İşyerim sigorta primlerimi eksik yatırmış?

başıboş

Üye
Üye
44 yaşındayım 8 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. ilk dört yıl normal işci olarak çalıştım son dört yıl ise işyerim beni özürlü kontenjanına aldı rapor oranım %47 2009 yılında %47 lik raporla vergi indirimide aldım. işe girerken bize "sigortanız eksiksiz yatacak" denildi. ama ilk dörtyıllık çalışmam boyunca toplamda 2 yıla yakın bir sigortam yatmamış. özürlü kadrosuna geçişten sonra sigorta primlerim tam yatmış ama ilk dört yılda neredeyse yarı yarıya eksiklik var. aslında işyeri sahibi iyi bir insan 8 yıldır ekmeğini yiyoruz allahı var ama 2 yıllık primlerimin yatmamasıda haksızlık. bu konuda ne yapabilirim doğrusu bende bilmiyorum. bir arkadaş işverenini mahkeme ye ver kesin kazanırsın diyor ama mahkemeye versem bu seferde işten atılırım. bu işi mahkeme yolu izlemeden çözmenin başka bir yolu varmı acaba. ben istiyorumki ne şiş yansın ne kepab.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sosyal güvenlik il müdürlüğü'ne başvurarak müfettişlerin işyerini denetlemesini sağlayabilirsiniz. İş mahkemesine başvurabilirsiniz. Pirimlerinizin yatmadığı tarihlerde o işyerinde çalıştığınıza dair tanığınız varsa mahkemeyi kazanma olasılığınız fazla olur. Bu yolların dışında başkada bir çözümü yok. Ha siz "ne şiş yansın ne kepab" diyorsanız o zaman işverenle konuşup anlaşmanız lazım.

Tekerlekli Sandalye