Kamu kurumunda hizmetli statüsünde çalışan engellinin emekliliği...

felisilvestris

Üye
Üye
forumda açtığım konuya cevap verdiğiniz için çok teşekkürler, halil bey ben 1963 doğumluyum, 14,04,1985 yılında hizmetli memur olarak işe girdim. 28,07,1988 de müstafi sayılarak işten ayrıldım, 2000 yılının temmuz ayında memuriyete geri döndüm ve o zamandan beri halen çalışmaktayım. normal emekli olmam için kaç yıl daha çalışmam gerekli.

ayrıyeten sormam gereken üç şey daha var.
birincisi memuriyete girerken sağlıklıydım, memuriyette 1986 yılında astım hastası oldum, 24 yıldır hastalığım ilerledi, 15 yılı doldurup malulen emekli olmayı düşündüm. %60 la malulen emekli olacağımı biliyorum. Ama maaşım azda olsa düşecek, maluliyet oranım %80 olursa 15 yıllık çalışmayla malulen emekli olursam maaşım (normal 20 yıllık emekli maaşımdan) düşükmü olur yoksa aynımı olur?

halil bey ikincisi, memurların beş yıl erken emekli olabileceği söyleniyor(erken yaşlanma dolayısıyla), bunun kıstasları ne bilmiyorum, nasıl ve nereye başvurulacağınıda bilmiyorum, bu beş yıllık erken emekliliğin maaşı normal emeklilikten düşükmü olur(hasta olduğum için maddi olarak muhtaç olmadan yaşamak istiyorum, onun için emekli aylığımın düşüşü benim için önemli).

halil bey sormak istediğim üçüncü konuda şu, ben 1985 yılında hizmetli memur olarak göreve başladığım zaman ilkokul mezunuydum, ortaokulu, düzliseyi ve daha sonra meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü bitirdim (memuriyetim devam ederken), intibaklarımı yaptım, dört yıl önce okul öncesi öğretmenliğini kazandım ve bu sene öğretmenliği bitirdim intibakımı yaptım, derecem dördün üçüne yükseldi ama benim maaşıma çok cüzzi bir fark geldi. Nedeni ise hizmetli memur sınıfında olmammış(öğretmenliğe geçme hakkım var, milli eğitime danıştım ama sağlık sorunlarımdan dolayı geçmek istemedim), ne yapacağımı bilemedim, sınıf değiştirmek için danıştığım kişiler ünvan değişikliği sınavına girmem gerektiğini bazılarıysa görevde yükselme sınavına girmem gerektiğini söyledi. Sınıf değiştirmem için hangi sınava girmem gerekiyor yada hiç sınava girmeden bakanlık ister ise sınıfımı değiştirebilirmi, meslek lisesi mezunu olduğum için bakanlık önce teknisyen sonrada tekniker olarak sınıfımı değiştirebilirmi sınavsız bir şekilde.

size çok fazla şey sordum kusuruma bakmayın halil kardeşim ama kimse bana yardımcı olmak istemiyor hatta hakkım olan maaşı bile almamam için beni sınavlardan bile haberdar etmiyorlar, hasta halimle verdiğim emeğin karşılığını alamamak çok ağır bir durum hakkınızı helal edin şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sorularınıza daha net yanıt verebilmek adına soruyorum.
1: Şu an hangi statüde çalışıyorsunuz memur statüsümü yoksa hizmetlimi
2: Şu anki sakatlık oranınız yüzde kaç?

felisilvestris

Üye
Üye
halil bey ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim senelerdir bana böyle açıklama yapan olmamıştı
1- şuan hizmetli memur olarak çalışıyorum
2- işe girdiğimde yoktu sakatlığım birkaç yıl önce bana %60 lık oran dendi ama astımım bu yıllar içerisinde ilerleyerek geceleri acile kaldırılmama kadar gitti yani şimdi bu oran kaç bilmiyorum

yüzde %60 ile emekli olursam normal 20 yıllık emeklilik maaşımdan ne kadar düşük olur bunu söyleyebilirmisiniz bana ve %80 sakatlıkla emeklilik durumunda 20 yıllık normal emeklilik maaşından ne kadar düşük olur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrardan merhaba,
Öncelikle şunu söyleyeyim, malulen emeklilik veya engelli emekliliği veya normal şartlarda olunan emeklilik arasında alınan maaşta neredeyse hiç bir fark yok.
Ben sizin yerinizde olsam bir dakika bile durmaz en yakın sağlık kurulu vermeye yetkili hastaneye gider ve bir rapor alırdım. sizde öyle yapın bence önce bir rapor oranınızı öğrenelim. daha sonra o oran üzerinden yorumlar yaparız.

Tekerlekli Sandalye