İşitme engelliler H sınıfı ehliyeti hakkında

Birey

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, Bu aralar ehliyet almak için uğraşıyorum. Birçok sürücü kursu gezdim, ihtiyacım olan cevaplara ulaşamadığım için sizin yardımınıza ihtiyacım var. 1.si biz işitme engelliler H sınıfı ehliyeti hangi şartlarda alıyoruz. 2.si H sınıfı ehliyet alabilir raporu alan işitme engelliler ÖTV ve MTVden muaf oluyor mu? Oluyorsa sorun yok ama eğer olmuyorsa o zaman H sınıfı ehliyeti alması uygun görülen işitme engelli kişi başkalarının aracını da kullanabilir mi? ( Özel tertibat gerekmediği için ki ÖTVden faydalanılmamasının nedeni de budur. ) Eğer hem ÖTVden faydalanılmıyor hemde kendine özel engelli aracı olması gerekiyorsa bu bir çelişki değil midir? H sınıfı için heyete başvuru yaptım pazartesi gelmemi istediler. Bu konuda hastanede neye dikkat etmem gerektiği konusunda tavsiyeleriniz varsa lütfen yazınız.

Dipnot: Araba almayı düşünüyorum. ÖTVden muaf olursan 0 km alacam, tutulmazsam 2. el alacam. Tavsiyelerinizi rica ediyorum...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Mesut Onur,

Eğer hem ÖTVden faydalanılmıyor hemde kendine özel engelli aracı olması gerekiyorsa bu bir çelişki değil midir?
:) ne güzel sormuşsun tebrik ederim arkadaşım ama zaten engellilerle ilgili rapor, vergi indirim hakkı, araç alımı, ehliyet alımı dahil hemen her konu kendi içinde inanılmaz bir çelişki yaşatmıyor mu ?

Dünyanın başka bir ülkesinde çok merak ediyorum acaba sağ yada sol koldan sakat olunması bu kadar önemli olabilir mi? Ya aracı kullanacak kişi solaksa ? yaman çelişki değil mi?

Ama sen yine de sorgulamaktan hiç vazgeçme ve rica etsem H sınıfı ehliyeti alırken neler yaşadığını, nasıl alındığını vs vs forumda paylaşırsan eminim çok faydalı olacaktır. Son düzenlemeler hakkında bilgi sahibi oluruz ve böylece H sınıfı ehliyet ve araç almak isteyenlere karşı da yardımcı olursunuz.

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

Birey

Üye
Üye
A.s Gazoz Ağacı... Haklısınız yasalarda boşluk ve çelişkiler var. Tabi ki yaşadıklarımı yazarım, şuana kadar "söylenti" denebilecek bilgilere sahibim sadece. Ne tür rapor aldığımı, nasıl ehliyet aldığımı ve hangi aracı kullanabildiğimi öğrendiğim zaman sizlerle paylaşırım. Cevap için teşekkürler, siz de sağlıcakla ve hoşça kalın...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef işitme engelliler hiç bir şart altında ÖTV den muaf araç alamıyor. Evet ehliyet almak için başvurduklarında H sınıfı ehliyet alır ibareli rapor verilmekte. Ama bunun pratikte hiç bir avantajı olmadığı gibi dezavantajıda var. Ticari araç kullananamak gibi gibi.. Ve başkasına ait araçlarıda kullanabilirsin...

Birey

Üye
Üye
Anladım abı, teşekkürler. Yani işitme engelliler H sınıfı ehliyeti aldıklarında Motor hacmi 1600'ün altında olan tüm arabaları kullanabilir ama ticari araç kullanamaz. Motorun silindir hacmi 1600'ün altında olan tüm arabaları sürebilmek de önemli, en azından ÖTVden faydalanmamanın bir avantajını yakalamış oluyoruz. Peki biz MTVden herhangi bir indirim alıyor muyuz veya muaf oluyor muyuz? Bir de "Ticari Araç" ibaresi hangi anlamda söyleniyor olabilir? Ticaret için kullanılması mı yoksa "ticari araç" kategorisine giren araçlar mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok Mesut ticari araç kategorisine giren araçlar kastediliyor. Yine ne ÖTV nede MTV avantajı malasef yok. İşitme engellilere bu konuda malasef üvey evlat muamelesi yapılıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Yok Mesut ticari araç kategorisine giren araçlar kastediliyor. Yine ne ÖTV nede MTV avantajı malasef yok. İşitme engellilere bu konuda malasef üvey evlat muamelesi yapılıyor.

