Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı, Kaynak Kitap ve Notlar Hakkında.!

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar yakın zamanlarda yapılması planlanmış olan Merkezi Engelli Sınavına hazırlık yapabilmek için kaynak kitaplar, çalışma notları, geçmiş yıllarda çıkmış sorular, konu ile ilgili web siteleri hakkında birbirimize paylaşımlarda bulunmak için bu konuyu açmış bulunmaktayım. Ayrıca Kamu Kurumlarina Ataması yapılmış olan arkadaşlarında bizlerle hem tecrübelerini hem de notlarini ve çalışma sistemlerini paylaşmalarını bekliyoruz. Kaynak olarak geçmiş yıllarda çıkmış soru ve çalışma notlarindan bazıları bende de mevcut.. isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim.. Tabiki dökümanlari olan arkadaşlarda bizimle paylaşsınlar, bir nevi değiş tokuş sistemi yapabiliriz..

Son düzenleme:

YassaX

Üye
Üye
rica ederim Parmaksız. sonucta herkes elindeki bilgi, belge ve dokumanları, tecrubelerini paylasıma acarsa cok daha faydalı olur düşüncesindeyim.

F

Fırtına

Guest

YassaX,

linkler açıldı.. merkezi engelli sınavına hazırlık için, vermiş olduğun; kaynak kitaplar, çalışma notları, geçmiş yıllarda çıkmış sorular, konu ile ilgili web sitelerinin linkleri; engelli sınavına girecek arkadaşlarımız için çok yararlı olacak.. bu bilgileri paylaştığın için çok teşekkürler :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

YassaX

Üye
Üye
Rica ederim Fırtına .. Bu şekilde kaynakları ,bilgileri, tecrubeleri olan arkadaşlarda paylaşırlarsa bizlerde değişik kaynaklardan yararlanmış oluruz .. Herkes faydalansın..Sonucta bu sitenin kuruluş amacıda budur diye düşünüyorum.. Maliyetsiz, en uygun kaynağa - bilgiye en kolay ulaşma yoludur.

F

Fırtına

Guest
YassaX,

haklısın.. bu konuda bende duyarlı olacağım.. bildiğim kaynaklar var ve linkleri paylaşacağım..

YassaX

Üye
Üye
Teşekkürler Fırtına duyarlı davranışın için :)

F

Fırtına

Guest
bu konuda duyarlı davranışıma vesile olduğun için ben teşekkür ediyorum YassaX :)

F

Fırtına

Guest
Kamu Kurumlarının Engelli Memur Alım Sınavlarında Çıkmış Sorular ve Cevapları!

Milli Eğitim Bakanlığı Lisans ve Önlisans Mezunları / Tarih: 04.07.2010

MEMUR (ORTOPEDİK, GÖRME, DİĞER ENGELLİLER (A KİTAPCIĞI)

1. “Kurum” sözcüğü aşağıdakilerin hangisinde “Vapur dumanı ve baca kurumuyla saçlarım kapkara olmuştu.” cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır?

A) Toplumun temel kurumlarından biri de ailedir.
B) Sokakta bir sadrazam kurumu ile yürürdü.
C) Bütün kurumlarıyla devlet değişim içindedir.
D) Yüzüne kurum sürüp çeşmeye giderdi.

2. Aşağıdakilerin hangisinde karşıt anlamlı sözcükler bir arada kullanılmıştır?

A) Başımızı sokacak iyi kötü bir evimiz vardı.
B) Bu kalemle ancak bu kadar yazılır.
C) Yalının en güzel ve geniş odası bizimdi.
D) Yavaş adımlarla arkasına bakmadan gidiyordu.

3. “Hiçbir şey düşünmeden...” cümlesi aşağıdakilerin hangisiyle tamamlanırsa cümle “şansı yaver giden bir insanın durumu”nu anlatır?

A) Birilerinin fikrini almadan karar verebileceğimi sanmıyorum.
B) Hemen karar verebilen insanlara hayret ediyorum.
C) Başladığım bu işte bu kadar başarılı olabileceğimi tahmin bile etmemiştim.
D) Giriştiğim tüm işlerde hayal kırıklığına uğradım.

4. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde karşılaştırma yapılmıştır?

A) Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar hiçbir şey kalpleri birbirine bağlamaz.
B) Düşüncenin gerçek özgürlüğü, belli kalıplar içinde düşünmemektir.
C) Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.
D) Güçlükler, başarının değerini artıran süslerdir.

5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde gereksiz sözcük kullanımından kaynaklanan anlatım bozukluğu vardır?

A) Takvimin yapraklarını iki gündür koparmadım.
B) Karşılıklı mektuplaşmaları üç yıl sürdü.
C) Yurdumuzda her mevsim denize girilir.
D) Lambayı pencerenin karşısına astı.

6. “Eyvah, çocuk düştü ()” cümlesinde yay ayraçla belirtilen yere aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi getirilmelidir?

A) . B) , C) ! D) ?

7. Bugünkülerin şiirlerini okurken bunlar yarına kalabilecek, yarın da okunabilecek şiirlerdir, diyemiyorum. Bilirsiniz ki gençlerden yana olmayı severim ama olamıyorum artık. İçime şüphe girdi bir kere. Genç şairler arasında da umut beslediklerim var ama ilk okuduğumda hoşuma gitmiş olsa dahi daha sonraları hiçbirinin şiirini hatırlayamıyorum. Şiir, güzel eser bizde bir iz bırakmalı değil mi? Yeni şiirler bırakmıyor o izi. Parçada yazar hangi durumdan yakınmaktadır?

A) Yeni şiirde anlam yerine biçime önem verilmesinden.
B) Şiirlerin etkileyici ve kalıcı özellik göstermemesinden.
C) Genç şairlerin geleneği hiçe sayıyor olmalarından.
D) Şiirde konu seçimine gereken özenin gösterilmemesinden.

8. Bu dünyada başarı kazanmış bir kişi olarak yaşamak istersen hayatın gerçeklerini öğrenmen gerekir. Hepimizin sınırlamalarımıza rağmen bazı yeteneklerle zenginleşmiş olduğumuzu bilmemiz dengeyi sağlar. Bu mirası inkâr etmeye kalkışmak her girişimden yenik çıkmamıza sebep olur. Oysa kişiliğimize, başkalarının yaşamına göre şekil vermeye çalışmak yerine kendi yeteneklerimizi kabul eder ve onları geliştirirsek mutluluğa ulaşmamız kolaydır. Aşağıdakilerden hangisi bu paragrafta verilen öğütlerden biri değildir?

