İşitme engeliye verilmeyen rapor için ne yapmalıyım?

ayhansevim

Üye
Üye
herkeze merhaba aranıza yeni katıldım benim sorunum şöyle küçükken geçirdiğim menenjit sonucu sağ kulağımda %95 sol kulağımda %65 oranında işitme kaybı mevcuttu 2006 yılında hastaneden (bakırköy devlet hastanesi) heyet raporu almak için başvurdum %30 oranında bi rapor verildi oysa yaptığım hesaplamayla oranım %42-44 çıkıyordu özel doktorumda onayladı sürekli kulak arkası cihaz kullanıyorum itiraz edip başka hastaneye gittim oda %32 verince sağlık il müdürlüğüne başvurup hakem hastaneye gittim oda 35 verdi bana doktorumun söylediği konuşmamın düzgün olmasından dolayı raporu bana vermedikleri beni uyarmıştı ama ben numara yapamamki konuşmamın düzgün olduğunu bunun bu duyma seviyesinde nadir gözüktüğünü benim iyi dudak okuduğumu onun için rapor verilmediğini hakem hastanenin raporu 5 sene geçerli olduğunu öğrendim tabi bu süreçte yıprandım ve üzüldüm şimdi 5 sene doldu ve bildiğim kadarıyla 2010 yılında yeni bir yönetmelik çıktı ama şimdi hastaneye gidip yine bu süreçlerden geçip elim boş dönmekten korkuyorum bana verebileceğiniz tavsiye veya önerilere açığım şimdiden tşk ederim

İsen Buga

Üye
Üye
Yeni cihazlar çıktığı için hiçbirşey yapamazsınız yani hile ile birşey elde edemezsin.. Büyük hastanelerde özel odyo cihazları bulunmaktadır. Nereye kadar duyduğunuzu tespit ederler. ancak konuşma bozukluğubne verilecek oran doktorun kafa kararına kalmış bir karardır.

Muayene olurken mümkün olduğunca konuşmayın doktor ile, ayrıca her soruya hemen cevap vermeyin anlayana kadar bozuk sesinizle efendimd eyin gitsin..
Hem sen hem doktor moral bozmasın.

ayhansevim

Üye
Üye
bişey yapmama gerek yok zatende neden vermediler onu anlayamadım duymamla ilgili zaten rapor %40 üstü olması gerekirken sürekli düşük verdiler mahkemeye gitmemi önerdi doktorum ama gitmedim şu an yeniden deneyeceğim ama tekrar aynı işkenceyi çektirirlermi diye korkuyorum 2010 yılındaki yeni yönetmelik biraz iyileştirme getirdi diye duydum duyma kaybına doğrumudur?

ayhansevim

Üye
Üye
forumu baya bi inceledim sabahtan beri rica etsem halil bey bu konuda bi fikir verebilirmi bugün eski raporlarımı bulup değerleri yazıcam buraya

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslında siz yapılması gereken herşeyi yapmışsınız. Rapora itiraz, hakem hastanesine sevk vb. gibi. Bundan sonra yapılacak tek şey mahkemeye vermek. Hastalığınıza dair son çıkan sakatlık oranı cetvelinin verdiği oranlar iin buraya bakınız. http://engelliler.gen.tr/f25/sakatlik-orani-cetveli-8377/
Ayrıca işitme kayıp oranlarında İsen Buga benden deneyimli bir arkadaşımızdır.

İsen Buga

Üye
Üye
Yeni oran cetvelleri 2006 yilinda AB mevzuatina uygun hale getirildi ve o yasa 2008 den beri uygulanmakta ayrica 2010 yilinda eksik kalan kisimlar tamamlandi... Ve isitme kaybi kayip oranini belirlemede kullanilacak yeni makinalar mevcut. Hal boyle iken yapacaginiz sey heyete girip Yeniden rapor almak. Kolay gelsin...

ayhansevim

Üye
Üye
tşk ederim verdiğiniz bilgilere eski raporlarımı bulursam burda sizin görüşlerinizide almak isterim 2010 yılında işitme kaybı oranları arttırıldı diyo bazı yazılarda doğrumudur acaba birde işkurdanmı sevk ettireyim kendimi?para talep ediyolarmış galiba artık.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sevkli giderseniz daha iyi olur. Özürlülerin aldıkları raporlardan rapor ücreti talep edilmez. Tabi rapor oranı %40 ve üzeri olursa. Bunun altına düşerse rapor parası alırlar.