İşitme engellilere bu konuda ve daha bir çok konuda üvey evlat muamelesi yapıldığı gibi işte aslında bizleri de kendi aramızda sınıflandıran bu sistem engelliyi engelliye yeri geldiğinde düşman edebiliyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu denli yaman çelişkiler yoktur bana soran kimse olduğundan değil verilecek cevabımın duyamayacağı kadar kalbi sağır yetkililerin belki bu satırları bir şekilde okuyup hatalarından dönmesi, geç de olsa gaflet uykularından uyanması dileklerimle...

İşitme engelliler araç kullanabiliyor hem de sağlıklı insanlardan çok daha başarıyla ama onları görmezden gelmek ve bu indirimden ve daha bir çok haktan faydalandırmamak nasıl bir ikilemdir? engelli raporu alınmasında en fazla kısıtlanan bu engelli grubu aslında aramızda dolaşan suskunluklarıyla dünyaya meydan okuyan insanlardan oluşuyor ama işte kader bu ülkenin engelli vatandaşı olmaksa en sesli çığlıklarıyla haykıramıyorlar isyanlarını :( üzgünüm elimden hiç bir şey gelmiyor ama çalıştığım kurumda da en fazla örselenen işitme engelli personel olduğu için kendimi tutamadım. Konuyu dağıtmak istemiyorum, kusura bakmayın arkadaşlar...

Sağlıcakla kalın,

Birey

Üye
Üye
Ticari araç kategorisi için söylenmesi daha mantıklı en azından engelliler ticaret için araba sürebilir anlamı çıkıyor ki bu daha doğru bir sonuçtur. Halil abı 4-5 sürücü kursu gezdim al birini vur ötekine hiçbiri bu soruların cevabını bilmiyordu. Hatta daha doğrusu ben ÖTVden faydalanmayacağımızı ve H ehliyeti almamız gerektiğini bildiğim için verdiğiniz cevapları tahmin ediyordum ve kendimi buna göre ayarlamıştım. Sürücü kursları aklımı alak bulak etti. kimi H alamazsın dedi kimi araba da alabilirsin dedi kimi H alırsın ama başka araç kullanamazsın dedi.... Velhasıl içime birçok kurt düşürdüler KBB doktorlarına gittim onlar da bilmiyordu illa heyet Dr.unu gör dediler heyet doktoru da yoktu... Araç satan bayiilere bile gittim onlar da aynı tas aynı hamam.. Sanırım bu soruların cevabını bi biz engelliler bir de Allah biliyor :)

İsen Buga

Üye
Üye
O sorduğun sorunların çözümleri bende; araştırmam tesadüfen oldu ve cevaplarda bende:

İsen Buga

Üye
Üye
Aslında nerden başlarsam başlayayım hiç bir zaman böyle bir hakkımız olmadı. İşitme engelliler ne diyeyim zurnanın zırt dediği deliği gibi sona saklanır ya o zamana kadar unutulur gider. Haklımıyız haksızmıyız her ikiside.
ÖTV den mi başlayayım MTV den mi yoksa aslında herkisinden mi yada boşverip öyle bir hakkımız olmalı mı? Ne yazsam yazayım: geriye tek kelime kalıyor:

Biz işitme engelliler bu hakları okumayız.

Varmı yokmu sorarız:
Soru: ÖTV hakkımız varmı?
cevap: YOK
Soru MTV hakkımız varmı?
Cevap: yok
Soruyu soran: teşekkür ederim..

Anlayana kalmış bu soru cevap: Arif olan anlar yani...
Niye çok umursamıyoruz? Çünkü kelimeleri anlamıyoruz: Niye üzerine gitmiyoruz: Çünkü iletişim bir noktada kopuyor anlamıyoruz: Niye İsyan etmiyoruz: sessiz insanız nasıl bağırırız? Ne diyeyim Gazoz Hanımefendi; kol kırılır yen içinde saklanır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam üstad,

:( biliyorum ustam sizlerin ne kadar haksızlığa uğradığınızı hatta rapor alırken bile engelli saymamak için sizleri hani o rapor vermekle yükümlü devlet hastanelerinin ne kadar uğraştıklarını ve daha bir çok haksızlığı her gün yakından yaşıyorum ben. Üzgünüm üstadım ne yapabilirim ki şu an için elimden tek gelen bankada başka Barışların uçup gitmemesi o kadar. Bu arada kendi adıma ben de suçluyum ki hala işitme dilini öğrenemedim tam olarak ama gözlerimizle anlaşıyoruz üstadım işitme engelli adı üstünde işitemiyor söylediklerimi ama kalpler duymaya engel değil, beyinler anlamaya engel olmadıktan sonra insanlar gözleriyle de anlaşabiliyorlar.