A) Kendine güvenerek ve kendinin farkına vararak adım atmalısın.
B) Mutlu olmak istiyorsan başkaları gibi olmamaya çalışmalısın.
C) Başarıya ulaşmak için yeteneklerin doğrultusunda ilerlemelisin.
D) Yeteneklerinin seni herkesten üstün yaptığını bilip ona göre hareket etmelisin.

9. Kitap, bizi avuttuğu gibi yükseltir de. Kısa hayatında insanın edindiği tecrübeler, ne kadar azdır! Oysaki, şiirler ve romanlar, yaratıcılarının türlü iş tecrübeleriyle kaynaşır. Onlarla zenginleşir; onlarla eksiklerimizi gideririz. Bir şeyler öğrenmek için roman veya şiir okuduğumuzu sanmıyorum. Sanatçı bir şeyler öğretmek, bazı doğruları göstermek amacı ile yazmamıştır ki. Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

A) Sanat eseri yaratmanın zorluğuna.
B) Kimsenin öğrenmek için okumadığına.
C) Sanatçıların öğüt vermek amacıyla yazmadığına.
D) Okuyucunun kitaplar aracılığıyla yazarın tecrübelerinden yararlandığına.

10. Sahipsiz, çaresiz ve yalnız dolanıyordum, göz gözü görmeyen sis bulutunda. Üstümde ağır bir yük taşıyor gibi adımlarımı ağır basıyordum. Ne yaptığımı bilir bir görüntüm vardı ama hiçbir şey bilmiyordum. Sorular vardı cevaplanması gereken. Ve ben, soruları dur durak bilmeden kovalarken bulmuştum kendimi. Bu paragraftaki kişi için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Ne yapacağını bilmez bir hâlde olduğu.
B) Yalnız kalmaktan korktuğu.
C) Sıkıntılı bir dönemden geçtiği.
D) Sorularına cevap aramaya çalıştığı.

11. Mustafa’ya öğretmeni tarafından “Kemal” adı, hangi okuldaki öğrenimi sırasında verilmiştir?

A) Mahalle Mektebi.
B) Şemsi Efendi İlkokulu.
C) Selanik Askerî Rüştiyesi.
D) Manastır Askerî İdadisi.

12. İzmir ve çevresi ile Trakya’nın Yunanistan’a verilmesi kararı, aşağıdakilerin hangisinde alınmıştır?

A) Mondros Ateşkes Antlaşması’nda.
B) Paris Barış Konferansı’nda.
C) Mudanya Konferansı’nda.
D) Londra Konferansı’nda.

13. Türkiye Büyük Millet Meclisinin milletlerarası alanda imzaladığı ilk siyasi antlaşma, aşağıdakilerden hangisidir?

A) Lozan Antlaşması.
B) Moskova Antlaşması.
C) Gümrü Antlaşması.
D) Ankara Antlaşması.

14. TBMM Mustafa Kemal’e “Mareşallik” rütbesini hangi tarihte vermiştir?

A) 5 Ağustos 1921.
B) 19 Eylül 1921.
C) 26 Ağustos 1922.
D) 9 Eylül 1923.

15. Lozan Barış Antlaşması görüşmelerine katılan Türk heyetinin başkanı, aşağıdakilerden hangisidir?

A) Rauf Bey.
B) Fevzi Paşa.
C) İsmet Paşa.
D) Mustafa Kemal Paşa.

16. Aşağıdakilerden hangisi Atatürk Döneminde kurulan siyasi partilerden (fırka) biri değildir?

A) İttihat ve Terakki Fırkası.
B) Cumhuriyet Halk Fırkası.
C) Serbest Cumhuriyet Fırkası.
D) Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası.

17. Türk Medenî Kanunu, hangi ülkenin medeni kanununun yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuştur?

A) Almanya.
B) Fransa.
C) İsviçre.
D) İtalya.

18. Aşağıdakilerden hangisi cumhuriyetin ilk yıllarında tarım alanında gerçekleştirilen yeniliklerden biri değildir?

A) Kooperatifçiliğin özendirilmesi.
B) Aşar vergisinin kaldırılması.
C) Etibankın kurulması.
D) Ziraat okullarının açılması.

19. Türkiye’de yeniliklerin ve gelişmelerin sürekliliği, aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisinin doğrudan bir gereğidir?

A) Laiklik.
B) Milliyetçilik.
C) Devletçilik.
D) İnkılapçılık.

20. Atatürk’ün geçici kabri aşağıdaki yerlerden hangisidir?

A) Anıtkabir.
B) Etnografya Müzesi.
C) Dolmabahçe Sarayı.
D) Türkiye Büyük Millet Meclisi.

21. Kamu kavramı aşağıdakilerden hangisini ifade eder?

A) Aynı meslekte çalışanları.
B) Sivil toplum kuruluşlarını.
C) Devlet çalışanlarını.
D) Toplumun tümünü.

22. Aşağıdakilerden hangisi, vatandaşların ülke yönetimine katılımını sağlayan haklardandır?

A) Seçme ve seçilme hakkı.
B) Sosyal güvenlik hakkı.
C) Mülk edinme hakkı.
D) Yerleşme ve seyahat hakkı.

23. I- Cumhurbaşkanı, II- Türkiye Büyük Millet Meclisi, III- Bakanlar Kurulu, T.C. Devleti’nde “yürütme” yetkisi ve görevi yukarıda verilenlerden hangilerine aittir?

A) I - II.
B) I - III.
C) II - III.
D) I - II - III.

24. “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin temel amacı aşağıdakilerden hangisidir?

A) Ülke güvenliğinin sağlanması.
B) Devlet otoritesinin güçlendirilmesi.
C) Bütün insanların onurlu bir yaşama sahip olması.
D) İnsanların toplum kurallarına uygun davranması.

25. Aşağıdakilerden hangisi sosyal devlet olmanın öncelikli gereklerinden biridir?

A) Kişilere sosyal güvenlik sağlanması.
B) Dinin, devlet işlerine karıştırılmaması.
C) Kişilerin düşünce özgürlüğüne sahip olması.
D) Devlet yöneticilerinin millet tarafından seçilmesi.

26. Yer şekilleri ve iklim özellikleri dikkate alındığında aşağıdaki illerin hangisinde heyelan olaylarının daha az yaşandığı söylenebilir?

A) Konya.
B) Artvin.
C) Rize.
D) Zonguldak.

