Keratoderma Plantar rapor oranı

burakharmankaya

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba
Genetik olarak keratoderma plantar (mal de meleda) hastalığım var. Avuç içlerimde ve ayak tabanlarımda nasırımsı kalınlaşmalar var. İrili ufaklı çok fazla. Uzun süre ayakta kalamıyorum. Eşya taşırken ellerim acıyor. Tıbbi olarak çaresi bulunamayan bir rahatsızlık. Avuç içlerimde olduğu için insanlarla tokalaşmaktan korkar oldum. Psikolojimi de bozan bir hastalık. Acaba bu hastalığım için engelli raporu alabilir miyim ? hastalık psikolojimi bozduğu için rapor oranımı yükseltir mi ? Eğer engelli raporu alabilirsem askerlikten muaf olabilir miyim ? Rapor almam durumunda ehliyetim iptal edilir mi ? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

öykü_3520

Üye
Üye
Engelli raporu için başvuruda bulunmanizda fayda var. Askerlik konusunda birsey söylemem doğru olmaz ama ehliyet ile ilgili bir sıkıntı olmaz.

LG-D802TR cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16972]burakharmankaya[/MENTION], rapor oranına ilşkin birşey söylemek çok güç. Sakatlık oranı cetvelinde direk karşılığı yok çünkü. Ama kuvvetle muhtemel askerlikten muaf olursunuz.

burakharmankaya

Üye
Üye
[MENTION=16972]burakharmankaya[/MENTION], rapor oranına ilşkin birşey söylemek çok güç. Sakatlık oranı cetvelinde direk karşılığı yok çünkü. Ama kuvvetle muhtemel askerlikten muaf olursunuz.

Halil bey cevabınız için teşekkür ederim. sakatlık oranı cetvelinde aşağıdaki gibi yazıyor. Acaba bu çok şiddetli yada şiddetli olup olmadığına nasıl karar veriliyor. sonuçta bu göreceli bir kavram. bir de bu cilt hastalığıma ek olarak psikolojik olarak etkilendiğim için rapor alabilir miyim ? Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

XI. GENETİK GEÇİŞLİ DERİ HASTALIKLARI
İktiyozis grubu hastalıklar:
1-Hafif 5
2-Orta 10
3-Şiddetli 30
4-Çok şiddetli 60
NOT: Bu grup hastalıklarda hastalığın alt grupları (tipleri) göz önüne alınmaksızın, lezyonların
şiddeti tüm hastalık grubu bir bütün olarak düşünülüp değerlendirilecektir.
Herediter palmoplanter keratodermiler, Unna Thost, Mal de Melada, vb.
1-Hafif 5
2-Orta 10
3-Şiddetli 20
4-Çok şiddetli 40

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hastalığın şiddetine DR karar verir. Göreceli olduğunu sanmıyorum. Yine pskolojinizi ne kadar etkiliyor onada karar verecek olan uzman hekimdir. Bu konuda birşey söylemek çok güç. Deneyip sonucu görmek gerek.

meteguler

Üye
Üye
s.a
Evet genetik geçişli palmaplantor keraodermi yani bahsettiğiniz hastalık: kesinlikle özürlü raporu alabılmektesiniz oran hakkında tam birşey diyememem ama benim şuan %50 sürekli olarak raporum var. ve ASKERLİKTEn MUHAFSINIZ çünkü ben askerde 4,5 ay sonrası muaf raporu aldım.ehliyetinizi etkilemiyor!..psikolojik boyuttan bilgi sahibi değilim bence gerek yok zaten özürlü raporu alabiliyorsunuz!..

Burak kılbaş

Üye
Üye
SAYIN mete bey biyopsi sonucu keratoderma tanısı konuldu tedavi başlandı ağrılarım çok şiddetli sizinle bir görüşmek isterim telefon numaranızı verirmisiniz

Tekerlekli Sandalye