Kol kırılıp yen içinde kalmasın artık ne olur ya bildiklerini yazmaktan çekinmeyeceğini bildiğimden şimdi sizlerle ilgili bir soru çıktığında İsen nerdesin diyesim geliyor. Arkadaşım, üstadım, dostum sen varoldukça ve bu sitede yazmaya devam ettikçe bak gör elbet bir gün çıkacak karanlıklar aydınlığa :) yeter ki sen buna inan yada inanmaya benim hatırım için çalış olur mu ?

Sağlıcakla kal,

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV MTV alabiliyormuyuz konusu nereye gitti? H ehliyet oldu Barış adında arkadaşımıza kaynadı gitti...
Dediğim gibi biz bu hayatta bir noktaya varmayız:
İşte bu nedenle konu kaynar gider. Büyük dev Fil, olur bir sinek; uçar gider.

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV hakkımızı söke söke almak için MEclise başvurduk ve Meclisde sürümceye Sürdük, MEsut: İnşallah torunlarımızın Torunları ÖTV.siz MTV.siz uçan arabalar alır artık... ÜStelik B sınıfı pilotluk sertifikası ile..

Birey

Üye
Üye
Arkadaşlar her konunun bileni vardır. İşitme engelliyiz diye ya da engelliyiz diye engelliler hakkında her şeyi bilmek "zorunda değiliz". Bu konuda asıl bilgisi olması gerekenler sürücü kurslarıdır. Bilgi eksikliğinin asıl nedeni de onlardır çünkü bu konuda bilgi sahibi olup bilgilendirme yapması gerekenler onlardır. Benim alacağım ehliyetle neler olacağı, olmayacağını onlar bilmeli. H ehliyetine sahip bir insan avantaj ve dezavantajlarını oradan öğrenmelidir.

Meclisten birçok değişiklik çıkıyor, birçok yasa çıkıyor ve bunların hepsi de bizi ilgilendiriyor ama biz kalkıp tüm değişilikleri ezberleyemeyiz... Ancak söz konusu değişiklik üzerine "iş yapanlar" bunu bilmelidir çünkü onların mesleğini ilgilendiren bir konudur.

Ben engelliler arasında suçlu aramayı doğru bulmuyorum. Yasalarda yanlış varsa o yanlış devletindir, yok eğer bilgi konusunda sıkıntı varsa söz konusu bilgiye ihtiyaç duyan kişi ya doğru yere sormamıştır veya o gerekli yerdekiler bilmesi gerekenler bilmiyordur.

Bu tür forum siteleri de tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak, gidilecek yolu öğrenmektir. Bunların dışında sıkıntısı olan varsa açık açık söylesin.

Birey

Üye
Üye
İsen Buga usta ben Halil abıden bilgi aldım. Sağolsun bilgisi var ve bizimle paylaştı. ( önceki yorumlar... ) Benim merak ettiğim asıl şey H sınıfı alan ama ÖTVden yararlanmayan yani özel tertibat yaptırmayan işitme engelliler başkasının aracını kullanabilir mi sorusuydu. Sürücü kurslarının ÖTV konusundaki çelişkili ifadeleri de kafamı karıştırmıştı bir de "ticari araç" ibaresinin ne anlama geldiği vs.. Tüm bunların cevabını Halil abı verdi sağolsun. İlginiz için teşekkürler İsen abı.

İsen Buga

Üye
Üye
Sorunun cevabı aldınız ise işinizde kolay gelsin...

Birey

Üye
Üye
Meraba arkadaşlar. Bu gün heyet raporumu aldım. Rapor oranımı düşürmüş %39 yapmış ve altta da "H sınıfı ehliyeti alabilir" ibaresinin karşısına "evet" demiş. Tabi bir de engelli olmadığımı belirtmiş......

Uyarı Bandı cama yapıştırarak araç kullanabilir... Diye de yazılmış.

Bu gün gerek iş yerinde gerekse bu rapor oranının düşürülmesi yüzünden moralim son derece bozuk, aklıma küfürden başka yorum gelmiyor.

Ehliyet aldığımda sizlere tekrar yazarım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mesut işitme kaybı hangi oranda? Rapora itiraz edebilirsin...

Tekerlekli Sandalye