İşsizlik maaşı 9 ay boyunca ödeniyor mu???

tommy_gunn

Üye
Üye
Kolay gelsin ;

Ben özel bir firmada şantiye şefi olarak çalışmaktaydım ancak böbrek sorunu sebebiyle çeşitli hastanelerde yattım yaklaşık 75 gündür işe gidemiyorum ama bütün raporlarım tamam ... şirket muhasebecisi bana işime son verileceğini söyledi sebep olarak, raporlu sürem 6 haftayı geçtiği için , işverenin böyle bir hakkı doğduğunu söyledi ancak kıdem ve yıllık izinlerimin ödeneceğini söylendi... İhbarın ödenmeyeceği söylendi. Ayrıca , İş akdinin fesih tarihinden itibaren 9 ay boyunca işsizlik parası alabileceğimi söyledi

Sorular;

1- İhbar tazminatı hakkım yok mu?
2- İşsizlik parası almaya hakkım var mı? Varsa nereye başvuracağım? şartlar neler???(not: 2500 prim günüm var ve bugüne kadar hiç işsizlik maaşı almadım)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
işsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

İşin kaybedildiği tarihten önceki 120 gün prim ödemesi olanlar, eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyor...
İşsizlik parası için SGK ya başvuracaksınız.
Söz konusu "özel sektör" olunca tazminat konusunda bir şey diyemiyorum. İşe girerken imzaladığınız sözleşmede ne yazıyor ona bakmak lazım.

tommy_gunn

Üye
Üye
Hocam 4A Hizmet dökümünü inceledim 2012 /6 ayın ödemesi görünmüyor. diğerleri tamam yani 2014 / 3 ile 2012 / 6 arası 22 ay aralıksız prim ödemesi yatmıştır. bu sizin söylediğiniz 600 gün olayına uyuyor. Ancak arada ödenmeyen aylardan dolayı 900 veya 1080 gün aralıksız olarak değil ama total de tutuyor. bu şekil de olur mu?

Tekerlekli Sandalye