İyi haber...Özel Üniversite de Rapor oranı kadar indirim.

yasminn

Üye
Üye
Evet sevgili arkadaşlarım, size çok iyi bir haberim var;

Özetleyeyim. YGS-LYS sınavlarına girdim. 2 yıl hazırlanmıştım ama tedaviler, ilaçlar okuduğumu anlamamda sıkıntı yarattığı için sınavda çok başarılı olamadım. Özel bir üniversiteye yerleşecek kadar bir puanım vardı ben de %100 burslular, %50 burslular ve bir tane de %25 burslu programı olan bir okulu yazdım. Sonuçlar açıklandığında %25 burslu okula yerleştiğimi gördüm.

Tabi hemen aldım raporumu, kimlik fotokopimi üniversitenin mütevelli heyetine dilekçe yazdım. Rektör tatildeymiş, özel kalemine ve benim bölümün dekanına teslim ettim evraklarımı. Bu olat Temmuz gibi oluyor tabi

Benim ödemem gereken ücret 13.000 TL idi, peşinat 2500 gibi taksitler de 1050 TL
Benim talebim bu ücretin de yarısını ödemek, evde bakım maaşımın 400 TL sini taksit ödemekti.

Rektörümüz izinden gelmiş Bir gün boyunca internetten araştırma yapmış, "nasıl olur da YÖK böyle öğrenciler için bir kolaylık düşünmemiş" diye. Sonunda 2013 bakanlar kurulunun onayladığı yönetmeliği bulmuş:

"Engelli birey kazandığı okulun ücreti ne olursa olsun ÖZÜRLÜ RAPORUNDA YAZAN ORAN KADAR İNDİRİM YAPILACAK. Ben 13.000 TL nin % 7 sini ödedim ve 4 yıl boyunca da böyle olacak.

Ben ve ailem 2010 yılından bu yana bu kadar mutlu olmamıştık. Ben de hem mutluluğumu paylaşmak hem de gelecek sene için üniversitede okumak isteyen arkadaşlara biraz moral verip derslerine motive etmek istedim.

Sevgiler,
Yasemin Can

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilgi için teşekkürler yasmin. Eminim bu bilgiden çoğu insanın haberi bile yoktur. Bu arada işini adam gibi yapan rektörede buradan kocaman bir tebrikler diyorum...

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
https://kayit.anadolu.edu.tr/BasvuruYeni/EngelliOgretimGideri.htm
Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; engelli olduğuna dair raporu ilgili yükseköğretim kurumuna sunan öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti tutarlarından, engellilik oranı kadar indirim yapılır.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine yeni kayıt yaptıran öğrencilerden Öğrenim Ücreti alınmamakta, kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan ve miktarı Anadolu Üniversitesince belirlenen Öğretim Gideri alınmaktadır. Anadolu Üniversitesi kararı gereğince engelli oranı %40 ve daha fazla olan öğrencilerden Öğretim Giderinin de alınmamasına karar verilmiştir.

Anadolu Üniversitesi Senatosu kararı gereğince engelli oranı %40 ve daha fazla olan öğrenciler bu durumlarını engelli olduğuna dair "Sağlık Kurulu Raporu" ile belgelendirmek kaydıyla "Öğretim Gideri"ni ödemeyeceklerdir.

Engelli öğrencilerimiz, engelli olduğuna dair "Sağlık Kurulu Raporu" ile İnternet başvuru işlemini yapıp diğer kayıt belgelerini tamamladıktan sonra banka ödemesini yapmadan AÖF bürosuna başvuracaklardır.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
SElamlar arkadaşlar,
Yasemin hanım, kaydınız hayırlı olsun. Sizin adınıza bizler de sevindik.
Ben de bu hafta başı ikinci üniversite kapsamında Anadolu üni. Açık öğretim Fak. ADALET önlisansa kayıt yaptırdım. Aynı gün kitapları da elime tutuşturdular. Şimdilik salondalar(kitaplar.) bakışıyoruz :)
Hiç para almadılar benden.
Zaten engeli olmayanlardan da 205 tl gibi bir ücret alıyorlarmış.
Bakalım ne olur.
Saygılar..

Berkan kurtcul

Üye
Üye
Öncelikle merhabalar...
Ben şu anda bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekteyim.Özelde devam zorunluğu biraz daha esnek diye özele geçmek istiyorum.Engelimizden dolayı özel üniversitelerde indirim var mı veya böyle bi kanun varmıdır acaba ?

yasminn

Üye
Üye
Halil bey çok teşekkür ederim. siz emeklilik haberi beklerken bakın ben çok DAHA GÜZEL bir haber verdim size:) Unuttum 29 arkadaşım size de teşekkürler.

pesimist57

Üye
Üye
İlgili bakanlar kurulu kararını ben göremedim. Zaten özel üniversite olduğu için indirim yapma zorunluluğuda yok.
Özür oranı kadar indirim Anadolu üniversitesinin engell ivatandaşlar için 2013 de vermiş olduğu karar YÖK ile bir alakası yok. ancak oda %100 indirim olmuştur.

Sanırım rektör iyi biri ki buna kendince uyarlamış ve size indirim sağlamış.Helal olsun diyoruz :)

kartalreis

Üye
Üye
Hayırlı olsun, okumak isteyen arkadaşlarımızın yolu açık olsun...

Tekerlekli Sandalye