27. Aşağıdaki şehirlerin hangisinde sanayi faaliyetleri daha çok gelişmiştir?

A) Konya.
B) İzmit.
C) Erzurum.
D) Sivas.

28. Aşağıdaki illerden hangisi Batı Anadolu Deprem kuşağının etkisi altındadır?

A) Bingöl.
B) Amasya.
C) Muş.
D) Aydın.

29. Aşağıdaki tarım bitkilerinden hangisinin ekimi ve üretimi Tarım Bakanlığının belirlediği yerlerde özel izinle yapılmaktadır?

A) Arpa.
B) Buğday.
C) Haşhaş.
D) İncir.

30. Aşağıdakilerden hangisi ülkemizin delta ovalarına örnek gösterilemez?

A) Çukurova.
B) Bafra Ovası.
C) Erzincan Ovası.
D) Büyük Menderes Ovası.

31. 75 + 2 243 - 5 48 işleminin sonucu kaçtır?

A) 3.
B) 3 3.
C) 7 3.
D) 18 3.

32. Aşağıdakilerden hangisi ile 3 31. 75 + 2 243 - 5 48 işleminin sonucu kaçtır?

A) 3.
B) 3 3.
C) 7 3.
D) 18 3.

32. Aşağıdakilerden hangisi ile 3 2 4 3 kesirleri arasındadır?

A) 34 17
B) 27 17.
C) 24 17.
D) 0 12 7.

33. x / 3 (Mod 7) olduğuna göre, x’in değeri aşağıdakilerden hangisi olabilir?

A) 14.
B) 17.
C) 21.
D) 25.

34. Bir toptancı herbirinde 60 kalem bulunan 3 kutu kalemi 400 TL’ye satın almıştır. Her bir kalemden 1 TL kâr etmesi için bu toptancı kalemlerin tamamını kaç TL’ye satmalıdır?

A) 460.
B) 540.
C) 580.
D) 620.

35. Kerem ile annesinin şimdiki yaşlarının toplamı 31’dir. 2 yıl sonra annesinin yaşı Kerem’in yaşının 4 katına eşit olacağına göre, Kerem şimdi kaç yaşındadır?

A) 5.
B) 6.
C) 7.
D) 8.

36. Bir geziye katılan öğrencilerin % 80’i müze ziyaretine, geriye kalanı alışveriş yapmaya gitmiştir. Alışveriş yapmaya 6 kişi gittiğine göre, bu geziye kaç kişi katılmıştır?

A) 30.
B) 24.
C) 20.
D) 18.

37. s_Ai = 3 ve s_Bi = 8 olduğuna göre, s_A # Bi kaçtır?

A) 5.
B) 11.
C) 17.
D) 24.

38. Çevresi 36 cm olan bir dikdörtgenin kısa kenarının uzunluğu, uzun kenarının uzunluğunun yarısına eşittir. Bu dikdörtgenin alanı kaç santimetrekaredir?

A) 72.
B) 54.
C) 48.
D) 36.

39. Bir torbada aynı niteliklerde 2 sarı, 4 yeşil ve 6 mavi bilye bulunmaktadır. Bu torbadan rastgele çekilen bir bilyenin mavi veya yeşil renkli olma olasılığı nedir?

A) 6 1.
B) 11.
2 C) 2 1.
D) 6 5.

40. 451a sayısının 3 ile kalansız bölünebilmesi için a en küçük kaç olmalıdır?

A) 0.
B) 1.
C) 2.
D) 3.

41. “Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz
tanınamaz.” Yukarıda açıklanan Türk Millî Eğitiminin Temel İlkesi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Fırsat ve imkân eşitliği.
B) Genellik ve eşitlik.
C) Eğitim hakkı.
D) Yöneltme.

42. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre Devlet memurlarının görev ve sorumluluklarıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Devlet memurları amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.

B) Devlet memuru amirinden aldığı emri, Anayasa, kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir.

C) Amir, Anayasa, kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerine aykırı olan emrinde ısrar eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, memur bu emri yapmaya mecbur değildir.

D) Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir surette yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz.

43. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, bu Kanun’un kapsamına dâhil kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar hangi hizmet sınıfını teşkil eder?

A) Teknik Hizmetler Sınıfı.
B) Yardımcı Hizmetler Sınıfı.
C) Genel İdare Hizmetleri Sınıfı.
D) Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı.

44. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre aşağıdakilerden hangisi Devlet memurlarına verilen disiplin cezalarından biri değildir?

A) Uyarma.
B) Kınama.
C) Aylıktan kesme.
D) Derece ilerlemesinin durdurulması.

45. Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik’e göre faksla yapılan yazışmaların, kaç gün içerisinde resmî yazı ile teyidinin yapılması gerekir?

A) Üç.
B) Beş.
C) Yedi.
D) On.

46. Yönetimde temel iletişim kurallarıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) Üstlere “Ali Bey, Müdür Bey” diye, akranlara ya da astlara ise “beyefendi/hanımefendi” diye hitap edilmelidir.
B) Telefon görüşmelerinde telefonu kapatma hakkı asta ya da telefon edilene aittir.
C) Görevden ayrılmalarda astlara veda ziyareti yapılmalıdır.
D) Üstlerin makamında oturacağınız koltuk işaret etmediği sürece masaya en yakın sağ (üste göre sol) koltuktur.

47. Doğru ve sağlıklı bir iletişim için “geri bildirim”de yer alması gereken aşağıdaki özelliklerden hangisi yanlıştır?

A) Önce üzerinde fikir birliği olmayan noktaları, sonra anlaşılan noktaları açıklığa kavuşturmak.
B) Kodu açılan mesaj ile kodlanan mesajın anlam bütünlüğünü kontrol etmek.
C) Duygusal gerginliğin bedene ve ses tonuna yansımasını önlemek.
D) Ana konuyu kaçırmamak ve özetlemeler yapmak.

48. Verimli çalışmanın birinci esası aşağıdakilerden hangisidir?

A) Doğru işi yapmak.
B) İşi doğru yapmak.
C) Doğru personeli seçmek.
D) Çalışanların sadece bedeninin değil, beynini, zihnini ve zekâsını da işin içine katmak.

49. “Örgütlerin, yalnızca kendi çıkarları için değil toplumun ve çevrenin çıkarlarını da gözetmesi gerekir. Kaliteli ürün ve hizmet üretmek, çevre sorunlarına duyarlı olmak, halkın istek ve şikâyetlerini dikkate almak, çalışanların hak ve hukukuna saygılı olmak, çalışanların kararlara katılımını sağlamak, sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklere yer vermek” bir örgütün hangi işlevleri arasında yer alır?

