Kalbimde pil var hangi oranda engelli raporu alırım?

omerim2

Üye
Üye
Merhaba,

2 sene önce öksürürken kalp durması sonucu kalp pili takılmasına karar verildi ve ameliyat oldum. Kullanım sıklığından dolayı 3.senede değişecek.

Kontroller, sıkıntılar ameliyat ve sonrası için harcanan süre yüzünden iş konusunda sıkıntı çektim araştırmam sonucunda erken emeklilik hakkım olduğunu ama bunun için %40 engelli raporu almam gerektiğini öğrendim. Şu anda 3800 ödenmiş günüm var ve 15 senedir askerlik dahil sigortalıyım.

• Sormak istediğim böyle bir hakkım varmı?
  • İlk başvuru nereye ve nasıl yapılmalı?
  • %40 rapor alma neye göre belirleniyor?

İstanbul'da ikamet ediyorum. Halen sigortalı bir şirkette çalışıyorum bu ay sonu çıkacağım.

Şimdiden cevaplar için teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
İşe başlama tarihi ve doğum tarihiniz nedir

omerim2

Üye
Üye
Merhaba,

İşe başlama tarihim: 01/01/1998
Doğum Tarihim : 03/04/1978

Birde şuanda halen çalışabiliyorum. Acaba 7400 günü doldurup emeklilik başvurusu yapsam dahamı fazla emeklilik ücreti alırım?

Teşekkürler

İşe başlama tarihi ve doğum tarihiniz nedir

İsen Buga

Üye
Üye
17 yıl sonunda emeklilik talep edebilirsin...
Çalıştığınız işlerinden ilgili makama diye yazı alacaksın. Yazıda halen o isyerinde çalıştığını belirteceksin. O yazı ile birlikte bulunduğunuz ilde defterdarlığa gideceksiniz. Onlar seni hastaneye sevk edecek. Hastane seçeceksiniz tabii ki... Sonrası heyetten sonra yani bir ila uc ay bekleme sürecine gireceksin..
Maliye'den yazı gelecek isyerinize; kabul edilirse erken emeklilik hakkınız olacak. 17 yıl sonunda emeklilik talep edersiniz. Bu arada sizin durumda olan bı çalışan ne kadar çok prim yatarsa o kadar çok emekli maaşı alır.

İsen Buga

Üye
Üye
On bilgi için isterseniz defterdarlık özürlüler birimine bir uğrayın. Danışın onlar sana yol gösterirler.

Tekerlekli Sandalye