Kadın olmak, engelli olmak aşağılanmak!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Türkiye'de kadının toplumsal yaşamda yeri yoktur aslında var olanlarında yokolmasına çalışılır, yokedilmek istenir bu asırlardır böyle gelmiştir. Son yıllarda bir parça ilerlemiş olduğumuz gerçeği mutlaka var ama öyle yetersiz ki sanki bir ileri iki geri adım gibi :(

Bu ülkede kadın olmak öyle zordur ki... Milletvekili olsanız dahi zordur...

Geçen haftalarda engelli milletvekilimiz Şafak Pavey hakkında yapılan karalamalar, söylenebilecek en çirkin ve seviyesiz söylemlerle onu aşağı çekmeye çalışanların sonrasında u dönüşüyle kendisinden özür dilemekle geri adım atmaları vs vs ne kadar üzücü ama hayatın içinde yaşanan hayat kadar acımasız gerçekler.

Konuyu bilmeyenler için ( aslında bilmeyen yada duymayan olduğunu zannetmiyorum ama çünkü öylesine kamuoyunda geniş yankı buldu ki ) kısa bir hatırlatma ; Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, Şafak Pavey için yaptığı bir açıklamada "İsviçre de bir çocuğu kurtarmak için mi yoksa kocası terk ettiği için mi o trenin önüne atladı sormak lazım kendisine!" demişti.

Sitemi siyasete karıştırmaktan kaçındığım için tek söz söylemek istiyorum tabii ki gazeteci bayan sonrasında sarfetmiş olduğu bu sözlerle ilgili sayısız basın açıklaması yaparak defalarca özür dilemiştir ama ben yine de nereye takıldım biliyor musunuz?

Engelli bir insanın engelini sorgulamak? engelinin meydana geliş şeklini sorgulamak ve bunu açıkçası bir takım ahlaki değerlerle küçük düşürecek şekilde gerçekleştirmek bir insanın bir diğer insana yapabileceği bir davranış mıdır ? Milletvekili olması gerçeğini bir kenara bırakacak olursak ve sevgili Şafak Pavey'i sadece bu ülkenin engelli kadınlarından biri olarak görsek bu ona ve onun gibi bir şekilde sonradan engelli olmuş hiçbir kadına yapılamayacak bir aşağılama değil midir ?

Bir kadın engelliyse , onun hayattan engelleniş nedenini sorgulamak, yargılamak, eleştirmek onu karalamak adına belden aşağısını kullanmak insan onuruyla ne kadar bağdaştırılabilir ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aynı Şafak Pavey için "topalın biri çıkmış bas bas bağırıyor" diyenleride gördük. İşin garip ve üzerinde durulması gereken yeri şurasıdır. Engellilik, uzuv eksikliği hakaret etmek için bir sebep olarak gözüküyor. Sanki tüm bunlar büyük bir ayıpmış ve yeri geldiğinde o insanın yüzüne vurulacak bir utanç malzemesiymiş gibi algılanıyor. Toplumun kodlarında sağlam beden algısı o denli işlemişki, bir kaç uzvu eksik biri çıkıp, birikimiyle, donanımıyla onlara feleğe şaşırttığında anında belden aşağı vurmalar başlıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sayın Yöneticim,

Çok haklısın ama nedense bu dediğin kadınlara daha bir fazla yapılıyor yani uzuv eksikliğine karşı toplumun öyle inanılmaz bir kabullenemeyişi var ki cinsiyet ayırımı burada bile öne çıkıyor ve karşındaki insan olduğunu bile unutarak değil ki kadın olduğunun hatırlanması ya bak tekrar izlettirdin bana oysa defalarca izledim Şafak Pavey bana göre bu ülkenin en büyük şanslarından biridir ve tüm dünyaca kabul görmüş ( özellikle insan hakları ve barış konusundaki çalışmalarından dolayı ) diplomatın milletvekili olarak çıktığı kürsüde bile konuşmasına devam ederken, mecliste oturanların yaptığı saygısızlığa takıldım yine :( Takdir edilmeyi bırak dikkatini cep telefonuyla oynamaya veren diğer saygısız vekillerin oturuşlarına, tavırlarına bir bak ben artık ne diyeyim yine öfkelendim !

