Kimler 1800 günle malulen emekli olur?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emeklilik konusunda en fazla kafa karıştıran konulardan biride 10 yıl 1800 günle emekli olmak ve yıl (hizmet yılı) aranmaksızın 1800 günle malulen emekli olmak. İlk önce kısaca kimlerin malulen emekli olacağı konusuna değinip sonrasında sosyal güvenlik kurumu kanunu gereği 1800 günle emekliliği açıklayalım.

Kimler malulen emekli olur?

5510 Sayılı Kanun gereği, ilk sigortalılık ( ssk, bağkur, emekli sandığı) tarihinden önce maluliyet düzeyinde sakatlığı olmayan (ki burada zikredilen maluliyet düzeyi yüzde 10’dur) ancak sonradan sakatlık oranı maluliyet düzeyi ve üzerine (%60) çıkan kişiler 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim gün şartını yerine getirmek koşuluyla malulen emekli olur.
Malulen emekli olacak kişi başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartı ile malulen emekli olur.

Geldik zurnanın zırt dediği noktaya. Nedir bu “başka birinin sürekli bakımına muhtaç” tanımı? Burada da “maluliyet tespit yönetmeliği imdadımıza yetişiyor. Maluliyet tespit yönetmeliğinden başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma durumu şu şekilde açıklanmış.

MADDE 12 – (1) Sigortalıların ve kadın sigortalıların malul çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir.

• a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.
  • b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
  • c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
  • ç) İki elin kaybı.
  • d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
  • e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
  • f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
  • g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.
  • ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.
  • h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar.
Diye tanımlanmış.

Kısaca bu tanıma uyan ve başkasının bakımına muhtaç olan sigortalılar 10 yıl şartı aranmaksızın 1800 gün primle emekli olurlar.

Daha anlaşılır kılmak adına bu uzun açıklamayı sadeleştirerek tekrar edelim.

Başka birinin bakımına muhtaç derecede engelli veya hasta olan kişiler çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybetmeleri ve en az 1800 gün prim gün şartını tamamlamaları halinde malulen emeklilik şartları nı yerine getirir ve malulen emekli olurlar.

Malulen emeklilik başvurusunu nasıl yapılır?

Bulunduğunuz ildeki sgk (sosyal güvenlik kurumu) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 25,26 ve 27 nci maddeleri gereği malulen emeklilik talebinde bulunacaksınız. Kurum (sgk) sizi malulen emeklilik için uygun olup olmadığınızın anlaşılması için sağlık kurulu vermeye yetkili bir hastaneye sevk eder. Hastane sizdeki hastalık /engel durumlarını tespit edip direk ankara’ya maluliyet dairesine gönderir. Maluliyet dairesindeki kurul bulguları inceler inceleme sonucu maluliyet durumunu yerine getirdiğinize kanaat getirirlerse tarafınıza maluliyet aylığı bağlanır.

Bir dip not: Her ne kadar başkasının bakımına muhtaç kişilerde yıl şartı aranmaksızın 1800 günde malulen emekli edilir denilse de ben zikredilen 1800 günü yıla dönüştürdüğümde 4 yıl 11 ay 10 gün ettiğini gördüm. Bunu şunda yazdım hemen her yerde 1800 gün için 5 yıl ettiği söyleniyor. Matematiğim çok güçlü değil ama benim hesaplamam sonucu bu çıktı.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Halil Yılmaz,

Dipnotuna takıldımda bir açıklama yapmak istedim :)

SGK nda bir ay üzerinden prim ödemeleri baz alındığından ortalama ( her ay farklı gün olsada örnek şubat 28gün yada 29 gün gibi) olarak 30 gün üzerinden primler yatırıldığından bir ay 30 gün toplamda 1800 gün : 30 gün = 60 ay eder 60 ayda bir yıl 12 ay hesabından yola çıkılarak 60:12= 5 tam yıl sayılıyor :)

Matematiğin güçlü olsada bunun matematikle ilgisi yok aslında abicim burada işleme konulan ortalama gün sayısının 30 olmasıdır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Muhasebeyi çok severim ve aynen bir zamanlar muhasebeciydim ama artık bankacıyım arkadaşım teşekkür ederim gülümsememe sebep olduğun için.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ceylanım du yarın bi hesap daha yapıcam. Şu an kafam binbeşyüz. :) Ama ben taktım bu 1800 güne gerekirse muhasebeciye hesaplatacam. :) Ama senin hesaplamanda hatalı demiyorum. Baştan söyledim matematiğim çok küvvetli değil.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Aslına bakarsan ben senin o sonucu nasıl bulduğunuda merak ettim ama neyse dur çok basit olarak bir kere daha açıklama yapayım belki başka okuyanlarada faydası olur umudumla;

SGK da 1 ay=30 gün

1800 Gün de kaç tane 30 gün yani kaç ay var?
yanıt: 1800 gün :30 gün= 60 ay

SGK da 1 yıl=12 ay yada 360 gün

60 ay: 12ay = 5 Yıl
1800 Gün: 360 gün = 5 Yıl

Anlaşılması dileğimle...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar 1800 günle malulen emeklilik konusuna değinmişken şunuda belirtmeden geçemeyeceğim. SGK daha doğrusu maluliyet daire başkanlığı malulen emeklilik başvurularında o kadar ketün davranıyordu adeta vatandaşı emekli etmemek için elinden gelen cabayı harçıyor desek yeridir. Dolayısıyla genelde malulen emeklilik için 10 yıl hizmet 1800 gün prim şartına bakıyorlar. Sadece 1800 günle emekli olmak çok zor bir durum. Zor derken tabi imkansız değil neticede yasa ve yönetmelik 1800 günle malulen emekliliğe olur vermiş.