ayhansevim

Üye
Üye
şu an elimde 2006 yılı raporu mevcut yarın sıkan edip koyacam siteye sağ taraf total işitme kaybı sol taraf hava 80db konuşmayı algılama eşiği 80db konuşmayı ayırtetme yüzdesi %40 bu değerler yeterli değilmi rapor için?

ayhansevim

Üye
Üye
001.jpg bu cerrahpaşa nın testi

Ekli dosyalar

• 001.jpg
    001.jpg
    91.8 KB · Görüntüleme: 131

ayhansevim

Üye
Üye
halil bey ve isen buga bey raporlarıma göre hatta şu an biraz daha ilerledi 6 sene oldu alabilirmiyim %40 acaba? rica etsem müsait olduğunuzda bakabilirmisiniz raporlarıma zira yine aynı oranlar geçerliyse kendimi yıpratmak istemiyorum gerçekten çok zorlu bi süreç rapor almak tabi hala aynımı bilmiyorum 6 sene oldu özellikle test yapanlar insana çok ters davranıyo galiba sağır olduğumuzun farkında değiller :)

ayhansevim

Üye
Üye
001.jpg 0012.jpg bunlarda şişli etfal ile özel doktorumun raporları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alırsınız yada alamazsınız diyemiyorum. Bunu öğrenmenin tek çaresi başvuru yapıp sonuçu öğrenmek.

ayhansevim

Üye
Üye
evet tabiki doktorlar karar verecek ama tablolara göre sizn fikriniz nedir? forumdan takip ettiğim kadarı ile tahminleriniz doğru tutuyor

İsen Buga

Üye
Üye
İşitme Engelliden daha çok ağır işiten durumdasınız. Raporunuzu incelediğimde öyle kanıya vardım: Unutma ki ben doktor değilim. Odyo testlerinin karışık olması normal. Size önerim şu:
Şuan Çalışıyor iseniz;
Bulunduğunuz ilde Defterdarlık Şubesine gitmelisiniz. Orada Engelliler birimi var. Vergi indiriminden faydalanmak istediğinizi belirtiniz: Gerisi prosedür gereği size gerekli işlemler yaptıracak.
Hastane seçeceksiniz; Hastaneye heyete girmeden önce yapılan işlemler neticesinde siz görevli memura tüm engelli haklarından; vergi indirimi, İETT, Beyazay ve Başbakanlık Özürlü kimlik kartı için rapor istediğinizi belirtiniz. Fazla fotograf vermelisiniz ki size fazladan nüsha aslı gibidir rapor versinler.
Heyet sonrası 1 hafta sonra size heyet raporun aslı gibidir tasdikli nushaları verecek:Amaç doktorun verdiği yüzde oranı göreceksiniz. O yüzden de doktoru yada Maliyeyi dava edebilesiniz.

Kolay gelsin..

ayhansevim

Üye
Üye
tşk ederim göstermiş oldunuz yol için ben ücretli çalışmıyorum kendi işyerim var bağkurluyum yani yine defterdarlığamı gideyim yoksa işkur danmı sevk alayım?birde bu raporlara göre %40 üstü görünmüyormu yoksa benmi yanlış hesaplıyorum

İsen Buga

Üye
Üye
Odyo esigini yuzde sakat oranina cevirecek formuller ile henuz hesaplamadim yarin hesaplarim ki vaktim olursa...
İskur size is verir yada isci bulur, ugrasma onlar ile.. Defterdarliga gitmelisiniz...

ayhansevim

Üye
Üye
tşk verdiniz bilgilere 15 gün sonraya bakırköy devletten randevu aldım yarında gidip defterdarlıktan sevk alıcam sizde yüzdesini hesaplıyınca yazarsanız çok sevinirim birde bişey daha sorucam şimdi ben bağkurlu olduğum için 3,5 sene ssk ödiyeceğim emekli olmak için o zaman tekrar 3,5 sene sonra ssk da rapor istermi acaba? bilginiz varmı

Tekerlekli Sandalye