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşte aynı şeyi söylüyorum ceylancım. Kadınlar ve engelliler. Biri erkek egemen toplumun kurbanı diğeri toplumun normal algısının. O yüzden ben kadınlar ve engellilerin benzer sorunlarını yaşadıklarını, benzer yok sayılmalara uğradıklarını düşünüyorum.
Tabi hem kadın hemde engelli olmak o dahada ağır bir durum.

septik

Editör
Editör
Çok güzel düşüncelerele Şafak hanımı yüceltmişsiniz ve hak ettiği övgüyü hakkıyla vermişsiniz dünya ve toplumsal bakış açımızada örnekler vermişsiniz elinize düşüncelerenize saygı duymamak mümkün değil.
Toplumda bu günlere kadar işlenmiş dokuya güzel bir örnek yadırgama anlayışsızlık engelliye bakış açısı ikinci sınıf insan kadın erkek ayrımınada bir örnek her yönüyle toplumun meclise yansıması diyemi bakmalıyız.
Neden dünya bizi gelişmekte olan ülkeler sınıfında gördüğünün aynasıdır bu durum.
Geçenlerde bir yerde doğru insan olma çabamdır bu açıklamam ben kızmıştım Şafak hanıma hatırlarsanız 2022 yasasının yönetmeliği ocak itibarı ile değişmiş 119 tl muhtaçlık sınırı konmuştu onca yakarışın bana göre tek adresi idi ve yapacağı haliyle sınırlı fakat bir tek basit konudaki soru önergesi dışında o kadara sıkı takip ettiğim halde yine açık konuşma ihtiyacı duyuyorum bence evet ben olsaydıma takılıyorum yetersizdi savunamadı bizleri diye düşünüyorum belki çok haksızlığa uğruyor sözü özü güzel insana ama bizden diye diyebileceğim Lokman Ayvanın dışında meclise gelmiş ikinci bir hatta bayan olması sebebiyle gözümde daha çok büyüttüğüm bir insanın yine ben olsaydım her fırsatı değerlendirir engelli insanı yok etme çabasında olan bir çok yasa ve yönetmeliğin tam hemde tam karşısında durur anayasa mahkemesi olmadı avrupa insan hakları mehkemesine olmadı tv lere çıkar defalarca açıklama yapardım sebebse hükümet yapıyor görünerek reklam yapmakta elinde imkan olanlarsa köşede seyretmekte hergün her an basın karşısında engel budur diye bağırıdırdım.
Kimseyi ne üzmek ne kırmak isterim ama özgür bir sitede özgürce fikir beyanı olduğunu diğer üye ve misafir dostlarımızında anlaması ve uygulaması açısından önemli sayıyorum ve bu tarz konulara ve diğer konulara yönetici olanaların son sözü söylediğini düşünmeden açıkça düşüncelerini yansıtmasını istiyorum.
Sygılarımla.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Öncelikle konuya katıldığın için çok teşekkür ederim. Bu ve buna benzer bir konu ne zaman açılırsa açılsın katılan üye sayısının çok olmasını inan ben de çok arzu ederim ama maalesef bu mümkün olmuyor. Nedeni aslında senin düşündüğün gibi bu tarz konulara yönetici arkadaşların son noktayı koymalarından değil açılan konuya cevap veren kişinin sadece 2 veya 3 yöneticiyle sınırlı kalmasından kaynaklanıyor.

Bizlerle düşüncelerini paylaşman çok güzel ve karşıt görüşte de olsak ( her zaman aynı görüşte olmamız zaten mümkün değildir ) konuya yaklaşımın çok olumlu ama arkadaşım en azından benim hakkımda açılan konulara son noktayı koyabileceğimi yada son sözü söylediğimi düşünmemeni isterim. Belki çalıştığım için genelde en son ben yazmış olabilirim ama bu kesinlikle eve geç gelmemden kaynaklanır yoksa genlerinde özgürlük olan bir sitenin ve özellikle canım abimin bu konuda mümkün olduğunca çok sayıda üyenin katılımıyla görüşlerini beyan etmeleri isteği belki de benden çok daha fazladır bunu tahmin edebiliyorum.