A) Denetleme.
B) Propaganda.
C) Sosyal sorumluluk.
D) Reklam ve pazarlama.

50. Aşağıdakilerden hangisi örgütün kültürel yapısının işlevleri arasında yer almaz?

A) Çalışanların örgütsel sorunlarına çözüm bulmak.
B) Çalışanları, paylaştıkları örgütsel kültür yoluyla örgüte bağlamak.
C) Örgütün hiyerarşik yapısının gücünü, kültürel yapı ile destekleyerek yönetime kolaylık sağlamak.
D) Çalışanları, örgütsel kültürle bütünleştirmekten ziyade, kendi kültürlerini ön planda tutmalarını sağlamak.

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZÜRLÜ PERSONEL SINAVI 4. GRUP: MEMUR (ORTOPEDİK, GÖRME, DİĞER ENGELLİLER) A TEST KİTAPCIĞI CEVAP ANAHTARI

1. D, 2. A, 3. C, 4. A, 5. B, 6. C, 7. B, 8. D, 9. A, 10. B, 11. C, 12. B, 13. C, 14. B, 15. C, 16. A, 17. C, 18. C, 19. D, 20. B, 21. D, 22. A, 23. B, 24. C, 25. A, 26. A, 27. B, 28. D, 29. C, 30. C, 31. ,B 32. C, 33. B, 34. C, 35. ,A 36. A, 37. D, 38. A, 39. D, 40. C, 41. B, 42. C, 43. C, 44. D, 45. B, 46. D, 47. A, 48. A, 49. C, 50. D,

F

Fırtına

Guest

Milli Eğitim Bakanlığı Lise ve Dengi / 04.07.2010

HİZMETLİ (ORTOPEDİK, GÖRME, DİĞER ENGELLİLER) A Kitapçığı

1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “bulmak” sözcüğü “Böylece yılın ortasını bulduk.” cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır?

A) Sen otur ye, ben yatarken bir şeyler bulur yerim.
B) Bir konu bulmak için bütün kaynaklara baktım.
C) Sebzelerin en tazesini bu manavda buluruz.
D) Sabahtan beri yazdıklarımız otuzu buldu.

2. “İnsanlar görüyorum, yangından kaçar gibi kaçıyorlar vazifeden.” cümlesindeki altı çizili kelimenin eş anlamlısı aşağıdakilerden hangisidir?

A) Sorumluluk.
B) Görev.
C) Mesuliyet.
D) Doğruluk.

3. Aşağıdakilerin hangisinde eylemin gerçekleşmesi bir şarta bağlıdır?

A) Seni gördüğüme çok sevindim.
B) Bu akşam kardeşim gelecek.
C) Düzenli çalışsaydı başarılı olurdu.
D) Ekmeği, kızartmak için dilimledi.

4. Aşağıdaki atasözlerinden hangisi “İnsanın sıkıntılı günü sürüp gitmez, sıkıntıların ardından keyifli günler mutlaka gelir.” anlamındadır?

A) Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez.
B) Güneş balçıkla sıvanmaz.
C) Güzün gelişi yazdan bellidir.
D) Kara gün kararıp kalmaz.

5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “mi”nin yazımıyla ilgili bir yanlışlık yapılmıştır?

A) Sevgiden daha güzel bir şey var mı?
B) Sen de bize katılmazmısın?
C) Onu görmeye gitmeyecek miyiz?
D) Dün beni arayan sen miydin?

6. Düşünme insana üç üstünlük sağlar () iyi görmek () iyi konuşmak () iyi eylemde bulunmak () Bu cümledeki boş bırakılan yerlere aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?

A) ( (,) (,) (...)
B) ( (,) (,) (.)
C) ( ( ( (.)
D) ( ( ( (...)

7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde gereksiz sözcük kullanımından kaynaklanan bir anlatım bozukluğu vardır?

A) Kaldırımlara park edilen taşıt araçları, trafiği aksatıyordu.
B) Bahçeye diktiğimiz rengârenk çiçekleri zevkle seyrettik.
C) Çok gayret gösterdi ama yarışı kazanamadı.
D) Onunla bir toplantıda tanışmıştık.

8. (I) Deneme çok heyecan verici bir tür, çünkü onunla her şey yapılabiliyor. (II) Alabildiğince öznelleşebiliyor yazar, bazen de neredeyse bilimsel ölçüde nesnel olabiliyor. (III) Deneme, öğretici bir metin türüdür. (IV) Deneme yazarı isterse öykü de kurgulayabiliyor ya da şiirsel bir dile kapılabiliyor. Numaralandırılmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

A) I.
B) II.
C) III.
D) IV.

9. Aramıza dağlar girmiş koskoca Meraklanma, gönlüm dağlardan yüce Bir gün değil, beş gün değil, her gece Yatağıma yatar yatmaz ordayım Bu şiirin teması aşağıdakilerden hangisidir?

A) Özlem.
B) Pişmanlık
C) Doğa sevgisi.
D) Mutluluk.

HİZMETLİ (ORTOPEDİK, GÖRME, DİĞER ENGELLİLER) A

3

10. Bize dış dünyayı duyuran tasvirlerde daima bir hakikate uygunsuzluk vardır. Bunun için garip benzetmelere, uygun değil demek doğru olmaz. Hayallerinizi aydınlatıyor mu, size bir fikir veriyor mu, kâfi. Fazlasını aramayın, ona güzel diyebilirsiniz. Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tasvirlerdeki benzetmeler her zaman gerçekle uyumlu olmalıdır.
B) Bir eser için “güzel” nitelemesi yapabilmek kişinin beklentisine bağlıdır.
C) Güzel tasvirler hiçbir zaman hatırımızdan silinmez.
D) Tasvirlerin hayal dünyamıza ışık tutabilmeleri güzel sayılmaları için yeterlidir.

11. Mustafa Kemal’in doğduğu Selanik şehri, bugün hangi ülkenin sınırları içerisindedir?

A) Bulgaristan.
B) Yunanistan.
C) Arnavutluk.
D) Karadağ.

12. Mustafa Kemal, Millî Mücadele Döneminde aşağıdaki şehirlerin hangisinde kongre (büyük toplantı) düzenlemiştir?

A) Erzurum.
B) Kayseri.
C) Adana.
D) İzmir.

13. Mehmet Akif Ersoy kimdir?

A) Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanıdır.
B) Mustafa Kemal’in ilkokul öğretmenidir.
C) Doğu Cephesi komutanıdır.
D) İstiklal Marşı’nın yazarıdır.

14. Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği bayram, aşağıdakilerden hangisidir?

A) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı.
B) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.
C) Bahar Bayramı.
D) Ramazan Bayramı.

15. Aşağıdaki devlet adamlarımızdan hangisinin soyadı “Atatürk”tür?

A) Kâzım Karabekir.
B) Mustafa Kemal.
C) İsmet İnönü.
D) Kenan Evren.

16. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk başbakanı, aşağıdakilerden hangisidir?

A) İsmet İnönü.
B) Bülent Ecevit.
C) Adnan Menderes.
D) Süleyman Demirel.

17. Yeni Türk alfabesi, aşağıdaki hangi harflerden yararlanılarak hazırlanmıştır?

A) Kril harfleri.
B) Arap harfleri.
C) Latin harfleri.
D) Çin harfleri.

18. Aşar vergisinin kaldırılması, aşağıdaki alanlardan hangisinde iyileşme sağlamıştır?

A) Ticaret.
B) Madencilik.
C) Sanayi.
D) Tarım.

19. 1924 Anayasası’ndan “Devletin dini İslamdır.” maddesinin çıkarılması, aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisiyle doğrudan ilgilidir?

A) Laiklik.
B) Halkçılık.
C) Milliyetçilik.
D) Cumhuriyetçilik.

20. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ikinci cumhurbaşkanı, aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kenan Evren.
B) Kâzım Karabekir.
C) İsmet İnönü.
D) Celal Bayar.

4

21. Toplumu ilgilendiren herhangi bir sorun üzerinde, halkın benimsediği genel düşünce, ortak kanaat aşağıdaki terimlerden hangisiyle ifade edilir?

A) Bürokrasi.
B) Kamuoyu.
C) Egemenlik.
D) Siyasi Parti.

22. Aşağıdakilerden hangisi sosyal haklardandır?

A) Seçme ve seçilme hakkı.
B) Sendikalaşma hakkı.
C) Sosyal güvenlik hakkı.
D) Dilekçe hakkı.

23. Aşağıdakilerden hangisi din ve vicdan özgürlüğünün gereği olan bir durum değildir?

A) Kişilerin, inandıkları dinin gereklerini yerine getirebilmesi.
B) Devletin siyasi düzeninin dini ilkelere dayandırılması.
C) Kişilerin, bir dine inanma konusunda serbest olması.
D) Kişilerin inançlarına saygı duyulması.

24. Bir toplumda insan haklarının kullanılması ve korunması öncelikle aşağıdakilerden hangisiyle sağlanır?

A) Hukuk kurallarıyla.
B) Mesleki kuruluşlarla.
C) Sivil toplum örgütleriyle.
D) Gelenek ve göreneklerle.

25. Ülkemizde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ait olan kanun yapma yetkisi aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?

A) Yürütme.
B) Yargı.
C) Basın-yayın.
D) Yasama.

26. Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’de hızlı nüfus artışının beraberinde getirdiği sorunlardan biridir?

A) Ortalama insan ömrünün uzaması.
B) Doğum oranının yüksek olması.
C) Doğal afetlerin yaşanması.
D) İç göçlerin yaşanması.

27. Aşağıdaki akarsulardan hangisi Ege Bölgesi kıyılarından denize ulaşır?

A) Kızılırmak.
B) Gediz Nehri.
C) Göksu Nehri.
D) Çoruh Nehri.

28. Yurdumuzun orman bakımından en zengin bölgesi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Ege Bölgesi.
B) Akdeniz Bölgesi.
C) Karadeniz Bölgesi.
D) Marmara Bölgesi.

29. Aşağıdakilerden hangisi bir çevre sorunudur?

A) Toprak kirliliği.
B) Kar yağışları.
C) Ağaçlandırma faaliyetleri.
D) Sulak alanların korunması.

30. Türkiye’de en uzun gündüz aşağıdaki tarihlerin hangisinde yaşanır?

A) 21 Mart.
B) 21 Haziran.
C) 23 Eylül.
D) 21 Aralık.

31. İki basamaklı en küçük doğal sayı kaçtır?

A) 10.
B) 11.
C) 15.
D) 19.

5

32. Aşağıdaki doğal sayılardan hangisinin onlar basamağındaki rakamının basamak değeri en büyüktür?

A) 629.
B) 564.
C) 485.
D) 358.

33. Matematik sınavından Yusuf 85, Ali 65 puan almıştır. Ali’nin puanı, Yusuf’un puanının kaçta kaçıdır?

A) 5 1.
B) 3 2.
C) 4 3.
D) 17 13.

34. Bir sınıfta 9 tane sıra vardır. Her sırada 2 öğrenci oturduğuna göre, bu sınıfta kaç öğrenci vardır?

A) 11.
B) 14.
C) 16.
D) 18.

35. 8 düzine balon 5 çocuğa dağıtılacaktır. Bu balonların 6 tanesi patlak çıkmıştır. Kalan balonlar eşit sayıda dağıtıldığında her bir çocuğa kaç balon düşer?

A) 12.
B) 13.
C) 18.
D) 19.

36. Daktiloda 1 dakikada en çok 58 kelime yazabilen bir sekreter, 1914 kelimelik bir raporu en az kaç dakikada yazar?

A) 30.
B) 33.
C) 35.
D) 36.

37. İç açılarından ikisinin ölçüleri 42º ve 58º olan bir üçgenin üçüncü iç açısının ölçüsü kaç derecedir?

A) 80.
B) 90.
C) 100.
D) 110.

38. Eni 120 m, boyu 170 m olan dikdörtgen şeklindeki bir bahçenin etrafı 7 sıra dikenli tel ile çevrilecektir. Bunun için en az kaç metre dikenli tel gerekir?

A) 2300.
B) 2980.
C) 4060.
D) 5140

39. y 7 3 - cebirsel ifadesinin y = 4 için değeri kaçtır?

A) 19.
B) 20.
C) 34.
D) 57.

40. 9 10 9 - 9 işleminin sonucu kaçtır?

A) 9 1 -
B) 10 1 -
C) 10 9
D) 10 19

41. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre ilk defa göreve atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren kaç gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içerisinde göreve başlamak zorundadırlar?

A) 7.
B) 10.
C) 15.
D) 20.

42. “Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayrım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.” 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, yukarıda Devlet memurlarının ödevler ve sorumluluklarından hangisi tanımlanmıştır?

