Kardeşim evde bakım maaşı alıyor ama evlendi bu durumda maaşı kesilir mi?

kosovali1

Üye
Üye
tmam teşekkürederim

kosovali1

Üye
Üye
iyi günler bugun kardeşimin evlendiğini haber verdik dedilerki olmaz illa eşi bakacak lütfen yardımcı olun bir çıkış yolu verin

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kurum illa eşi bakacak diye birşey söyleyemez böyle bir diretmede bulunamaz aynı evde oldukları sürece eski bakıcı devam edebilir. Siz bu konuda kafanızı karıştırmayın kuruma evlilik olayını bildirdiniz eski bakıcı yani anne hala bakmaya devam ediyor bu durumda mesele yok herşey normal işleyişinde devam ediyor.

kosovali1

Üye
Üye
dedilerki engelliyi ve eşini getirin onlarla burda konuşacaz yoksa olmaz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sanırım size bu bilgiyi veren kurum görevlisi iyi gününde değilmiş:) nasıl olmazmış zaten alınan bir maaş var gelirde yükselme yok bakıcı kişi de bir sorun yok olmayan neymiş anlamadım. Madem öyle dediler gidip konuşun bakalım olmama gerekçesi neymiş sonucu bizimlede paylaşırsınız.

kosovali1

Üye
Üye
ama kardeşimi oraya kadar götürecek aracımız yok ve kardeşim çok ağır yatalak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kardeşinizin durumunu anlatın yani bunlarda insan anlayış gösterceklerdir. O görevli illa getir demişse bir başka görevli ile görüşürsünüz okadar ağır durumdaki birini getirin diye sizi zorlayamazlar. Tekrar gidip konuşun durumu detaylıca anlatın

septik

Editör
Editör
Gülümse Hanımı dinlediğnize inanmıyorum.

Sevgili kardeşim sosyal hizzmeztlere gidiniz ve ve engelli kişiye ait evlilik dahili tüm belgeleri veriniz engelli kişi ve ait olduğu adresteki tüm gelirlerin bölümü bakım maaşı hariç 510 tl yi aşmıyor ise ve hala shçk size herhangi bir şart sunuyorsa siz183 nolu htta şikayet ediniz inanın bu hiç hoşlarına gitmeyecektir.

Sizin durumunuzdaki bir kişiyi zorunlu olarak buraya gel tarzı davranmakka hakları yoktur genel olarak shçk yerinde kontrolu yapmakla mükeleftir

Gerek duayarsanız yaşadığınız haklısızlakları anlatan bir dilekçeyle savcılığa baş vurabilirsiniz. Kesin çözümdür yanlız size sorun yaşatanların isim soy isimlerini öğreniniz.

hekimoğlu

Üye
Üye
site yöneticileri arkadaşı yanlış yönlendiriyorsunuz kosavalı arkadaşım memur sana doğru söylemiş eşi bakmak zorunda oturduğunuz adreste engellinin 1.2.3 ü sınıf yakını diye ayrılıyor kardeşiniz evlendiyse en yanıkını kim oluyor eşi tabiki ona verilecek bakım maaşı yönetmenlikte geçiyor fazlada memurlara direnmeyin adamların söyledikleri doğru şunuda belirteyim kardeşinizin eşinde kronik hastalık varsa kardeşinize bakamayacak durumdaysa ozaman annenizin üzerinden maaş devam eder.bunları memurla konuşun.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eşi bakacak diye bir durum söz konusu olamaz isterse kardeşi bakar isterse annesi bakar isterse kocası bakar illa bir dayatma söz konusu olamaz, kurum için kimler bakıcı olabilir listesinde kişinin yakınlık derecesi varmı o önemli, bir yanlış yönlendirme söz konusu degil.

Şu kişiler Bakıcı olabilir;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ve ana babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

hekimoğlu

Üye
Üye
ben yönetmenliği okudum aynı sorunlada karsılastım hatta bugün konuştuk sağolsun müdür bey bana yönetmenlikteki aile yakınlık derecesine göre olur dedi.

septik

Editör
Editör
hekimoğlu

Bakım maaşı alma şartlarında en yakını bakacak diye bir kural yok sizin bahsettiğiniz 1.2.3. derece akrabalık o yüzden bu sıfatları taşıyan herkes bakıcı olabilir.

Ana mesele %50 ve üzeri bir engelin ağır özürlü olması ve tüm gelirlerin kişi başı bölümü 510 tl yi aşmaması, ve ailedeli her türlü değişikliğin kuruma bildirilmesi zorunludur.

Ayrıca aile bakıma muhtaç kişinin ağır özürlü olması sebebi ile kurum veya herhangi bir sebeble oraya buraya götüremiyorsa kurum gelir incelemesini son değişikliğe göre yapar ve gider.

Yöneticilerin yanlış yönlendirdiği konusunada bir açıklama yaparsanız memnun olurum.

hekimoğlu

Üye
Üye
kuruma istemelerini bende abes buldum o konuda siz de haklısınız ben sadece annesi alıyormu maaşı evlenince eşine bağlanır diye acıklama yaptım annesi alamaz mümkün değil evlendiğinide kuruma bildirmeliler sizindediğimiz gibi.

septik

Editör
Editör
Aslında aynı ailede o veya bu kişinin bakım maaşı alması prosedürden ibaret olmalı çünkü sonuçta krterlere uyuyor ve bakım maaşını hak ediyor ve aynı aileye verilecek burda yakınlık sıralamasında eşinin zorunlu olduğunu sizden duydum.

Şu şekilde düşünün bakım maaşını hak ediyorum ve bakıcımı tayin edemiyorum gibi

kosovali1

Üye
Üye
iyi akşamlar benim kafam iyice karıştı net bilgi istiyorum ne yapmalıyız

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
En güzeli şu bu kişinin eşi gitsin kuruma ve aynı evde yaşıyoruz ama eşime annesi bakıyor daha öncede annesi bakıyordu aynı evde yaşadığımızdan dolayı bakıcı degiştirmeyi düşünmüyoruz desin yeterli, kurum sen bakacaksın demez.

kosovali1

Üye
Üye
ya eşine söyledik gitmiyor rahatsızım gidemem deyip bizi oyolıyor

kosovali1

Üye
Üye
bilmiyorum çıkış yolu arıyoruz yardımcı olmanızı istemekteyiz hepsi bu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tamam bizde elimizden geldigince size yapabileceklerinizi anlattık, eşini kurum istiyorsa gitmiyorsa bizim yapacağımız birşey yok siz aile arasında halledin konuyu!

Tekerlekli Sandalye