Kardeşimi sigortasız çalıştırdığım için SGK ceza kesti?

kehribarcariye

Üye
Üye
selam benim sorum kardeşim ile ilgili kardeşimin yüzde seksen oranında çalışarak hayatını kazanamaz raporu var kardeşim 15 yıldır şizofren tedavisi görüyor ilaçlara ragmen iyilesmiyor raporunda sürekli ibaresi var 2022 sayılı yasadan yararlanıyor yani engelli maaşı alıyor daha dogrusu mahkeme kararıyla babam vasi tayin edildi yani maaşını babam alıyor benim kardeşim sokaga çıkamıyor normal bir insan gibi davranamıyor evde kapalı kalmaktan daha çok bunalıyor bende kardeşimi sürekli yanımda her yere götürüyorum sabah işyerime götürüyorum akşam beraber eve gidiyoruz benim bir şikayetim yok fakat sgk nın şikayeti var bir süre önce bana kardeşimi sigortasız çalıştırdıgım için 5000 lira para cezası kestiler muhasebecimin itiraz dilekçesini redettiler ve bana git mahkemeye ver kazanırsan ilk olursun sgk açılan davaları hep kazanır diye birde dalga geçtiler bende dava açtım yedi aydır dava devam ediyor şimdi benim sormak istedigim yüzde seksen raporlu raporunda çalışarak hayatını kazanamaz raporu süreklidir böyle bir insana ben nasıl sigorta yapayım ve nasıl çalıştırayım zavallı kardeşim tırnaklarını kesemez banyo yapamaz yemegi önüne koymazsam yiyemez ve kardeşim yine benim yanımda yani işyerimde şimdi sgk bana yine cezamı kesecek davayı kazanma şansım varmı tşk ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yazdıklarınız biraz karmaşık. Ben anladıklarımı yazayım yanlışım varsa düzeltin.
Sizin bir işyeriniz var ve kardeşiniz orada çalışıyor. SGK denetleme yaptı ve kardeşinizi sigortasız çalıştırdığınını tespit edip ceza kesti. Buraya kadar anladıklarım doğru mu?

İsen Buga

Üye
Üye
Misafirim deseydin, çayımızı içmeye geldi deseydin. Mahkemede onu söylemeye ve şahitlerinizde var zaten onu göstermeye bakın. Kaybedeceğinizi sanmam. Yargıtaya bile itiraz edersiniz..

kehribarcariye

Üye
Üye
halil bey evet benim iş yerim var kardeşim sürekli yanımda fakat çalışmıyor denetim falan olmadı postacı bir gün bana tebligat getirdi tebligatta kardeşimi sigortasız çalıştırdıgım için para cezası yazıyordu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şikayet olduğunu tahmin ediyorum savunmayı yaparken kardeşinizi çalıştırmadığınızı sadece evde yalnız bırakamadığınızı ve yanınızda geitirp gözünüzün önünde bulunmasını sağladığınızı falan belirten bir savunma hazırlayın tahminim şikayet etmişlerdir.

kehribarcariye

Üye
Üye
isen buga bey sgk ya itiraz dilekçesinde kardeşimin orda çalışmadıgını misafirim oldugunu söyledim kabul etmediler avukatım mahkemede yaptıgı savunmada kardeşimin engelli oldugunu çalışmasının mümkün olmadıgını raporlarla ispat etti hakim sgk nın avukatına suçu nasıl tespit ettigini sordu sgk nın avukatı cevap veremedi yani suçun nasıl tespit edildigi bilinmiyor hakim sürekli davayı erteletiyor ve sgk nın avukatına şuçu nasıl tespit ettiginizi açıklayın diye zaman veriyor en son celsede sgk nın avukatı sgk nın suç tespitini açıklamak zorunda degiliz dedi tahminime göre müdürümüz bizi ihbar etti sormak istedigim raporunda çalışarak hayatını kazanamaz yüzde seksen engelli olan birine sigorta yapmamak suçmudur

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çalışan birisine sigorta yapmak şart kurum öyle değerlendirir çalıştırılıyor diye ihbar yada şikayet olmuştur ondan mütevellit cezai işlem yapılmıştır, siz dedigim gibi belirtin zaten avukatınızda bu minval üzerinden bir savunma yapmış cezanın iptali söz konusu olabilir.

kehribarcariye

Üye
Üye
sizinle aynı fikirdeyim okulun müdürü sürekli bana problem çıkarıyordu müdürün ihbar ettigini düşünüyorum

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet sgk ya telefonla şikayet edince kayıt altına alınıyor ve göz ardı edilemiyor yani kuruma gidip sözlü şikayette bulunsa belkide müdürle konuşulsa sıkıntınızı anlatsanız durum bu kadar uzamazdı ama yanlış bilmiyorsam onlar 3 haneli bir numaraları var arayınca direk kayıt altına alınıp işlem başlatılıyor öyle bir durum vuku bulmuştur.

kehribarcariye

Üye
Üye
evet okulun müdürü kardeşimin işyerimde çalışmadıgını bir kagıda yazdı imzaladı bana verdi bu belgeyi avukatım mahkemeye sundu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayırlısı bakalım ben size ödenmesi için belirtilmiş miktarın ödenmemesi konusunda karar çıkacağını tahmin ediyorum. Neticeyi burdan bizimle paylaşın lütfen.

kehribarcariye

Üye
Üye
selam benim sorum kardeşim ile ilgili kardeşimin yüzde seksen oranında çalışarak hayatını kazanamaz raporu var kardeşim 15 yıldır şizofren tedavisi görüyor ilaçlara ragmen iyilesmiyor raporunda sürekli ibaresi var 2022 sayılı yasadan yararlanıyor yani engelli maaşı alıyor daha dogrusu mahkeme kararıyla babam vasi tayin edildi yani maaşını babam alıyor benim kardeşim sokaga çıkamıyor normal bir insan gibi davranamıyor evde kapalı kalmaktan daha çok bunalıyor bende kardeşimi sürekli yanımda her yere götürüyorum sabah işyerime götürüyorum akşam beraber eve gidiyoruz benim bir şikayetim yok fakat sgk nın şikayeti var bir süre önce bana kardeşimi sigortasız çalıştırdıgım için 5000 lira para cezası kestiler muhasebecimin itiraz dilekçesini redettiler ve bana git mahkemeye ver kazanırsan ilk olursun sgk açılan davaları hep kazanır diye birde dalga geçtiler bende dava açtım yedi aydır dava devam ediyor şimdi benim sormak istedigim yüzde seksen raporlu raporunda çalışarak hayatını kazanamaz raporu süreklidir böyle bir insana ben nasıl sigorta yapayım ve nasıl çalıştırayım zavallı kardeşim tırnaklarını kesemez banyo yapamaz yemegi önüne koymazsam yiyemez ve kardeşim yine benim yanımda yani işyerimde şimdi sgk bana yine cezamı kesecek davayı kazanma şansım varmı tşk ederim
nihayet mahkeme sonuçlandı davayı kazandım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin adınıza sevindim. Hayırlı olsun...

Tekerlekli Sandalye