Bu satırları okuyan ve düşüncelerini bizlerle paylaşmak isteyen her üyenin katılımını bende senin kadar çok istiyorum arkadaşım.

Sağlıcakla kal, paylaşımla kal,

septik

Editör
Editör
Ceylan aslında yanlış anlaşılmışım senin geç saatte yorgun halinle bir şeylere katkı sunmak adına kendini zorladığını iyi biliyorum.
Benim kastım başkaydı son söz olarak yönetici arkadaşlarımız yorum yaptığı için üye ve misafirlerimizin bir çekintisi olmasın neyse düşüncesi bize ortama aktarsın diyeydi.

Gerçi geç bir cevap oldu ama şu an kanal d de genç bakış ta Şafak Payev hanım konuşmakta hatta sorgulanmakta ama inanın ve kesin insancıl çağdaş bilgili ama sonuçlar itibari ile engelle ilgili ne sor soran nede kendi açıklaması şu an için yok 4 e mail attım halen gündemlerine gelmedi.

Benim anlayamadığım bu kadar önemsizmiyiz.

Size saygım bellidir ama parti üstü bir dururm olarak görün mesi gereken bir durum karşısında dahi bir şafak payevin dile getirmesi öncelikli olan konu ne olması gerekir.

Yorum yapsammı yapmasammı düşündüm ama bnce bu şartlarda gerekli gördüm.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Genç Bakış adlı programı ne çok severim ama izleme imkanım yoktu bugün birazını okuyabildim netten. Arkadaşım aslında madem sen bu kadar açıksözlüsün o zaman ben de sana içimi daha rahat dökebilirim. Şafak Paveye olan ilgim her koşulda senden çok daha fazladır çünkü benim ona yaklaşımım öncelikle kadın duygusallığındadır ve onun yaşadıklarına yakın şeyleri ben de yaşadım , neler hissettiğini az çok bilebilirim yani diyeceğim o ki her koşulda onun TBMM de beni temsil etmesi benim için başka bir mutluluk ve gururdur. Ama senin haklı olduğun yerlerde öyle çok ki...

Bu ülkede kimsenin eline sihirli bir değnek verilmiyor :( önceden yani ilk başlarda Şafak hanımdan ben de çok daha fazla şeyler yapmasını bekledim engelliler adına yapabilecekleri hayallerimde o kadar genişti ki...zamanla beklentilerimin çok fazla olduğunu farkettim ve onun gerçekleştirmeye çalışıp da başaramadıklarını öğrenince tüm umutlarımı yitirdim. Belki kızdım belki darıldım belki aldanmış hissettim kendimi oysa o da bu ülkenin engelli bir bayanı özellikle erkek egemen bir toplumun engellenmiş kadınıydı :( ne kadar okumuş olursa olsun, ne kadar kültürlü, bilgili, dünyaya bakış açısıyla fark yaratan bir azim timsali, engelsiz gözlerle bakarsa baksın dünyada kabul görse de o çok giymek istediği pantalon hakkını bile daha yeni elde etti ve bugün kü açıklamalarından sonra beni bir kere daha hayal kırıklığına uğrattı. Sonuçta onu da erkek egemen bu toplum ve baskılar yıldırdı, darılttı, kırıldı hem de çok fazla yıpratılarak yapıldı ona eleştiriler, ahlaki değerlerden uzaklaşılarak hatta insanlık onurundan uzaklaşılarak gerçekleştirildi.

Hayattan ve insanlardan beklentilerimiz ne kadar yüksek olursa o kadar çok üzülüyoruz arkadaşım en azından ben kendi adıma kimseden çok fazla şey beklememeyi öğrenmeye çalışıyorum hala. Nerede çok haklısın biliyor musun onun imkanları sen de yada ben de yada bir başka engelli de olsaydı daha fazla şeyler yapabileceğini umut etmekte. Ama işte bu ülkede hiç bir şey uzaktan göründüğü kadar kolay ve basit değil. İnsan iş hayatında öyle olaylarla karşılaşıyor ki hayat bu kadar acımasız olamaz diyorsun.

