Kadın ve Eğitim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Herkezin bildiği gibi eğitimin önemi büyük bu erkek kız farketmez eğitim eğitimdir.
Nedense toplumda bu ayrıcalık yapılıyor kızlar bu konuda hak sahibi görülmüyor.Yanlış bir tutum olmasına rağmen bunun önüne geçmiş durumda değiliz.

Büyük kentlere göre kırsal kesimlerde bu çok daha yaygın durumda Aileler kız çocuklarını evde tarlada ahırda çalıştırıyor okul okumak akıllara bile gelmiyor nasıl büyük bir zarardır bu kız çocuklarına bunun farkına bile varmıyorlar.

İleriki yaşamlarında evlilik hayatlarında ne büyük kayıptır eğitimsizlik bunu kızları mutsuz hırpalanmış şiddete maruz kaldığı zaman anlaya biliyorlar ancak.

Belki kendilerince haklı nedenleri vardır okutmamak için bunlar maddi sıkıntılar veya bir engellilik durumu hastalık vs.. dir ama ben bunların hiç birini mazeret olarak kabul etmiyorum.

Her koşulda bir yol mutlaka vardır.Bu çocuklara ilerinin yetişkin annelerine eşlerine bir takım zorlukları yaşatmamak için okutmalıyız

Eğitimli kadın nasıldır?

Hayata pozitif bakan kendi ayakları üzerinde durabilen üreten ezilmeyen her koşulda hakkını savuna bilen ekonmik güçlüğü yenmiş kocasına bağımlı olmayan kadındır.

Eğitimsiz kadın nasıldır?

Daima bir tarafı eksik gördüğü her zorluğu sineye çekebilen sindirilmiş ezilmiş kendi dünyasında çabalayıp duran erkek egemen bir aile ortamında hayatını idame ettirmeye çalışan kadındır.

Bunun yanı sıra birde okuyamamış ama kendini geliştirmiş bir takım meziyetler edinmiş başarı sağlamış kadınlarımızda mevcuttur. En azından bunu yapmalıyız aktif ve üretken olabileceğimiz kulvarları bulup oralarda geliştirmeliyiz kendimizi.

Kısaca kendimden bir örnekle bitereyim yazımı

Ben okuyamayanlardanım maddi sıkıntılar yüzünden küçük yaşta çalışmak zorunda kalanlardanım.Bir şekilde kendimi yetiştirdiğime inanıyorum girdiğim her topluma uyum sağlayabiliyorum bu benim için bir artıdır.Fakat öyle bir boşluk varki içimde yarım kalan okul hayatı bu yaşımda bile çok fazla etkiliyor beni hala lise ve ünüversiteye giden kızları görünce içimde bir şeyler kopuyor sanki.

Sevgili aileler kız çocuklarımıza bunu yaşatmayalım her türlü okuma fırsatlarını sunalım önlerine yarınlara daha bilgili eş daha bilgili anne ve en önemlisi daha bilgili (Kadınlar) olma fırsatı sunalım onlara.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kadın İçin Eğitimin Önemi

Malesefki kadınlarımız hak ettiği yerlere gelememektedir. Bunun en büyük sebeblerinden birtanesi eğitimdir. Eğitimin önemini daha önceki yazımda kısaca bahsetmiştim.

Toplum örf ve adetlerin özellikle doğu bölgelerde kız çocuklarına yeteri kadar önem vermediklerinden dolayı kızlarımız ve kadınlarımız göz ardı edilmektedir. Bağnaz düşüncelerle okutulmayan cahil bırakılan kadınlarımız ne kadar üretken , nekadar verimli, nekadar kendine güvenebilen ve nekadar kendini ifade edebilen bireyler olabilirler?

Bir söz vardır (İlim Çinde Bile Olsa Gidin Alın) Düşününce çok güzel ,ve anlamlı bir söz olduğunu hepimiz anlayabiliriz. Buda demek oluyorki illede eğitim , illede eğitim.

Her alanda yapılan kadın erkek ayrımcılığı eğitimde'de yapılıyor. Sonuçları göz ardı edilerek o anki şartlar göz önüne alınıyor ve uygulanıyor. İlerisi hiç düşünülmeden gelecekteki sorunlar hesaplanmadan verilen bu kararlar kadınların belkide felaketi oluyor.

Kadın aile ve toplum arasında bir köprü görevini görür. Kadının toplumlarda yerine getirdiği görevleri itibariyle, sosyal sistemin işleyişine katkısı büyüktür. Bu açıdan kadının toplumdaki yeri çok sağlam ve güçlü olmalıdır. Buda tamamen iyi bir eğitimden geçmektedir. Kültürlü ebeveynler kültürlü ve çağdaş çocuklar demektir.

Kimileri okumayı, yazmayı biliyorum nasıl olsa deyip gerisini boş verir. Oysaki nasıl bir hatadır, nasıl bir kayıptır bunu geçte olsa anlar. Ozaman daha fazla mücadele edip okumamızı sağlattırmadığımız için kendi kendimize kızarız. Buna er yada geç tanık olacağız.

Tekerlekli Sandalye