Kırmızı Otobüs

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öykünün Adı: Kırmızı Otobüs

Öyküyü PDF formatında okumak için tıklayın...

ÖYKÜ YAZARI: ŞENAY ÖZDEMİRCİLER

KISA ÖZGEÇMİŞ
Ankara Üniversitesi Makina Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra tahsil icin İngiltere’ye geldim ve buraya yerleştim. Bir süre kendi meslek dalımla ilgili işlerde çalıştım. 2004 yılında evlendim şuan da biri beş diğeri onüc aylık iki erkek çocugum var. İlk çocuğumu dünyaya getirdikten bir süre sonra başka bir meslek dalında daha verimli olacağıma inanarak İngiltere’deki eğitim sisteminin içerisine girdim ve çesitli dallarda eğitimler aldım. Bundan bir yıl öncesine kadar bir West Sussex ilinin en buyuk “durumu özel olanların” okulunda (Oak Grove College) öğretmen asistanı olarak yaklaşık dört yıl görev yaptım. Bu kurumda yedi ile onsekiz yaş arası çocuklar eğitim görmektedir. Otistik (Otizimin bir çok derecesi), down sendromlu, davranış problemli olan öğrencilerle büyük bir zevk ve azimle çaliştim. Onlara matematik, İngilizce, tiyatro, sanat derslerinde eğitim verdim. Bu eğitimler sırasında onların yavaş aldıkları bu istikrarlı yolda nasıl ilerlediklerini, öğrendiklerini ve geliştiklerini gördüm. Bu öyküyü yazmak istememdeki en büyük nedenlerden biri Türkiye’de otizimin yani “Özel” (Özel kelimesinin içerisine benim kanımca engelli çocukların hepsi girmektedir.) çocukların halk tarafından daha fazla farkedilmelerini ve bir nebze onların icinde bulundukları dünyaya misafir olabilmelerini saglamaktı. Bir toplumun önyargılarını yok edebilmek çok meşekatli bir iş bunun farkındayım ama bizim toplum olarak unutmamız gereken bir gerçek var ki ben öğrencilerimden bunu öğrendim. Sevgi, azim ve sabır…
Son bir kaç yıldır öykü, deneme ve kitap çalışmalarım var. İleri ki yıllarda mesleğimin yanında amatör yazı çalışmalarıma devam etmeyi planlıyorum.

Tekerlekli Sandalye