Burak55

Üye
Üye
Merhabalar madde 12 -(1) de kadın sigortalıların malul çocuklarının sürekli başkasının bakımına muhtaç olmaları durumunda diye peki 1800 günü doldurmuş bir kadın eğer bakıma muhtaç hiç bir ihtiyacını kendisinin yapamadığı ve tedavisi de olmayan %97 engelli raporu olan çocuğu varsa bu kadın malulen emekli olabilirmi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok o bahsettiğiniz şekilde malulen emeklilik olmazda malul çocuğu olan sigortalı kadınlara 5 yıl erken emeklilik hakkı var sadece.

beyami

Üye
Üye
slm arkadaşlar benim eşim %80 ağır engelli ve onun adına bakım ücreti almaktayım eşimi 2012 de sigorta başlangıcı yaptım ama ödemelerini devam edemedim 1800 gün olayı bana nasıl uyar sigorta başlangıcından önce alındı rapor ben sadece başlangıç yaptırdım şimdi sigorta yatırsam çalışıyor görünecek sıkıntı doğacak isteğe bağlı yatırsak 1800 gün dolunca yetiyormu nasıl bir uygulama tavsiye edersiniz 1982 doğumlu eşim

septik

Editör
Editör
Sayın beyami..

Sizin durumunuzda eşinizin bir yerde çalışıyor olması veya görünmesi ve vergi indirimi alması gerekmekte %60 ve üzeri bir vergi indirimi aldığını düşünürsek 15 yıllık sgk süresi içersinde en az 3960 günlük sgk primi yatırmasıyla emekli olabilir.

1800 Gün durumu maluliyet anlamına gelirki sizin ilk aldığınız sağlık raporunun %60 altında olup çalışıyor iken içgücü kaybının %60 ve üzerine çıkması ile 10 yıllık sgk ve 1800 günlük sgk prtimi ile emekliliği mümkün olurdu.

beyami

Üye
Üye
sayın septik

eşim vergi indirimi zaten aldı ama bakıma muhtaç vede 3 aylık alan eşim biryerde sigortalı görünmesi bu aldığımız ücretlere sakıncası olmazmı

septik

Editör
Editör
3 Aylıktan kastınız 2022 maaşı ise kesinlikle sgk primi yatırmayın 1 gün bile ister çalışıyor görünerek ister isteğe bağlı prim yatırmanız halinde geriye yönelik maaşın enflasyon oranınca farkıyla beraber geri isterler.

Ne yapmalıyım tavsiyesi istemişsiniz ama bu şartlarda 2022 maaşı aldığınız sürece sgk primi yatırıp emekli olma şansınız yok, sadece bakım maaşı alıyor olsaydınız geliriniz yettiği sürece sgk primi yatırabilirdiniz.

yaylagüzeli

Üye
Üye
2013 yılında %60 raporla devlet memuru oldum ağır özürlü raporluyum yeme içme kişisel ihtiyaç tuvalet banyo yapamıyoruz (bakıma muhtaç) kaç yil çalışmalıdır nezaman emekli olurum

yaylagüzeli

Üye
Üye
2013 yılında%60 raporla devlet memuru oldum ağır özürlü raporluyum (yeme içme kişisel ihtiyaç hijyen tuvalet bono ihtiyacı kısacası (bakıma muhtaç) kaç yıl çalışmalıdır ne zaman emekli olurum.sakatlığı ise sağ kol (sağ üst extremitede travma şekerleri )

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
15 Yıl hizmet süresi, 3960 prim gün sayısıyla emekli olursunuz.

yaylagüzeli

Üye
Üye
Yeni çıkan yasada 21 hastalığa malülen emeklilik getirildi.ben yararlanamıyormuyum onu sormak istedim tşkler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin sakatlık oranınız işe girerken yani ilk sigortalılık tarihinde maluliyet (%60) düzeyinde imiş zaten. Bu nedenle sizin malulen emkli olma şansınız yok. İlk sigorta tarihinde sakatlık oranınız maluliyet düzeyinin altında olsaydı o zaman olabilirdi ancak.

karsehirli

Üye
Üye
13/09/2010 tarihinde %96 daimi engelli raporuyla devlet memuru olarak göreve başladım. malulen emeklilik şartları için bazı hastalıklar bende mevcut. şimdi de çalışabilecek durumum kalmadı. malulen emekli olamıyor muyum? 1800 gün primle de mi malulen emekli olunamıyor acaba?

Tekerlekli Sandalye