İşitme engelliler var mı?

Birey

Üye
Üye
Aramıza hoşgeldiniz Özlem hanım. Engelli raporu alsanız iyi olur tabiki. Şahsen bu sayede kamuda iş buldum. Siz şuan cihaz yardımı vs ile duyabiliyor musunuz ? Benim de hastalığım ilerleyen cinsten. Menencite kadar ilerliyebiliyormuş. Acaba diyorum cihaz ne zamana kadar faydalıdır yoksa cihaz sayesinde sürekli duyabilecek miyim ?

yaşam sevinci

Üye
Üye
hoş bulduk mesut bey engelli raporu gerçekten en yakın zamanda istiyorum bir cok haklarımız varmış özellikle kamuda çalışmayı bende cok isterim. Bu yaşıma kadar farklı işlerde çalışmak epey zordu genelde işitmemi bahane sunuldu 5yıldır çalışmıyorum iş ortamlarından güvenemiyorum sogudum. cihaz yardımı ile duyuyorum 2013den beri kullandıgım kemik yolu impilant cıhazım duyumu 70dbden 10dbe kadar cıkarmıştı. yakın zamanda geçirdiğim ateşli hastalıgımda duyu kayıbı oluştu Bu cihazımda yetersizliği kanıtlandı şimdi heyet farklı cihaz önerdi. coclear( biyonik )cihaz kullananlar 3 ve 10yıl kullananları tanıyorum memnunlardı siz hangi tür cihaz kullanmaktasınız?

Birey

Üye
Üye
Evet lise ve üzeri eğitim görenler sınavla ilköğretim mezunları da kura ile kamuya alınıyor. Özellikle bu açıdan çok avantajlıdır rapor almak. Kulak arkası işitme cihazı kullanıyorum. İki kulağımda da ortalama 85 db kayıp mevcut. Bunu öğrendiğime sevindim yani duymak iiçin türlü türlü cihazlar var demek ki

yaşam sevinci

Üye
Üye
mesut bey işletme fakültesi mezunuyum hayırlısı inşalah bu arada yaşam sevincini kaybetme hava yolu duyun azalsa kemik yolu duyumuz var oda olmasa en son cihazımız iç kulak impilantı adı altında coclear cihazımız var :D Artık devlette karşılıyor bu cok güzel bir sey :D peki kulak arkası cıhazda duymakta zorluk cekiyor musunuz kuş sesleri zil yağmur yaprak hısırdaması seslerini...
benimde bir duyum 83db digeri 92db aslında kulak arkasında zorlanırdım.

Birey

Üye
Üye
Valla duyduğumu duyuyorum duymadıklarımdan haberim yok :D Tabiki normal kulak kadar kaliteli ses veremiyor ama konuşarak anlaşacak kadar iyi ses geliyor. Çoğu kez benim arkadamdan seslendiği halde duymadığımdan şikayetçi olanlar oluyor. Benım bazen konuşanları anlamama gibi sorunum oluyor. Fakat genelde iyi, sorun yok.

Birey

Üye
Üye
Cihazı taktığımda kuş, zil yaprak hışırtısı vs duyuyorum...

yaşam sevinci

Üye
Üye
anladım aslında yüz yüze bakarak konuşmalardan anlıyorsunuz dudak okumada var ama hemen arkadan sesleneni anlamamak tam yeterli gelmiyorun işareti. Aslında yeterli duysak tüm konuşmaları cok güzel anlayacağız eminim.Duyup Konuşanları anlamamak gibi bir hastalık yok. genelde sesleri yeni duyanlar yada duyu kayıp oldugunda cihaz kullanmakta epey geç kalanlar ve işitme cihazına alışamayanlar zorluk çekiyor diye düşünüyorum. İnşallah sağlıklı bir sekilde duyarız Herhangi bir sorunuz olursa sorabilirsiniz

Birey

Üye
Üye
Dediğiniz gibi yeteri kadar duyarsak anlarız. mesele o ki bazen duyuyoruz ama yeteri kadar duymuyoruz. Bu gün bi adam konuştu kısa yoldan cihazımı işaret ettim yüksek sesle konuşsun diye adam bu sefer bağırmaya başladı. Bağırma da diyemedim tabi :D Cevaplarnız için teşekkürler Özlem hanım. Ben sizi arkadaş olarak ekleyim sitede. Bi gün bişey sormak istersem bulmakta zorluk çekmiyim diye.

