İşitme engelliler H sınıfı ehliyeti hakkında

Birey

Üye
Üye
Halil abı vallahi bu mesajı yeni gördüm. Aslında o raporu saklayacam bazen engelsiz olmak da lazım olabilir :) Zaten diğer raporum 3 yıl geçerliydi ve vergi indirimi için almıştım ki vergi indirimi alıyorum şuan. Kontrol ettim daha iptal olmamış sanırım haberleri yok :) 3 yıl sonra vergi indirimi için zaten çıkarmam lazım o zaman çıkaracağım yeni raporu. ( ne zaman rapor alsam süreli veriyorlar, ilk defa sürekli aldım o da %39 :) )

Bu gün ehliyetimi aldım. Kulanacağı cihaz ve protezler kısmına " özel tertibatlı otomobil" diye ibare geçirmişler. İşitme engelli olduğumu ve araçta tertibar yaptırmadığımı ve yaptırmayacağımı buna gerek olmadığını söylediğimde H sınıfı ehliyet aldığımdan dolayı o ibarenin konulduğunu benım sadece işitme cihazı takmam gerektiğini söyledi bayan bir polis. Sıkıntı yok sanırım

Birey

Üye
Üye
Dipnot:
1 defa direksiyon sınavında kaldığım için bu kadar geç aldım ehliyeti.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Valla mesut bir işitme engellinin raporuna ilk defa "özel tertibatlı otomobil" yazıldığını duydum. Ehliyetini almana sevindim. Hayırlı olsun.

Birey

Üye
Üye
Sağol abı teşekkürler. Ben de beklemiyordum, böylesi hayırlıdır inş.

tekintekin

Üye
Üye
Sevgili arkadaşlar ,ben de daha sonradan işitme duyumu kaybettim.B sınıfı belgem ,H sınıfına çevrildi... bir süre bu şekilde saadece otomobil kullandım ,29..05.2013 te çıkan yönetmelik gereği ,H Motosiklet sertifikası aldım ve de bu yılın ilk haftasında ehliyetime H Motosiklet eklettim ...Fakat belgeme özel tertibatlı ibaresi kondu ...,itirazettim ama nafile ... Ben de EGM. MAĞDURİYETİMİ DİLE GETİREN BİR YAZI YAZDIM , gelen cevap çok enteresan... 26.09.2006 da ki kanun maddesi uygulansın diye BAĞLI BULUNDUĞUM İL TRAFİĞİNE YAZDIKLARINI BELİRTMİŞLER ... Nasıl bir çelişkidir bu anlamış değilim, tek anladığım ,yetkililerin hiç bir şeyden haberi olmadığıdır , yazıklar olsun , ...bulunduğum trafiğe gideceğim, çağırdılar çünkü,,, ve orası beni il sağlık müdürlüğüne gönderecekmiş , ...Aldıkmı dersiniz başımıza püsküllü belayı ...Allah hayır etsin ...

Birey

Üye
Üye
Teşekkürler Yaşam Sevinci, sağol.

Birey

Üye
Üye
Ben de ehliyetimi aldığımda "özel tertibat" ibaresini sordum. İşitme engellilerin arabanın arka camına yapıştırmaları gereken uyarı bantları özel tertibatmış söylediklerine göre :)

tekintekin

Üye
Üye
Herkes birşey söylüyor , kimisi de işitme engellilerin özel tertibatı aynalar dır diyor,kimizi özel tertibatı işitme cihazıdır diyor, asıl benim zoruma giden , yetkililerin halen daha eski kanunları uygulamalarıdır ...

Birey

Üye
Üye
İşitme engelliler duyan insanlardan farklı olarak ekstra ayna kullanmıyor. Bu yüzden öyle bir durum söz konusu olamaz bence. işitme cihazı aracın değil bizim tertibatımızdır :D Yani o da aracın özel tertibatı olamaz. ( İşitme cihazının takılması zorunlu olabilir ) Geriye kalıyor uyarı bantları ki ne kadar tertibat sayılmasa da neticede diğer araçlardan farklı olarak araca uygulanan ekstra zorunlu bir uygulamadır. Uyarı bantlarının özel tertibattan sayılması diğerlerine nazaran mantığa en yatkın olanıdır. Aslında İşitme engelliler motorun sesini duyamazlar. Vitez değiştirmeyi devir saatinden anlayabilirler ( veya ezbere ) ama dalgın olduklarında veya devire bakmayı unuttuklarında devire fazla yüklenebilirler ve bu da araç için olumsuz bir durumdur. İşitme engellilerin otomatik fitez kullanmalarının zorunlu olması ve bunun özel tertibat sayılması daha mantıklı olurdu.

duymazay11

Üye
Üye
Sevgili arkadaşlar ,ben de daha sonradan işitme duyumu kaybettim.B sınıfı belgem ,H sınıfına çevrildi... bir süre bu şekilde saadece otomobil kullandım ,29..05.2013 te çıkan yönetmelik gereği ,H Motosiklet sertifikası aldım ve de bu yılın ilk haftasında ehliyetime H Motosiklet eklettim ...Fakat belgeme özel tertibatlı ibaresi kondu ...,itirazettim ama nafile ... Ben de EGM. MAĞDURİYETİMİ DİLE GETİREN BİR YAZI YAZDIM , gelen cevap çok enteresan... 26.09.2006 da ki kanun maddesi uygulansın diye BAĞLI BULUNDUĞUM İL TRAFİĞİNE YAZDIKLARINI BELİRTMİŞLER ... Nasıl bir çelişkidir bu anlamış değilim, tek anladığım ,yetkililerin hiç bir şeyden haberi olmadığıdır , yazıklar olsun , ...bulunduğum trafiğe gideceğim, çağırdılar çünkü,,, ve orası beni il sağlık müdürlüğüne gönderecekmiş , ...Aldıkmı dersiniz başımıza püsküllü belayı ...Allah hayır etsin ...

H (Motosiklet) ehliyeti ne oldu aldın mı?
Senden cevap bekliyorum.Bende H (Otomobil) ehliyeti var,ama H (Motosiklet) ehliyetini verecek sürücü kursu bulamadım.

emell

Üye
Üye
sürücü kursuna b sınıfı ehliyet almak için kaydoldum kabakulak sonucu bir kulağım hiç duymuyor kurs beni aydınlatmadı sadece heyet raporu h ehliyet alıp alamayacağınızı bilir dediler acaba ben h sınıfı ehliyet alabilirmiyim engelli oranım ne çıkar

Birey

Üye
Üye
Öncelikle yasalara uymak faydalı olacaktır zira sebepsiz yere değildir yasalar. Yani heyete girip KBB dokturunun prosedürrler çerçevesinde hangi ehliyeti almanız gerektiğine karar vermesine başvurabilirsiniz ama yok illa da ben B almak istiyorum diyorsanız ve bir kulağınız sorunsuz duyuyorsa sanırım aile hekimini kandırıp ehliyet için uygundur raporu alabilirsiniz. H ehliyetine gelince her iki kulağınız hiç duymasa da alabilirsiniz H ehliyetini. Engel oranınızın önemi olmayacak sadece H ehliyeti mi yoksa B ehliyeti mi almanız gerektiğine baktıracaksınız.

Tekerlekli Sandalye