay yatmış ondan sonra iş veren hiç yatırmamış.

ben iş verenden davacı olmayı düşünüyorum bu konuda neler yapılabilir. bir şekilde o işyerinde 6 ay çalıştığımı ispatlamam lazım bir arkadaşa sordum iş yerindeki arkadaşları şahit göster dedi ama aynı işyerinde çalıştığım en samimi arkadaşıma söyledim şahit olurmusun diye kabul etmedi. kendince hhaklı tabi bana şahitlik etse işten atılacak. başka ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba iş vereni dava etme hakkınız var tabiki. Bunun için iş mahkemesine başvurarak dava açabilirsiniz. Aynı şekilde SGK ya hizmet tesbit davasıda açabilirsiniz.
İş yerinden maaş alırken elinde ki bordroyu gösterebilirsin delil olabilir. Veya alo 170 hattını arayarak SGK ya bildirim yapabilirsiniz. SGK işyerine bir müfettiş yollayarak evraklarını inceler. Bu inceleme esnasında sizi deşifre etmezler.

sinan66

Üye
Üye
son kısmı tam anlayamadım. yani ben SGK ya işyerini ihbar edeceğim bu işyeri sigortasız işci çalıştırıyor diye sonra SGK iş yerine müfettiş yollayacak ama müfettiş benim ihbar ettiğimi söylemeyecek bunumu demek istediniz?
birde bunun bana ne karı olacak?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğru anlamışsın sinan.
SGK iş yerine bir müfettiş yollar müfettiş işyerinde ki defterleri inceler sigortasız işci çalıştırıldığını öğrendiği anda cezayı basar. sana ne katkısı olur. en azında müfettiş tutanağıyla sigortasız işci çalıştıran bir iş yerinde çalıştığını belirlemiş olursun hukuki süreçte sana yardımcı olabilir.

Sac

Üye
Üye
Ücret ödemelerinizi banka yoluyla alıyorsanız ispat konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yukarıda da belirtildiği üzere, tespiti istenilen hizmetin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde sigorta primlerinizin yatırılmadığı günler için hizmet tespit davası açabilirsiniz.

Ayrıca SGK'ya şikayet etmeniz durumunda işveren, sigorta primlerinin geç yatırılması/hiç yatırılmaması nedeniyle para cezasıyla karşılaşacaktır.

Tekerlekli Sandalye