Kişilerin en temel haklarından biri olan ifade düzeltme hakkını neden engelliyorsunuz

Eren

Üye
bu forum sitesinde kişilerin en temel haklarında biri olan ifade düzeltme hakkını neden engelliyorsunuz !?

bu konuda sizden bir açıklama istiyoruz !

lütfen bize google arama sıralamasına
en üst sırada gözükmeye çalışıyoruz gibi

dolayı olarak
ticari reklam kaygısı içindeki bir site yöneticisiymiş gibi
google kurallarına göre google sıralama mazeretini bize anlatmayın !

açık konuşuyorum ben sadece bu özelliği kapattığınız için
gerçekten bu forum sitesine karşı artık sıcak bakamıyorum

yani bi fiil bu siteye özel yazı yazmıyorum

diğer forum sitelerine eklediğim yazının bir kopyasını bu forum sitesine ekliyorum

siz burada

kişilerin en temel haklarında biri olan ifade düzeltme hakkını neden engelliyorsunuz

dahası bizim site forum özelliğimiz bu demeyin çünkü daha önce bu özellikl yoktu
ben bu forum sitesine ilk üye olan 1000 é yakın arkadaşını bu siteye öneren ilk üyelerdenim !
bu açıdan size zamanında yapabileceğim yardımı yaptım sayılır
ama bu saatten sonra bana işiniz düşmediği için şimdi ne desem bir şey ifade etmez
çünkü onca yaptıklarımdan sonra hatırım yok sanıyorum !

neyse amacınız nedir bilmiyorum ama amacınızda başarılar

ben burayı engellerin aşıldığı bir site olarak algıladığım için üye olmuştum
ama özgürlükleri engeleyen bir site olduğu yeni fark ettiğim için üzüldüm.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuyu okuyanlar tam olarak neye itiraz ettiğinizi hangi kuraldan şikayetci olduğunuzu anlamamış olabilir. Şikayet konusu kuralın ne olduğunu ben kısaca açıklayayım.

Foruma açılan veya yazılan mesajlar o mesajı/konuyu açan kişi tarafından daha sonra değiştiriliyordu. Biz bu süreyi iki saatle sınırladık. Yani foruma konu yada mesaj yazan kişi mesajında değişiklik yapmak isterse bunu iki saat içinde yapmalı iki saati geçtiğinde bu opsiyon otomatik olarak devre dışı kalıyor.

Peki bunu neden yaptık?

Forumun daha anlaşılabilir olması kaygısıyla alınmış bir karardır. Daha iyi anlamanız için bir kaç örnek vereyim.

x üye bir konu açıyor. Konu başlığı "%50 olan rapor oranım %30'a indirildi. Ne yapabilirim?" konu içeriğinde şöyle yazıyor "-hastane bana %50 oranında rapor verdi. Raporu ankaraya yolladık ankaradan bu oran %30 olarak geri döndü. bu durum karşısında neler yapabiliriz.

Biz bu soruya bilgimiz ölcüsünde cevap yazıyoruz. O üyenin neler yapması gerektiğini anlatıyoruz. Aradan 2-3 gün geçiyor, o soruyu soran üye foruma gelip bilerek yada bilmeyerek bizim cevabımıza bakarak yanıt verirken konunun bir altına yazmayıp ilk mesajını değiştiriyor ve ilk mesaja yazıyor.
İlk mesaj bu diyelim:
hastane bana %50 oranında rapor verdi. Raporu ankaraya yolladık ankaradan bu oran %30 olarak geri döndü. bu durum karşısında neler yapabiliriz.
Üye bu mesajı silip şunu yazıyor. "verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz."
:):)

Şimdi siz o konuya girip okusanız o konudan bir şey anlayabilirmisiniz? Üye ne için teşekkür ediyor? o üye tam olarak ne sormuş? tüm bunların cevabı muamma. Konu okuyucu tarafından çok anlamsız gelir. Gelmeside normaldir.

Bu örnek gibi onlarca yüzlerce örneği yaşadığımız için bu türden olayların önüne geçmek için üyelerin mesaj düzenleme haklarını iki saate indirgedim.

Eleştirinizde; bu forum sitesinde kişilerin en temel haklarında biri olan ifade düzeltme hakkını neden engelliyorsunuz !? diye bir soru sormuşsunuz.

Forum sisteminde yapı itibariyle ifade düzeltme hakkı tek şartta engellenebilir oda o üyeyi siteden yasaklamakla olur. Yukarda anlattığım nedenlerden dolayı üyelerin ifade düzeltme hakkı ellerinden alınmış olmaz. Neden olmaz? x üye bir mesaj yazdı daha sonra yazdığı mesaja eklemesi gereken bir şey olursa bunu o mesajın bir altına yazarak yapabilir. Bu bukadar basittir.

İfade düzeltmek demek illa ilk mesajda değişiklik yapmak anlamına gelmez. Hele bunu

"özgürlüklerin kısıtlanması" diye yorumlamak haksız bir yaklaşım olur. Bu siteyi ve beni az çok tanıyanlar özgürlükler noktasında ne kadar hassas olduğumu bilirler.
Yukarda anlattığım ve son derece anlaşılabilir nedenlerden dolayı böyle bir değişiklik yaptık.

Bu değişikliği yapmasaydım forum bir süre sonra çok anlaşılmaz bir hal alabilirdi. Bu değişikliğin ticari kaygılardan dolayı yapıldığı eleştirisi çok haksız bir eleştiri olur. Zira bu siteye harcanan paraların onda biri bile reklamlardan alınamıyor. Bu çokta umrumda değil, bu site para kazanmak için açılmadı. Amacım para kazanmak olsaydı başka siteler açarak bu siteye harcadığım emek ve paranın %10'unu harcayarak çok daha fazla para kazanabilirdim.