A) Sadakat.
B) Tarafsızlık.
C) Davranış.
D) İş birliği.

43. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek görevini yapan memurlar hangi hizmet sınıfını teşkil eder?

A) Teknik Hizmetler Sınıfı.
B) Yardımcı Hizmetler Sınıfı.
C) Genel İdare Hizmetleri Sınıfı.
D) Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı.

44. Aşağıdakilerden hangisi çalışma düzenini bozucu ve verimi düşürücü bir disiplin anlayışıdır?

A) Çalışanlara örnek olmak suretiyle, hata yapmaktan korumak.
B) Yanlış hareket edenlerin davranışlarını düzeltmek.
C) Cezalandırıcı, ayıplayıcı yaklaşım içinde olmak.
D) Düzeltici ve eğitici bir amaç gütmek.

45. Aşağıdakilerden hangisi etkin iletişim kurmanın bireye kazandırdıklarından değildir?

A) Birlikte çalışılan insanları yönetmede ve yönlendirmede daha çok zaman, enerji ve çaba harcamak zorunda kalmak.
B) Başkalarını daha iyi anlamak ve kendinizi daha iyi anlatabilmek.
C) Başkalarının önünde özgüvenle konuşabilmek.
D) Öfke, korku ya da çekingenliği alt edebilmek.

46. İletişim sürecinde, iletiyi (mesaj) oluşturan ve bir kanal ile hedef kitleye ulaştıran öge aşağıdakilerden hangisidir?

A) Alıcı.
B) Mesaj.
C) Geri bildirim.
D) Kaynak (verici)

47. Verimlilik artışını engelleyen nedenlerden en önemlisi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Eğitimsizlik.
B) Tembellik.
C) Gönülsüzlük.
D) Yöneticinin baskıcı tutumu.

48. Aşağıdakilerden hangisi toplum hayatını düzenleyen yazılı kurallardan değildir?

A) Tüzükler.
B) Yönetmelikler.
C) Yönergeler.
D) Görenekler.

49. Aşağıdakilerden hangisi çalışanların bir iş yerinde çalışmalarını kolaylaştıran ve onlara hareket ekonomisi sağlayan esaslardan değildir?

A) İki el farklı zamanda başlamalı, farklı zamanda hareketleri tamamlamalı.
B) İşe başlamadan önce kullanılacak araç normal çalışma düzeni içinde dizilmeli.
C) Sürekli ve ahenkli çalışmayı sağlamak için yapılacak hareketlerin sırası düzenlenmeli.
D) Sandalye ve koltuklar kullananın boyuna, iş yerine, yapılan işin koşuluna ve iş türüne göre yükseltilmeli, alçaltılmalı.

50. Bürolarda yerleşme ilkeleriyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Yerleşme, görüş ve denetimi kolaylaştırmalıdır.
B) Halkla iç içe olanlar, giriş katında ve kapıya yakın bulunmalıdırlar.
C) Birbiriyle ilgili iş görenler birbirine uzak masa ya da farklı odalarda oturmalıdır.
D) Açık bürolarda amirler personelini görecek yerlerde (özellikle köşelerde) ve camlı odalarda oturmalıdır.

A TEST KİTAPÇIĞI CEVAP ANAHTARI

1. D, 2. B, 3. C, 4. D, 5. B, 6. B, 7. A, 8. C, 9. A, 10. D, 11. B, 12. A, 13. D, 14. A, 15. B, 16. A, 17. C, 18. D, 19. A, 20. C, 21. B, 22. C, 23. B, 24. A, 25. D, 26. D, 27. B, 28. C, 29. A, 30. B, 31. A, 32. C, 33. D, 34. D, 35. C, 36. B, 37. A, 38. C, 39. D, 40. C, 41. C, 42. B, 43. B, 44. C, 45. A, 46. D, 47. B, 48. D, 49. A, 50. C,

Taner

Üye
Üye
Güzel bir arşiv olmuş. Bende bulduklarımı ekleyeceğim.

F

Fırtına

Guest
Taner, teşekkürler... Arşivimize katkılarını bekliyoruz :)

F

Fırtına

Guest

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZÜRLÜ PERSONEL SINAVI

24. GRUP / MEMUR (LİSE VE DENGİ OKUL)

(İŞİTME VE/VEYA DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER)

13 KASIM 2010 Saat: 10.30

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

KİTAPÇIK TÜRÜ A

CEVAP KÂĞIDI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1. Cevap kâğıdı üzerine yazacağınız yazı ve yapacağınız işaretlemelerde kurşun kalemden başka kalem kullanmayınız.

2. Size verilen cevap kâğıdında yazılı olan yazılı bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol ediniz ve kitapçık türünü mutlaka işaretleyiniz.

3. Cevaplarınızı cevap kâğıdına aşağıdaki örnekte olduğu gibi yuvarlağı, dışına taşırmadan işaretleyiniz. Yanlış karalamalarınızı düzeltirken yuvarlağın içini temizce siliniz.

ÖRNEK KODLAMA

SORU KİTAPÇIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1. Soru kitapçığında 50 soru bulunmaktadır. Kitapçık için verilen cevaplama süresi 75 dakikadır.

2. Her sorunun dört seçeneği vardır. Dört seçenekten sadece bir tanesi doğru cevaptır.

3. Cevaplarınız puanlanırken her doğru cevaba puan verilecek, yanlış cevaplarınız dikkate alınmayacaktır.

4. Size ayrı bir karalama kâğıdı verilmeyecektir. Soru kitapçığınızın içindeki boş alanları karalama yapmak için kullanabilirsiniz.

2

MEMUR (LİSE VE DENGİ OKUL) (İŞİTME VE/VEYA DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER)

A

1. Trablusgarp Savaşı aşağıdaki devletlerden hangileri arasında yapılmıştır?

A) Almanya - Rusya,
B) Almanya - Fransa,
C) Osmanlı - İtalya,
D) Osmanlı - Rusya,

2. Osmanlı Devleti Mısır’a yeniden egemen olmak için Birinci Dünya Savaşı’nın hangi cephesinde savaşmıştır?

A) Çanakkale Cephesi,
B) Kafkasya Cephesi,
C) Kanal Cephesi,
D) Galiçya Cephesi,

3. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’i işgal eden devlet aşağıdakilerden hangisidir?

A) Rusya,
B) Yunanistan,
C) İngiltere,
D) Fransa,

4. Millî Mücadelenin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun anlatıldığı ‘‘Nutuk’’ adlı eserin yazarı, aşağıdakilerden hangisidir?

