Kapı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yılbaşı itibari ile on altı yaşına basan, Cevat varlıklı dağlıoglu ailesinin sekizinci ve son çocuğudur.Neşeli güler yüzlü sevecen ve utangaç bir ruh yapısına sahip Cevat, ailenin en
Sevilen çocugudur.
Cevat;ın en büyük ağabeyi olan ramazan’nın düğünü dolayısıyla ailenin de ilk düğünüdür.Yirmi yedi şubat Cuma evin avlusunda coşkulu bir kalabalık toplanmıştı. Coşkulu kalabalığın eğlencesine evin yarım inşaat hali bambaşka bir hava veriyordu. Bir davul bir zurna yetmiyordu, ikişer davul , zurna çalıyordu. İzzet ve ikram görevini üstlenmişçesine mutlulukla yerine getiriyordu.Coşkulu kalabalığın eğlencesi iki gece üç gün devam etti,Eğlence boyunca büyük enerji ve özveriyle görevini tamamlayan Cevat ;ın mutluluğuna diyecek yoktu. Bir mart Pazar dağlıoğlu ailesinin nüfusu ondan bir artıyla onbir e yükseldi.
Daglıoğlu ailesinin yeni ferdi Zeynep ile tanışmayı Cevat ın utangaçlığından dolayı Cevat en sona kalmıştı. Cevat yengesine karşı saygılı ve dikkatli davranıyordu. Onbeş yirmi gün gibi kısa bir zaman içinde yengesine olan utangaçlığını kaybetmişti.Artık senli benli hale gelmişti.
Cevat ‘ın ailesi ikamet ettiği mahalle’nin varlıklı ailesidir. Düğünleri gibi ufacık dahi olsa çizgi dışı hareketleri olay oluyor. Hayvan ihracatlığı ile uğraşan dağlıoğlu ailesinin aile içi huzur ve düzeni kıskanılır derecedir.
Baharın en güzel günlerinden biri idi. Etrafı ağaçsız D.bakırın ormansız karacadağ ;ın kengerlerin hoş kokusu sarmıştı. Çünkü avlu da akşam yemeği için kengerli yemekler hazırlıkları vardır.Cevat okuldan dönmüş okul elbisesini değiştirmek için şarkı söyleye söyleye evin kapısından içeri girdi. ‘Bir taş attım havaya düştü mapushanaya on beş kızı kandırdım bir şişe kolonyayla hele loy loy ‘Cevat söylediği türkü ve çıkardığı kapı sesine bir ses ‘Cevat senmisin’ Cevat durakladı ve evet yenge benim ‘ ‘sey Cevat emine ve Fadime birisi ‘cevat lafa girdi.
‘Yenge onlar dışarıda ta dut ağacın altında ‘
‘Şey Cevat bana banyo havlusunu verebilirmisin ?
‘Tabii tabii vereyim ama nerede yenge’
‘Şey Cevat bizim odada kapı arkasında asılı’
Cevat hızlı adımlarla hol ün sağdan son kapı ya ilerledi. Ve elini kapıya attı ama açılmadı.Cevat başını sağa çevirerek .
‘Yenge kapı açılmıyor kilitli galiba ’diyerek gittiği hızla geri geldi. Zeynep anahtarı yerinde sabit olmayan banyo kapısının üstünden dışarı bıraktı. Cevat eğilip anahtarı aldı ve tekrar odanın kapısına vardı. Elindeki anahtar ile açtığı kapının arkasındaki havluyu kaparcasına aldı.Hızlı olarak dört beş adım attı ve durdu sırtını kapıya çevirdi.Ve seslendi.
‘Yenge buyur al’ dedi Ancak Cevat sol eliyle uzattıgı havluya Zeynep sağ elini uzatıyordu. Cevat durumdan habersiz idi. Elini biraz daha fazla uzatan Zeynep kapı ile birlikte cevatın üstüne düşüverdi. Cevat atik davrandı kapı, nın altından hızlıca çıktı. Ancak gördüğü manzara karşısında Cevat şok olmuştu. Zeynep ise soguk kanlılıkla dogruldu elleriyle gögüslerini kapat.Ve
‘Cevat çabuk kapıyı kaldır birisi gelmeden .’
Cevat Zeyneb’in dediğini harfi harfine yerine getirdi. Ve elbiselerini değiştirmeden dışarı fırladı.
Cevat’ın yüzü yumurta sarısı gibi sararmıştı .Hayatında ilk defa bir bayan vucudunu görmüştü ama bu yengesi’ nin olmamalıydı. Cevat beyninden vurulmuşa dönmüştü. Evlerden oldukça uzaklaşmıştı. Bir dut agacın altında güneş ‘in gördüğü tarafa karın üstüne attı kendini. DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Tekerlekli Sandalye