Kalp hastası ve zihinsel engelli kardeşim hangi oranda rapor alabilir?

world56

Üye
Üye
merhabalar. benim bir tane kardeşim var 10 yaşında 24 kilodur boyu kısa kalmış. babam kardeşimin üzerine araç almak istiyor. doğuştan orta mental retardasyon zihinsel engelli, doğuştan kalp hastası, kalbinde 2 tane delik var ve açık damarı da var. dispne'de nefes darlığı var. vücudu tamamen güçsüzdür biyoniktir yani vücudunda bütün hareketleri yapabiliyor ama kemikleri güçsüzdür. 5 yaşında yürümeye başladı. koşamıyor az koşuyor. belirli mesafeler de 100, 150 metre yürüyor yada hiç yürümek istemiyor az yürüyor çabuk yoruluyor kucağımızda taşıyoruz özellikle yokuştan yukarıya doğru yürümek istediğinde az yürüyor ama yürüyemiyor kucağımıza alıyoruz. 5 katlı apartmanda merdivenlerde bir yada iki kat yürüdükten sonra diğer üst katlarda yürümüyor kucağımıza alıyoruz. bu zorluklar kalp hastası ve dispne nefes darlığı olmasından güçlük çekiyor. hiç konuşması yok sese bağlı olarak bazı harflerde heceleme yapıyor. 1 kaç kişinin isimlerini söylemeye çalışıyor ama tam söyleyemiyor isminin benzerini çıkarmaya çalışıyor bazı isimlerde (3 yada 4 tane isminin benzerini çıkarmaya çalışıyor ama tam söyleyemiyor sese bağlı olarak). bu söylemiş olduğum hastalıklar % kaç özürlü raporu alabilir yada 90 ın üzerine çıkabilir mi ? bir iki hafta sonra tam teşekküllü devlet hastanesine başvuru yapacağım. hastaneye gitmeden önce hangi hastanelere gideyim. benim tercihim bu hastaneler yana. marmara üniversitesi hastanesi mi yoksa göztepe eğitim ve araştırma hastanesi mi? hangi hastaneye gideyim. sizin bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir. bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Erhan bu verilere dayanarak bi oran söylemek çok zor. Ama anlattığın şeylere bakarak %90 ve üzeri bir rapor alma şansınızın olduğunu zannediyorum. Rapor alınca oranı burayada yaz lütfen...

world56

Üye
Üye
halil abi kalp kalp hastası ekokardiyoloji grafik incelemeleri aşağıdadır. yukarıdaki soruların devamıdır.

kardeşim 10 yaşındadır. 2 yaşından beri kalp ilacı kullanıyor 2 yada 3 tane kalp ilacı kullanıyor . hastaneye tedavi altında takip ediliyor . hastanede doktorlar yılda 2 yada 3 defa randevu veriyor hastanede takip altında. öncelikle az önce kardeşimin kalp hastalıklarını yazıyorum yani ekokardiyografik inceleme sonuçları;
sol kalp boşlukları normalden hafifçe geniş. LVDD 4 cm - LVDS 2.37 IVSd : 0.75 LA/Ao : 1.3
kalp kontraksiyonları iyi. EF % 69 , KF % 38
mitral kapak yapıları normal. triküspid kapaktafizyolojik TY yoluyla ölçülen RV basıncı 25mmHg ölçüldü.
perimembranöz bölgede VSA dokusuyla 4.9 mm'ye kadar küçülmüş olan sol sağ şantlı defekt saptandı. iki ventrikül arasında 80 mmHg gradiyent elde edildi. 1-2+ LV-RA şant görüldü.
pulmoner arter akım hızı 1.34 m/s
ince PDA belirlendi. CW Dopplerle Ao- PA arasında 65 mmHg gradiyent elde edildi.

genel sonuç :

VSD(perimembranöz, orta)
VSA
PDA(ince)
sol kalp boşlukları hafif geniş

ekokardiyografik bölümünde bu bilgiler vardı.
kalp hastalığı doğuştandır. % kaç rapor alabilir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Baltazar formulüne göre hesaplanması gerekiyor ancak doktor ve hastanelere göre oranlar degişken olabiliyor insiyatifler degişiyor dolayısıyla rapora X hastane %60 verirken aynı hastaya X hastane X doktor %42 verebiliyor dolayısıyla peşinen birşey söylemek dogru degil müracat edip alın bizimlede paylaşın bakalım kaç oran verecekler görelim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%90 yada birazdaha üzeri rapor alacağını zannediyorum.