Manisali

Üye
Üye
Halil abi bi soru sormak istiyorum sana ?

bu siteye sen ne kadar para harcadin ? veya %10 dedinya %10 luk neler yaptin bu site için çok merak ediyorum ? :)

mesajimi silmeyip açiklarsan sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu an kullandığımız forum sistemi vbulletin ve vbseo lisanslı scriptler lisans ücretleri, sunucu masrafı, (ki bir yıl içinde 2 kez sunucu değiştirmek zorunda kaldık buda iki kez para vermemiz anlamına geliyor) ek olarak siteye özgü yazılan eklentiler tema (temayıda lisanslı olarak satın aldık) yaklaşık 1500 - 2000 TL yi buldu. Bu fiyat öyle çokda abartılacak bir şey değil ama benim gibi bütcesi sınırlı olan kişiler için epeyce bir yük getiriyor.
Bu site için ben neler yaptım? günün çoğunu bu sitede geçiriyorum yaklaşık 8-10 saat. siteye verdiğim emeğin harcadığım eforun maddi karşılığı olamaz. Tabi tüm bunları zevk alığım için yapıyorum. İnsanlra yardımcı olmak bana huzur veriyor. Zaten zevk almasam milyon dolar versele o kadar saat pc başında durmazdım.

Manisali

Üye
Üye
Cevapladiginiz için çok teşekkür ederim. inş emeginin karşiligin alirsin.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu arada daha iyi anlamanız için söylüyorum. Eren bir konu açarak soru sormuş eleştiri getirmiş. Bende uzun uzun cvap vermişim. Şimdi ilk mesajı silse benim cevabım komple anlamsız olacak. :) Bunun gibi onlarca tatsız durumla karşılaştık. Umarım anlayabilmişinizdir.

F

Fırtına

Guest
sevgili yöneticim,

eren arkadaşımızın sorusuna verdiğin cevap çok açık ve net.. eren ve tüm arkadaşlarımızda anlamıştır sanırım..

şimdi ilk mesajı silse benim cevabım komple anlamsız olacak.. katılmamak elde değil.. katılıyorum..

Eren

Üye
sevgili yöneticim,

eren arkadaşımızın sorusuna verdiğin cevap çok açık ve net.. eren ve tüm arkadaşlarımızda anlamıştır sanırım..

şimdi ilk mesajı silse benim cevabım komple anlamsız olacak.. katılmamak elde değil.. katılıyorum..

arkadaşım niye her şeyi bu kadar kötüye yoruyorsunuz

bakın benim bir yazımın örneği :

http://engelliler.gen.tr/f58/2011-i...asanmasi-olasi-haksiz-rekabet-durumlari-6883/

burada yeni bir madde ekleyim konunun bütünlüğünü sağlayamıyorum

ben kişisel bir durum veya görüş bildirmiyorumki dün şöyle düşünüyordum bu dün farklı düşünüyorum diye yazdığımı sileyim !

dahası benim önerdiğim önerileri 100 tane düşünemeyen engellinin yerine düşünüyorum ve ortak bir yol haritasıyla engellilerin mağduriyetini yazıyorum

niye yazdıklarımı sileyimki sadece olası bazı imla hataları ve eklemeleri yapamıyorum daha sonra alt kısımlara mesaj eklemek mesajın anlam bütünlüğünün bir kerede anlaşılabilirliğini düşüyor !

siteye giren bir okur direk bir kerede asıl ana konuyu okumak isteyebilir.

benim işlediğim konu güncel ve devamlı bir şekilde güncelleniyor

ben 100 tane 1000 tane cevap yazmak değil

açtığım 10 konun devamlı güncellenmesini sağlamak istiyorum

zaten ekrafta çok fazla bilgi kirliliği var bu açıdan az ve öz olan saf ve doğru bilgilerin insanlara ulaştırma çabasındayım

lütfen şu http://engelliler.gen.tr/f58/2011-i...asanmasi-olasi-haksiz-rekabet-durumlari-6883/

forumda açtığım yazıyı okuyunuz !

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu kural herkes için geçerlidir. Bir üye için getirilmiş bir kural değildir. Bunların nedenlerini uzun uzun ve son derece anlaşılabilir bir dille yazdım zaten. Tüm bunlara rağmen sanki bunları senin için yapmışım gibi dönüpte "yazdıklarımı niye sileyimki" demene anlam veremiyorum.

Sen silmezsin başkası siler. Zaten sana sen sildiğin için bu kural getirildi denmedi. Uzun süren gözlem ve deneyimler doğrultusunda forumun anlaşılabilirliğini sağlamak için alınmış bir tedbirdir. Bu konunun bu kadar büyütülmesini ve kişiselleştirilmesinede bir anlam verebilmiş değilim doğrusu.

DURU'M

Üye
Üye
Tam emin olmamakla birlikte bu kuralın ( yani mesajımızı değiştirebilme hakkı) çoğu sitede sınırlı olduğunu biliyorum.Eğer maksat konu bütünlüğü olması gereken noktalarsa bu durum mod arkadaşlardan rica edilerek konuya ilave edilebilir diye düşünüyorum.Nitekim konuşarak halledilemeyecek sorun yoktur kanaatindeyim.Fevri kararlar vermemek lazım velhasıl!

derince

Üye
Üye
bence çok haksızlık ediyorsunuz site kurucusuna

Herkese karşılıksız yardım ediyor tşk yerine eleştiri doğrumu???

Tekerlekli Sandalye