Japonya'dan 204,1 Bin Dolar Hibe Destek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Japonya'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, 2000 yılında iki ülke arasında imzalanan protokole istinaden, Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (JAPAN ODA) kapsamında yer alan Yerel Projelere Hibe Programı Türkiye'de uygulanıyor.

JAPAN ODA, proje kapsamında, 1989'dan beri 138 ülkede yaklaşık 20 bin projeye, Türkiye'de ise 2000 yılından itibaren, sağlık, kadın, engelli, mesleki eğitim, arama kurtarma, yaşlı bakımı, rehabilitasyon ve eğitim konularında 16 yerel projeye destek sağladı. Her bir proje için, maksimum 10 milyon yen hibe verilebiliyor.

Söz konusu program kapsamında, bu yıl için Bitlis (Tatvan), Gaziantep ve Şanlıurfa'da (Hilvan) 3 projeye destek verilmesi öngörüldü.

Açıklamaya göre, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı'nın "Bitlis-Kavar Havzası Yaşam Şartlarını Geliştirme Merkezi" projesi için 61 bin 97 Dolar hibe destek sağlanacak. Proje kapsamında, Kavar Havzası'nı oluşturan 6 köyde okuryazarlık oranının artırılması, kadınların, gençlerin ve çocukların sosyal gelişimlerinin sağlanması, özellikle kadınlar ve gençlerin ekonomik olarak güçlendirilmesine yönelik eğitim verilmesi öngörülüyor.

JAPAN ODA, Gaziantep Sanayi Odası'nın Gaziantep İstihdam Destek ve Bireysel Eğitim Merkezi için 36 bin 880 Dolar, Şanlıurfa Hilvan Belediyesinin Hilvan Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) projesi için de 106 bin 203 Dolar hibe desteği verecek. Söz konusu projeler, kadınlar, gençler ve engellilere, iş bulma imkanlarını artırmaya yönelik eğitim verilmesini programlıyor.

JAPAN ODA'nın, 3 projeye toplam 204 bin 180 Dolar hibe destek sağlamasına ilişkin anlaşma, yarın, Japonya Büyükelçiliği'nde imzalanacak.

AA

akinserpil

Üye
Üye
Buna direk başvuru yapmamız mümkün mü ?

Tekerlekli Sandalye