Kadın ve erkek arasında yapılan cinsiyet ayrımcılığı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Belki şuan yazacaklarıma erkekler tepki gösterecektir.Haklılık payı verdikleri halde gösterecekler bu tepkiyi bundan eminim.

Kadın ve erkek diye yapılan cinsiyet ayrımı bir çok alanda karşımıza çıkmakta. Kısaca bunları özetlemek gerekirse en net ve belirgin olanlarına şöyle bir bakalım.

İş hayatında ayrımcılık:
Kadın ne kadar çok çalışırsa çalışsın hep erkeğin arkasında kalıyor.Fakat erkeğe göre göstermiş olduğu özveri hep gözlerden kaçmaktadır.

Bütün gün çalışmasına yorulmasına aldırmaksızın evinin kapısından girince eş ve anne modeline bürünen kadınlarımız birazcık takdiri hak etmiyorlarmı?

Sosyal hayatta ayrımcılık:
Burada değinmek istediğim nokta her ortamda evlilik iş vs.. kadına yapılan cinsel ayrımcılığı kanıtlar şekilde. Kadın kısmı gezmez otur evinde kocanı bekle ama erkek iş çıkışı olsa bile biraz arkadaşlarıma takılıcam deme hakkına sahip.

Düşününki bir çift boşanmış (KADIN) dul yakıştırmasıyla bir anda ilgi odağı haline geliyor.Erkekte ise aman elinin kiri kimbilir ne yaptında boşadın. oysa kadına bakılan gözler değişiyor.Bir çok erkek faydalanmak için fırsat kollar hale geliyor.

Eğitimde ayrımcılık:
Okumak isteyen bir çok kız çocuğu engelleniyor. Evlenip gideceksin okulla işin ne deniyor.Oysa erkek okusun diye çırpınıyor anne ve babası erkek ya nasıl olsa okumalı ev geçindirecek.Aile sahibi olacak oysa nasıl görmezden geliniyor.

Hayatın müşterek olduğu belki bir hastalık belki bir kaza sonrası evi geçindirmek sorumluluğu kadının üstüne kalabileceğini idrak edemiyor bir çok aile.Ayrıca kadının kendine güvenen ayakları üstünde duran bireyler olması için eğitim şart.

Birde çok komikce bir yaklaşım var sanal ortamlarda bulunan kadın ve genç kızlarımıza yakıştırılanlar. Erkekler saatlerce internet başından kalkmasa söyleyecek hiç bir sözü olmayan toplum kadın olunca çok çirkin yakıştırmalarda bulunuyorlar.

Kadın haline bakmadan internet başında kesin kocasını aldatıcak. Genç kızsa ne işin var internette kocamı arıyorsun? vs... bir çok örneğini görebiliriz bu yakıştırmaların.

Anlatmak istediğim toplumumuzun her alanında her ne kadar kadın erkek eşittir diye ahkamlar kesilsede malesef bu tür cinsiyet ayrımlarını engeleyemiyoruz.

Son düzenleme:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir erkek olarak bu yazılanlara kızmıyorum ve sonuna kadar hak veriyorum. :)

Cinsiyete dayalı ayrımcılık dün olduğu gibi bugün de var. Bunu inkar etmek deve kuşu misali kafasını kuma gömmek olur. Bu cinsiyet ayrımcılığı özellikle anadolu da oldukca yoğun bir şekil de yaşanıyor. Adamın 7 çocuğun var 6 sı kız 1 i erkek ona kaç çocuğun var diye sordukların dan bir çocuğum var diyor. Kızları sayma gereği ni bile duymuyorlar.

Yaşama nedeni kocasına çocuk doğurma ve kocanın hizmetini yapmak olarak algılanan -algılatılan kadın ve kızlarımız bu algıya karşı çıktıkların da karşılarında ailerinden toplumdan inanılmaz baskı görüyor. Sen kadınsın sus öyle herşeye karışma kır dizini ve kocanın hizmetini yap.

Hasılı kadın ve erkeğin eşitliği sadece yasalar üzrinde var. Tıpkı engellilere tanınan yasal hakları gibi. Kağıt üzerinde kalıp bir türlü yaşama geçirilmeyen yasalar!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hak vermiş olmanıza bir kadın olarak sevindim:)

Dediğiniz gibi bir takım haklarımız sadece kağıt üzerinde. Bunun hayata geçmesi benim ve tüm hemcinslerimin dileğidir.Anadolu sizinde bahsettiğiniz gibi bu tavırların başında geliyor.Gerçi büyük şehirlerde bile bunları yaşıyorsak Anadoluda yaşananları garipsememiz gerekir.

Her şeyin güzel olduğu bir toplumda yaşamak tüm insanların hakkı. Umarım ölmeden görürüz bunları:)

Tekerlekli Sandalye