Bunları sana neden uzun uzun yazıyorum çünkü anladığım kadarıyla sen de benim gibi yada diğerleri gibi Şafak Paveye çok daha derin anlamlar yükleyip, kendisini bizlerin bir kurtarıcısı olarak, haklarımızı daha fazla koruyup gözeteceğine olan inancınla, 2022 maaşlarının ve daha bir çok konunun gelişeceğine, sorunlarımızın daha hızlı çözüleceğine olan umutlarını yükledin ve sonuç hayal kırıklığı :( en azından benim onu TBMM de bile görmem mutlu olmama yeterken senin içindeki isyanları da anlayabiliyorum bunu söylemek istedim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar, Şafak Pavey oldum olası spesifik anlamda "engelli hakları" savunuculuğundan ziyade genel anlamda "insan hakları savunuculuğunu yapan biridir. Şafak Pavey'in vekil olmadan önceki yaptığı şeyleri incelerseniz bunu açıkcada görürsünüz. Zaten kendisinide bir konuşmasında ben "engelimden ibaret değilim bu yüzden engelliler benden kurtarıcılık beklemesin" mealinde demecide olmuştu...

Ki bana göre doğruda bi söylem. Bu günki siyasi parti yapılanmasında sıradan bir milletvekilinin hele hele muhalefetteki bir vekilin yapacakları şeyler inanın o kadar kısıtlıki. Bizler bunun farkında olmadığımızdan "ha vekilse herşeyi yapar" zannediyoruz. Yok öyle bir şey. Şafak Pavey'e kızacağımıza kendimize kızalım bence. O bahsedilen 2022 maaşı olayında gösterilen tepkinin 10 katı gösterilseydi şimdi yapılacak düzenleme kat kat daha iyi olacaktı. Herkes başkasından bir şeyler bekliyor. Emin olun halkın baskısı 50 vekilin bizler için 50 takla atmasından daha etkilidir.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
Kimse engelliyi aşağılayamaz. Heleki bu bayan olursa daha hassas bi konudur. BU anlamda bende sayın ŞAFAK PAVEY HANIMI takdir etmemek abes bi olay olur.Heleki meclisteki konuşmasını dinledikten sora.Ayakta alkışlamıştım o konuşmasını.:)

santomaster

Üye
Üye
..................engelli insanlara ve kadın lara yapılan saygısızlığın bende karsısındayım lakın bu bır sıyası otoriteden olunca sorgulamak geliyor ıcım den zıra sayın safak pavey zamanın kemal dervısı gıbı bu ekonomı alanında degılde engellı olmasından sonrakı aşamada bu devlete yapılan ıkıncı bılır kışı açılışlı fakat ( acılısını kendıde boılmeyen zıra halıl bey ın dedıgı gıbı daha cok ınsan hakları uzerıne calısmalar yapmış bır hanımefendıdır ....evet engellıdır bızler gıbı hayatı da zordur emınım .......lakın surda bılınmesı gereken onemlı bır konu var ...........* bız sıyasetın mı arkasında engellı olduğumuzu dıle getırecegız yada engellı haklarımızdan sonra mı sıyaset dılımıze bulaşacak...zıra pek sevmesem de merkezı su an kı hukumetı sözde degıl ıcraatta daha ıyı ılerlıyor ...gene bır donem yakından takıp ettıgım ve engelım sonrası uzerıne dustugum safak pavey de bence derın ıncelenmesı gerektırılen bır kemal dervıs olayıdır kanımca.......engelli bır hanımefendıdır sağlık anlamında dua larım onunla dır ....gerısı bıraz edınılmıs bu durumun ustune yapılan gırısımler dır ... samimi bulmuyorum backround nu bıldıgım den .... ama hepınıze karsıda saygılıyım ..:)

Tekerlekli Sandalye