A) İsmet İnönü,
B) Kâzım Karabekir,
C) Halide Edip Adıvar,
D) Mustafa Kemal Atatürk,

5. Millî Mücadele Döneminde Sivas’ta bir kongrenin düzenlenmesi kararı, aşağıdakilerin hangisinde alınmıştır?

A) Erzurum Kongresi’nde,
B) Amasya Genelgesi’nde,
C) Son Osmanlı Mebusan Meclisinde,
D) Büyük Millet Meclisinde,

6. Mustafa Kemal Paşa’ya hangi başarısından dolayı ‘‘Gazilik’’ unvanı verilmiştir?

A) 31 Mart Olayı’nı bastırması,
B) Sakarya Meydan Savaşı’nı kazanması,
C) Ankara’da Büyük Millet Meclisini açması,
D) Muş ve Bitlis illerini Rus işgalinden kurtarması,

7. Atatürk Döneminde çıkartılan aşağıdaki kanunlardan hangisi kadın hakları ile ilgili yenilikler getirmiştir?

A) Kabotaj Kanunu,
B) Soyadı Kanunu,
C) Türk Medeni Kanunu,
D) Tevhid-i Tedrisat Kanunu,

8. Aşağıdaki devletlerden hangisi Sadabat Paktı üyesi değildir?

A) Türkiye,
B) İran,
C) Pakistan,
D) Irak,

9. Aşağıdakilerden hangisi laiklik ilkesinin amaçlarından biridir?

A) Millî kültürü geliştirmek,
B) Okur-yazar oranını yükseltmek,
C) Ekonomik kalkınmayı sağlamak,
D) Ülkede din ve vicdan özgürlüğünü sağlamak,

10. Atatürk’ün naaşı için geçici kabir olarak kullanılan Etnografya Müzesi, aşağıdaki şehirlerin hangisindedir?

A) Ankara,
B) İstanbul,
C) İzmir,
D) Yalova,

MEMUR (LİSE VE DENGİ OKUL) (İŞİTME VE/VEYA DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER)

A

3

11. Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet yönetiminin özelliklerindendir?

A) Bir kişinin egemenliğine dayanması,
B) Yönetim gücünün babadan oğula geçmesi,
C) Millet egemenliğinin esas olması,
D) Ülke yönetiminde sadece zenginlerin söz sahibi olması,

12. Aşağıdakilerden hangisi, seçimle iş başına gelmez?

A) Milletvekili,
B) Muhtar,
C) Belediye başkanı,
D) Kaymakam,

13. Devletin yol, su, kanalizasyon, elektrik, hastane, okul vb. kamu hizmetlerini yürütebilmesi için vatandaşlarından topladığı paraya ne denir?

A) Seçim,
B) Vergi,
C) Yasa,
D) Hak,

14. Aşağıdakilerden hangisi temel haklarımızdan biri değildir?

A) Eğitim,
B) Yaşama,
C) Özel hayatın gizliliği,
D) Her istediğimizi sınırsızca yapabilme,

15. İnsan olma bilinci kazanmış bir kişiden, aşağıdaki davranışlardan hangisini yapması beklenir?

A) Kişilere, ekonomik durumlarına göre davranması,
B) İnsanlara kırıcı davranışlarda bulunması,
C) İnsan haklarına saygılı olması,
D) Doğal çevreyi kirletmesi,

16. Aşağıdakilerden hangisi sönmüş volkanik dağdır?

A) Bolkar Dağları,
B) Erciyes Dağı,
C) Canik Dağları,
D) Yıldız Dağları,

17. Aşağıdaki akarsulardan hangisi Akdeniz’e ulaşır?

A) Gediz,
B) Bakırçay,
C) Göksu,
D) Sakarya,

18. Aşağıdaki illerden hangisi daha çok göç alır?

A) İzmir,
B) Uşak,
C) Sinop,
D) Muş,

19. Aşağıdakilerden hangisi çeltik bitkisinden elde edilir?

A) Buğday,
B) Arpa,
C) Pamuk,
D) Pirinç,

20. Truva Antik Kenti hangi ilimizin sınırları içindedir?

A) Malatya,
B) Yozgat,
C) Çanakkale,
D) Diyarbakır,

21. “Karışmak” sözcüğü aşağıdakilerin hangisinde “müdahale etmek, araya girmek” anlamında kullanılmıştır?

A) Bütün yazılar birbirine karışmış görünüyordu,
B) Sokaktaki tartışmaya etraftakiler de karıştı,
C) Nihayet doğru bir karar verip insan içine karıştın,
D) Hava yine karıştı, iyi ki montlarımızı almışız,

4

MEMUR (LİSE VE DENGİ OKUL) (İŞİTME VE/VEYA DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER) A

22. 1- başarısı, 2- takımın, 3- hepimizi, 4- sevindirdi, 5- millî Numaralandırılmış sözcüklerle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulduğunda sıralama nasıl olur?

A) 4 - 2 - 5 - 1 - 3,
B) 1 - 4 - 3 - 5 - 2,
C) 3 - 4 - 1 - 2 - 5,
D) 5 - 2 - 1 - 3 - 4,

23. Aşağıdakilerin hangisinde eylemin gerçekleşmesi bir koşula bağlıdır?

A) Yerimden kımıldayacak hâlde değilim,
B) Düğünden dokuz ay sonra evlerini değiştirdiler,
C) Yağmur yağarsa köylüler sevineceklerdir,
D) İstiyorum ki ben de sizinle olayım,

24. Aşağıdaki cümlelerden hangisi, bir yazının giriş cümlesi olmaya uygundur?

A) İnsanlık bu türden buluşları nesilden nesile aktararak bugünlere gelmiştir,
B) Sanat bize hayatı, kâinatı, insanı yeni bir ışık içinde gösterir,
C) Çünkü demiri bulmak ve işlemek taşa göre daha zordur,
D) Bunun için de çalışılacak zamanı, yapılacak işi belirleyip sınırlamak gerekir,

25. Öfkeli anlarımızda aklımızın değil, duygularımızın kontrolü altında olduğumuzdan sağlıklı kararlar alamayız. Böyle zamanlarda davranışlarımızın sonuçlarını hesap edemeyiz. Böylece bu ölçüsüz, yanlış davranışlarımızın sonuçlarına katlanmak ve bedelini ödemek zorunda kalırız. Bu paragrafta anlatılanları en iyi özetleyen atasözü, aşağıdakilerden hangisidir?