world56

Üye
Üye
bilgi verdiğiniz için çok sağolun. ama hala 2 tane kalbi delik var ve açık damarı da var. birde şunu söylemek istiyorum. kardeşim hiç konuşamıyor dediklerimizi anlıyor ama anladıklarını söyleyemiyor, nefes darlığı(skolyaz hastası) da apartman merdivenlerinde yada dışarıda pek fazla yürümüyor, vücudun tamamen güçsüz sakat eklemleri güçlü değil yani kemikleri güçsüz. el parmaklarını 180 derece yamultabiliyor, ayaklarını yerde oturtarak her iki ayağını 180 derece yaparak ayaklarını zemin yerde düz yapıyor. bu hastalıkların hepsi ayrı hesaplayıp birleştiriyorlar değil mi. bunların hepsi doğuştan oldu. % 90 nın çıkması için üniversite hastanesine mi gideyim yoksa eğitim ve araştırma hastanesine mi gideyim. en son haydarparşa nümune eğitim ve araştırma hastanesinden almıştım kardeşim için aldığım bu hastaneden bazı hastalıklar eklenmemiş sadece zihinselden verilmiş. acaba üniversite hastaneleri daha iyi mi araştırıyorlar diğer hastaneler göre. ben istanbul anadolu yakasında kartalda oturuyorum. bana en yakın iyi hastanelerden biri olarak marmara üniversitesi hastanesi var yada istanbulda hangi iyi hastaneleri tavsiye edebilirsiniz eğer hastane hakkında bilginiz varsa.

world56

Üye
Üye
Merhabalar. çok önemli bir konu acil. benim kardeşim haydarpaşa nümune hastanesinden 2007 de % 80 ve 2008 de % 70 ağır özürlü raporu alarak tek hastalığından zihinselden verildi ve raporu süreklidir. raporu süreklidir. fakat raporu sürekli olmasına rağmen marmara üniversitesi hastanesine sağlık kuruluna başvuru yapabilir miyiz? marmara üniv. hastanesini aradım. dediler ki raporunuz sürekliyse il sağlık müdürlüğüne itiraz edin dedi. ben de rapora itiraz etmek için il sağlık müdürlüğüne gittim. fakat il sağlık müdürlüğü ise itiraz için hakem hastane olarak kartal eğitim ve araştırma hastanesi lütfi kırdar ve göztepe eğitim ve araştırma hastanesine yönlendirebiliyoruz dediler haydarpaşa nümune hastanesi hariç. ben dedim ki ben bu iki hastaneye gitmek istemiyorum dedim. son son çıkardığımız haydarpaşa nümune hastanesi ise bu hastaneden rapor çıkarttığımız için bu haydarpaşa nümune hastanesine gidemiyoruz. en son rapor haydarpaşa nümune hastanesinden temmuz 2008 de çıkartıldı. raporu sürekli ve rapor 3 sene geçmesine rağmen marmara üniversitesi hastanesine gidebilir miyiz? ve benim kardeşim 4 senedir özel rehabilitasyon okuluna gidiyor. raporu 3 sene geçmesine rağmen ben kardeşim için marmara üniversitesi hastanesinden rapor çıkartmak istiyorum. il sağlık mmüdürlüğü hiçbir engel olmadan marmaraya nasıl başvuru yapabilirim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu erhan hastaneyi arayıp sormana gerek yoktu. Onlarda akıllarınca rapora itiraz edin demişler. Rapora itiraz falan gerekmez. Raporu alaı bilmem kaç yıl geçmiş. Hem o zaman tek hastalık için almışsın. Şimdi birden fazla hastalık için alacaksın. Git istediğin hastahaneye istediğin raporu al. Hakem hastahanesi falan karıştırmayın işin içine.

world56

Üye
Üye
Kardeşim doğuştan down sendromu hastası olanlara yüzde kaç rapor veriliyor?

Tekerlekli Sandalye