Kişi başı geliri aşıyoruz. Engelli maaşı alabilirmiyim?

Elif_gnc

Üye
Üye
%80 agir engelli raporum var geçen hafta aldım hic bir sey bilmiyorum henüz biraz arastirdim ama ilk olarak eşim üzerinden ssk dan yararlanıyorum öncelikle eşim üzerinden yararlandığımssk dan ayrilmam gerekiyormuş yeşil karta geçmem gerekirmiş 2. Olarak asgari ücret üzerinden hesaplandiginda ev içinde 3 kişiyiz ve limit üstte çıkıyor bu şartlar altında ne yapmam gerekir
SSK dan ayrılırsam kullanmış olduğum devlet tarafından karşılanan raporlu ilaçları var onlar iptal mi olur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20316]Elif_gnc[/MENTION] Eşiniz üzerinden sağlık sigortasından faydalanmanız 2022 maaşı almanıza engel değil, ancak kişi başı geliri aştığınıziçin malasef alamazsınız.

Elif_gnc

Üye
Üye
183den bilgi aldım bugün ordan aldığım bilgiye göre öle söyledi ssk dan ayrılıp yeşil karta geçmem gerekiyor muş bu arada eşimin kardeşi bizimle yaşıyor ama bizim hanesine kayıtlı değil onu nufus müdürlüğünde kayıt ettirsek alabilirmiyim ozaman limiti asmamis oluyorum

gececi01

Üye
Üye
SAYIN HALİL YILMAZ eşim ben ve 5 çocuk 2 engelli (1 evde bakım maaşı)( 1 2022 maaşı )(1 engelli aracı)hiç bir gelir ve sağlık güvencem yok 8 kez baçvurmama rağmen gss G1 çıkmakta ayda 18 yaş üstü için 180 tl nereden bulacağım gelirim yok sosyal maaşlar sdece gıda ve eğitime yetmiyor sizce ne yapmalıyım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=20316]Elif_gnc[/MENTION]
Eşinizin kardeşini sizle ikamet ediyor göstermeniz halinde bir sorun olmaz.

Berfin231

Üye
Üye
Mrb ben kronik şizofren 64 yaşındaki abime 18 senedir bakıyorum kimsemiz yok ben babamdan maaş alıyorum kıradayım maaşım 1310 abımde 3 aydan aya alıyor ve her ihtiyacını ben karşılıyorum yatalak değil ama tuvaletini kaçırıyor aklı ermiyor banyosunu ben üstünü ben gıydırıyorum yanı herseyıyle ben bakım parası alabılırmıyım 100/80 ağır özürlü de evet yazıyor raporu unda

Elif_gnc

Üye
Üye
Teşekkür ederim otv indirimi için %80 yeterli değil sanırım ağır engelli raporum ama bedensel bi engelim yok akciğer kanseri tedavisi görüyorum 4 evre metastatik ve ameliyatla akciğeri alındı ama malesef organ kaybiyla ilgili raporu vermiyor yabi %80 üstüne organ kaybını ekleniyor sanırım araba için olduğunu tahmin ettiği için gıcıklık yapılıyor ama akciğer olmadığı için yarısı yok yol yürürken özellikle yokuş çıkarken aşırı yoruluyorum çok yokusu olan bi semtte oturuyorum malesef başka bi hastaneye mi basvursam

emmolu

Üye
Üye
Bahsettiğiniz 3 aylık maaş 2022 engelli maaşı sanırım ve bu maaş gelire eklenmiyor, dolayısı ile kişi başı 967 tl nin altında bir geliriniz varsa bakım maaşından yararlanabilirsiniz.

https://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-alma-sartlari-2018-guncel-32299/
evde bakım maaşında gelir hesaplanırken alınan 2022 maaşıda dahil edilir.an itibariyle geliri yeterli ama maaşlara haziranda yapılacak zamlardan dolayı sıkıntı olur.

Ramazan Demir

Üye
Üye
Teşekkür ederim otv indirimi için %80 yeterli değil sanırım ağır engelli raporum ama bedensel bi engelim yok akciğer kanseri tedavisi görüyorum 4 evre metastatik ve ameliyatla akciğeri alındı ama malesef organ kaybiyla ilgili raporu vermiyor yabi %80 üstüne organ kaybını ekleniyor sanırım araba için olduğunu tahmin ettiği için gıcıklık yapılıyor ama akciğer olmadığı için yarısı yok yol yürürken özellikle yokuş çıkarken aşırı yoruluyorum çok yokusu olan bi semtte oturuyorum malesef başka bi hastaneye mi basvursam
Çok cok gecmis.olsun

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye