İşitme engelli oluşumun hikayesi

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
18 Yaşlarındaydım.. Arkadaşlarımla Havuza Gitmiştik.. O Artislik Çeken Atlayışlarımdan Birini Daha Yaptım. Ama Su Bu Sefer Ters Tepki Göstermiş Olmalıki 2 Kulağıma Birden Acayip Bir Baskı Yaptı.. Kulaklarım Patladı Sandım Havuzdan Çıktım. 3 ay Ufak Tefek Sızlamalarla Geçti normaldi Herşey.. O gece gine Kulağımdaki çınlamalarla Yattım Yatagıma.. hiç anlam veremedıgım hiç duymadığım seslerdi. sanki o odada yanlız değildim bir düğünde davul ve zurnanın tam yanındaydım.. bu ses beni öldürecektiki sabah olmuştu. Bir Gariplik vardı Bugün Bende..Neyseki anlamam uzun Sürmedi Kulagımın Teki Hiç duymuyordu.. Çok Telaşlandım ve Hemen Doktora Gittim Damarların Yıpranmış Çare Yok Dediler.. Üzüldüm ama Ginede Allaha Şükür Ettim ama Diğer Kulagımda Yavaş Yavaş Kapanıyordu.. Yaşadıgım Şehirde Gitmedigim Doktor Kalmadı.. Çare YOK...! Çınlamalar Garip Sesler Çığlıklar Bunlarda Bir an Susmuyordu Kulağımda.. Derken Tam 5 senem Bunlarla Geçti Artık Yeni Hayatım Sessizdi Herkeze Göre ama Birde bana sor o sessizligi.. Neyse Bir gün Büyük Bir Şehirde iyi bir profosöre Bakındım. Kulak damarlarımda 3 tane kist oldugunu bunu 5 sene önceki o havuza atlamamdan kaynaklandıgını söyledi.. zor bir operasyonla kistleri temizlediler.. Kulaklarım açılmadı.. Seslerde Gitmedi.. bunun ola bilmesi için 3-4 sene önce ameliyat olmam gerektigini söylediler.. yani yaşadıgım yerdeki basit doktorların vediği yanıltıcı karar ve sonuçlar kulaklarıma maal oldu. Çevremdeki Arkadaşlarımı ve İş Ortamımı Bu yüzden Kaybettim.. Ama Ginede Allaha Şükürler Olsun.

E

ENB ÜYESİ

Guest
Geçmiş olsun.

sizinki si biraz “tıbbın kurbanı” olmak gibi bir şey.

Bilemiyorum belkide o atlayışta tamamen kaza nedeniyle kulaklarınızda ki canlamalar olsaydı insan bu kadar üzülmeyebilirdi.
Ama işte tıbbın bu çınlamaları önleme imkanı varken size yanlış tedavi yapan d.r un denk gelmesi insanın olayı kabullenmesini zorlaştırıyor olmalı...

alpdumn

Üye
Üye
İşitme rahatsızlığı ve işitme cihazları ile ilgili önemli bilgi ve detaylara ulaşmak için linkine tıklayarak web sitemizi ziyaret edebilir, bilgi ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Hayatta hiç bir insan tesadüf olarak çıkmazmış karşımıza; Ya bizi bir yere götürürler yada bize yeni bir şey öğretirler...!

Ne kadar doğru bir cümle..İşte bu yüzden engelli olma hikayesini bizlerle paylaşan eski bir üyenin paylaşımından yola çıkarak okuyanlara faydası olabileceğini düşündüğümden;

Havuz ve denize girerken dikkat, kulak zarınız delinebilir!!!​

Kulak zarı birçok nedenden dolayı delinebilir. Bunlar arasında en sık görülenleri; kulağa darbe alınması, kronik orta kulak iltihapları, şiddetli gürültüye maruz kalma, ani suya dalmalar veya uçak kalkış ve inişlerinde orta kulaktaki basıncın aşırı artmasıdır. Timpanoplasti (kulak zarı ameliyatı), çeşitli nedenlerle delinen ve işitme kaybına neden olan yırtılmış kulak zarının tamir edilmesi işlemidir”

“Kulak zarı delik olan hastalar ömür boyu kulağını sudan korumak zorundadır”

Kulak zarı delik olan hastalar ömür boyu kulağını sudan korumaları gerekir. “ Çünkü havuzda, denizde veya banyoda kulağına su kaçması durumunda su orta kulağa geçmekte ve kronik enfeksiyon ve mantar gelişimine sebep olabilmektedir. Ayrıca kulak zarı delinmesi nedeniyle hasta olan kulakta yüzde 2030 civarında işitme kaybı gelişir. Kulak zarı ameliyatı ile tamir olan kulak zarından bir daha orta kulağa su geçişi önlenmiş olur aynı zamanda işitme kaybı da düzelir”

Bu ameliyat mikroskop altında yapılıyor!

Kulak zarı ameliyatının mikroskop altında yapılıyor “ Sadece kulak zarı delinmesi varsa ve orta kulakta iltihap akıntısı yoksa yalnızca zarın tamir edilmesi yeterlidir. Fakat bazen orta kulakta ve kemikçiklerde iltihap ve yeniklik olması durumunda ise kulak zarı tamiri ile birlikte orta kulaktaki iltihabın temizlenmesi gerekir ve işitmenin yeniden sağlanması için kemikçikler arasındaki iletişim tekrar kurulması gerekir. Basit kulak zarı değişimi ameliyatlarının ideal zamanı 1214 yaşından sonra önerilir. Fakat beraberinde ilerlemiş orta kulak iltihap olan hastalar her yaşta ameliyat olabilir. Bazen de yüz felci ve beyin ile ilgili istenmeyen durumlar geliştiğinde acil şartlarda ameliyat edilmesi gerekebilir. Bu ameliyat mikroskop altında yapılmaktadır. Kulak arkasından, önünden veya tamamen kulak içerisinden kesi yapılarak uygulanabilir. Kulak arkasında yapıldığı zaman bir miktar iz kalabilir fakat bu iz saçlı deri nedeniyle pek fark edilmez. Kulak içinden yapılan ameliyat da ise dışarıdan herhangi bir iz görülmez. Yama olarak kulak arkasındaki kas dokusundan ve kıkırdak dokusundan alınan zar ve kıkırdak dokular delik tamirinde kullanılır”

Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu ediliyor!

Hastanın kulak zarı ameliyatında birinci gün taburcu olabilir.“ Ameliyat anında yüz siniri ve damarlara yakın çalışıldığı için nadiren yüz felci ve kanama komplikasyonları görülebilir, Bazen de işitme de beklenen iyileşme olmayabilir. Fakat bunlar çok nadir görülen durumlardır, deneyimli bir cerrah tarafından uygulanması durumunda istenmeyen durumlar daha da az görülmektedir. Hastalar genellikle ameliyat sonrası birinci günde pansumanları yapılarak hastaneden taburcu olabilmektedirler. Daha sonra günübirlik pansumanlara gelmeleri gerekir. Ameliyatlarda kulağa yerleştirilen kulak tamponları genellikle 10-14 gün sonunda çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların kulaklarını belirli bir süre sudan korumaları ve ameliyat bölgesindeki enfeksiyon ve reaksiyonları önlemek amacı ile antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları kullanmaları önerilmektedir. İyileşme 34 hafta içinde tamamlanmaktadır”

Kulak zarı ameliyatı yaz kış fark etmez her mevsimde yapılabilir.

Son düzenleme:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bir İşitme kaybı hikayesi de benden olsun! Belki okuyanlara faydası olur umudumla...

Çağrı merkezinde çalıştığım yıllarda bir akşam evde yatarken tavan, yatak, ben dönmeye başladık, bir yandan da aşırı mide bulantısı sebebiyle yataktan kalkıp lavaboya gitmek istedim ama ne mümkün :( Zemin tavana , tavan zemine geçti sanki öylesine bir baş dönmesi ve eşliğinde kulaklarımda bitmek bilmeyen bir çınlama sesi, geçmek bilmeyen hani biri beni konuşuyor diye tanımlandırılan cinsten değil, hiç kesilmeyen bir çınlama...

Neyse ertesi sabah işe gidemedim soluğu hastanede aldım. O ne? direk Kulak mr na? Şikayetler, beyin tümörüne çok benzediğinden acil olarak kendimi kulak mr nda buldum. Sonrası vertigo teşhisi ve gittikçe azalan bir baş dönmesi ve hafifleyen çınlama. 3 hafta sonrasında kontrol ve işitme testi. Sonuca göre % 10 sağ kulakta işitme kaybı ve bundan sonra ki yaşamımda ani hareketlerden kaçınmak ki buna uyanır uyanmaz yataktan fırlamamak dahil...

Tek olumlu yanı çağrı merkezinden tayin oluşumdu :)

Tekerlekli Sandalye