A) Zararın neresinde dönülürse kârdır,
B) Yanlış hesap Bağdat’tan döner,
C) Öfkeyle kalkan zararla oturur,
D) Yüksek dağın başı dumanlı olur,

26. Küçük dalları yeniden yeşerir. Çimene pembe çiçekler dökülür, Öteden bir kuzu, bir bağ gözükür, Ta uzakta meleşir kuzular... Bu şiirde aşağıdaki mevsimlerden hangisi anlatılmıştır?

A) İlkbahar,
B) Yaz,
C) Sonbahar,
D) Kış,

27. (1) Küçük çocuk hemen kalkıp koşa koşa kemanını getirdi. (2) Kendinden geçercesine çalmaya başladı. (3) Anlatamadığı birçok şeyi piyanosuyla dile getirirdi. (4) Kemanı çalarken çocuğun yüzünde bazen bir umut, bazen de hüzün beliriyordu. Bu paragrafta anlatımın akışını bozan cümle aşağıdakilerden hangisidir?

A) 1,
B) 2,
C) 3,
D) 4,

28. Aşağıdaki sözcüklerin hangisinin yazımı yanlıştır?

A) Kiprik,
B) Asfalt,
C) Yalnız,
D) Profesör,

29. Lafa tutmak( ) Konuşmayı uzatıp bir kimseyi işinden alıkoymak( ) meşgul etmektir( ) Bu cümlede boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi getirilmelidir?

A) ( ; ) ( : ) ( ? )
B) ( : ) ( , ) ( . )
C) ( , ) ( ; ) ( ! )
D) ( “ ) ( ” ) ( ... )

30. Aşağıdakilerin hangisinde özne-yüklem uyumsuzluğundan kaynaklanan bir anlatım bozukluğu vardır?

A) Hiç kimse okula gelmedi, geziye gitti,
B) Kütüphanedeki her bir kitaba gözü gibi bakardı,
C) Elindeki çantayı taşıyamayacak kadar yorgundu,
D) Çocukluğumda buraları pek çok kez ziyaret etmiştim,

5

31. 5 elemanlı bir kümenin alt kümelerinin sayısı kaçtır?

A) 10,
B) 25,
C) 32,
D) 64,

32. R de 3`_ işlemi, abab2353=+- biçiminde tanımlanıyor. Bu işleme göre, 563 kaçtır?

A) 23,
B) 28,
C) 15,
D) 13,

33. İki basamaklı bir ab sayısı, rakamlarının sayı değerleri toplamının 8 katına eşittir. Bu sayı aşağıdakilerden hangisidir?

A) 78,
B) 72,
C) 63,
D) 54,

34. .2532--_i işleminin sonucu kaçtır?

A) 4,
B) 3,
C) 1,
D) 2-,

35. modx49/_i olduğuna göre, x’in değeri aşağıdakilerden hangisi olabilir?

A) 5,
B) 18,
C) 22,
D) 36,

36. 1231- işleminin sonucu aşağıdakilerden hangisidir?

A) 1,
B) 32,
C) 21,
D) 31,

37. x32-= olduğuna göre, x’in alabileceği değerlerin toplamı kaçtır?

A) 3,
B) 4,
C) 5,
D) 6,

38. 2310320+- işleminin sonucu kaçtır?

A) 7,
B) 11,
C) 16,
D) 17,

39. 45032+ işleminin sonucu aşağıdakilerden hangisidir?

A) 192,
B) 272,
C) 292,
D) 312,

40. x25311-= denklemini sağlayan x değeri kaçtır?

A) 2,
B) 3,
C) 4,
D) 5,

41. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre genel olarak kaç yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilir?

A) 21,
B) 18,
C) 17,
D) 16,

42. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre özel şartlar hariç olmak kaydıyla memurların haftalık çalışma süresi genel olarak kaç saattir?

A) 30,
B) 35,
C) 40,
D) 45,

43. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre aşağıdakilerden hangisi kamu hizmetleri için belirlenen istihdam şekillerinden biri değildir?

A) Memur,
B) İşveren,
C) Geçici personel,
D) Sözleşmeli personel,

6

44. Türkiye’de illerde uygulanan protokol düzenine göre aşağıdakilerden hangisi ilk sırada yer alır?

A) Vali,
B) Rektör,
C) Belediye Başkanı,
D) Mahallin en büyük komutanı,

45. Kurum ve kuruluşlarda personelin halkla ilişkileri genel olarak aşağıdakilerden hangisi ile sağlanmaz?

A) Yüz yüze,
B) Telefon,
C) Dilekçe,
D) Telgraf,

46. Aşağıdakilerden hangisi toplantıyı engelleyen tiplerden biri değildir?

A) Saldırgan,
B) Uyumlu,
C) Aceleci,
D) Tenkitçi,

47. “Polis İmdat”ın telefonu aşağıdakilerden hangisidir?

A) 110,
B) 112,
C) 155,
D) 156,

48. Kamu yayıncılığı yapan Devlet Kuruluşu aşağıdakilerden hangisidir?

A) TRT,
B) ATV,
C) Star,
D) Fox,

49. Bilgisayarla yazılan resmî yazılarda hangi yazı tipinin kullanılması esastır?

A) Times New Roman,
B) Courier,
C) Calibri,
D) Arial,

50. Aşağıdaki aygıtlardan hangisi veri çıkış ünitesi olarak kullanılır?

A) Barkod okuyucu,
B) Optik okuyucu,
C) Tarayıcı,
D) Yazıcı,

13 KASIM 2010 TARİHİNDE YAPILAN SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZÜRLÜ PERSONEL SINAVI 24. GRUP / MEMUR (LİSE VE DENGİ OKUL) (İŞİTME VE/VEYA DİL VE KONUŞMA ENGELLİLER) A TEST KİTAPÇIĞI CEVAP ANAHTARI

1. C, 2. C, 3. B, 4. D, 5. B, 6. B, 7. C, 8. C, 9. D, 10. A, 11. C, 12. D, 13. B, 14. D, 15. C, 16. B, 17. C, 18. A, 19. D, 20. C, 21. B, 22. D, 23. C, 24. B, 25. C, 26. A, 27. C, 28. A, 29. B, 30. A, 31. C, 32. A, 33. B, 34. B, 35. C, 36. D, 37. D, 38. C, 39. A, 40. D, 41. B, 42. C, 43. B, 44. A, 45. D, 46. B, 47. C, 48. A, 49. A, 50. D,

Tekerlekli Sandalye