Katil Balinaların Umudu

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Katılım
Nis 23, 2012
Mesajlar
9,303
Tepkime Puanı
49
Puanları
48
Yaş
51
7e47Dk3QserTjSDlspsVlqcT7BB.jpg


Tür:
Dram
Yönetmen: Gerardo Olivares
Senarist: Gerardo Olivares , Lucía Puenzo
Yapımı: 2016 - Arjantin , İspanya


Filmin Konusu


Arjantin yapımı drama filmi El Faro de Las Orcas, en çok izlenen İspanyolca filmlerden biri oldu. Gerçek hayattan uyarlama duygusal filmleri sevenler bu filmi çok çok beğenecektir.

El Faro de Las Orcas, otizmli oğlunun mutluluğu için uğraşan bir anneyi anlatıyor. Dış dünyaya çok az tepki veren oğlunun televizyonda katil balinaları görünce gülümsemesi onun için umut oluyor. İspanya’dan Arjantin’e gelen anne ve oğlu televizyondaki korucuyu buluyorlar.

Yalnız bir anne olan Lola oğlu için mücadele etmekten çekinmiyor. Oğlu Tristan’ı sadece balinaları görebilmesi için dünyanın bir ucuna götürüyor. Korucu Beto karakteri ise uzun zamandır yalnız yaşayan bir adam ve tüm hayatı balinalar haline gelmiş. İnsan ve hayvanlar arasındaki dostluğun en güzel örneklerinden birini görüyoruz. Bu tema yaygın olmakla birlikte bu filmde inanılmaz bir özenle işlenmiş.

Hikaye ıssız bir köyün yakınlarındaki gözlem kulesinde geçiyor. Buna rağmen insanlardaki samimi havayı hissedebiliyorsunuz. Sanırım yönetmenin en büyük başarısı bu hissiyatı verebilmesi olmuş. Bunun yanı sıra film, Arjantin’den muhteşem doğa manzaraları sunuyor. İzledikçe Patagonya sahillerine ve katil balinaların güzelliğine hayran kalıyorsunuz.

Filmin en güzel yanlarından bir tanesi doğanın iyileştirici gücünü vurgulaması olmuş. Tristan, balinalarla bağ kurmaya başladıktan sonra daha mutlu bir çocuk haline geliyor. Dış dünya ile daha çok bağlantı kurmaya başlıyor. Tabi balinaların kurtardığı tek kişi Tristan değil, korucu Beto da geçmişte benzer bir süreci yaşamış. Katil balinalar bu karakterlerin yaşamında bir çeşit kurtarıcı rol oynuyor.

Acılı karakterleri olabildiğince naif bir şekilde işlemesi de filme anlam katmış. Özellikle birbirleri ile teselli bulmaları izlerken insanı duygulandırıyor.

Filmin başrollerinde Joaquín Furriel ve Maribel Verdú yer alıyor. Ama özellikle Tristan rolündeki çocuk oyuncu Joaquín Rapalini müthiş bir performans sunuyor. Eğer bu performansı göstermeseydi hikayedeki inandırıcılık kesinlikle yakalanamazdı.

El Faro de Las Orcas, son dönemde seyrettiğim en etkileyici filmlerden biriydi. Annenin çocuğu için yapabilecekleri, aşk, doğa ve hayvan sevgisi hepsi dozunda işlenmiş. Baştan sona duygu yüklü, yalın ve insanı içine çeken bir film olmuş.
 
Üst