yaşam sevinci

Üye
Üye
hehe :D en cok karşılaştıgım durumla sizde karşılaşmıssınız :D normalde ağızlarının içinde konuşuyorlar hali ile anlamıyoruz ki normal duyan insanda anlamaz bence işaret ediyoruz bağırarak anlatmaya çalışıyor komedi oluyor neyse tanıştıgımıza memnun oldum mesut bey artı benimle aynı kaderi paylaşan arkadaşlarım

Birey

Üye
Üye
:D Ben de memnun oldum Özlem hanım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aramıza hoşgeldin yaşam sevinci :)

Samimiyetin olduğu ortamları yakalamak her zaman mümkün olmuyor hele ki sitenin bu sayfasında :( Herkes kendisiyle aynı engel yada aynı hastalık grubunda olan kişilerle tanışıp, kaynaşmak ister, bilgilerini aktarmak, tecrübelerini paylaşmak ister. Bu insana özgü , insana yakışan en dostane, en masum, en doğal ihtiyaçlardan birisidir aslında ama hayat öyle değil. Hastalığını bile gizleyerek yaşamaya devam edenlerin yanında bugün okuduğum en güzel yazıydı Mesut kardeşim ile yeni üyemiz yaşam sevincinin karşılıklı paylaşımları. Keşke herkes sizler gibi içten olabilse?

Herşey gönlünüzce olsun dileklerimle....

zeynep45

Üye
Üye
selam yaşam sevinci aramıza katılmana çok sevindim ben engelli değilim ama işitme sorunu olan bir oplum var bu yüzden aranıza girmek istedim benide kabul ederseniz çok sevinirim mesut kabul etmezsen başına geleceği biliyon ablacım:)

Birey

Üye
Üye
selam yaşam sevinci aramıza katılmana çok sevindim ben engelli değilim ama işitme sorunu olan bir oplum var bu yüzden aranıza girmek istedim benide kabul ederseniz çok sevinirim mesut kabul etmezsen başına geleceği biliyon ablacım:)

Abla sen zaten bizdensin kabul etmemek lüksümüz yok. Bizim büyüğümüz sensin. Ben başıma gelecek naylon bi terlikten korkmam, Zeynep ablanın başımızdan gitmesinden korkarım :)

yaşam sevinci

Üye
Üye
hoş bulduk ''Gazoz ağacı'' ; öncelikle teşekkür ederim
haklısın hastalığını gizleme ihtiyacı kendisindeki bu eksikliği kabul etmeyişi kendisinle barışık olmayısından kaynaklanıyor olsa gerek...
Seninde her şey gönlünce olsun seni tanımak isterim arkadaşım olurmusun? ;)

yaşam sevinci

Üye
Üye
zeynep45 beni yanlış anlamayın her sağlam kişi bir engelli adayıdır Başımızın üstünde yeriniz vardır Oğlunuz için üzüldüm kısa zamanda şıfa olur inşallah . tanıştıgımıza memnun oldum :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
hoş bulduk ''Gazoz ağacı'' ; öncelikle teşekkür ederim
haklısın hastalığını gizleme ihtiyacı kendisindeki bu eksikliği kabul etmeyişi kendisinle barışık olmayısından kaynaklanıyor olsa gerek...
Seninde her şey gönlünce olsun seni tanımak isterim arkadaşım olurmusun? ;)

Selam yaşam sevinci,

Bu siteye üye olduğun an'dan itibaren zaten benim, bizim, hepimizin arkadaşı oldun bile :)

Seni tanımaktan bende mutluluk duyarım arkadaşım bunu bilmeni istedim.

Paylaşımlarının çoğalması dileğimle....

tavşandudak

Üye
Üye
bende işitme engelliyim
Fazla yok sanırım bu sitede işitme engelli ya da başlığı gören yok.

Birey

Üye
Üye
Tavşakdudak aramıza hoşgeldiniz.

duymazay11

Üye
Üye
Bende varım.Kusura bakmayın çoktandır giremiyorum,iş yoğunluğundan dolayı.

Tekerlekli Sandalye