Kistik Fibrozis hastasıyım. Malulen emekli olur muyum?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
slm ben zeynep 24 yasindayim dogustan kronik akciger ( kistik fibrosiz ) hastasiyim. calisma hayatina 14 yasinda americada cocuk bakiciligi ile basladim bu sure zarfinda donem donem calistim simdi turkiyedeyim 7 aydir ssk liyim ayrica geriye donuk gosterecegim 2 senem var fakat buyuk bir zamanim hastanede tedavi ile geciyor bu yuzden surekli calisamiyorum ve doktorlarim %60 rapor verebiliyorlar cevremdekiler maglulen emekli olabilecegimi soylediler... bu konuda dogru bir sekilde beni aydinlatabilirmisiniz tesekkur ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olabilmek için en önemli ayrıntı ilk sigortalı çalışmaya başladığında maluliyet derecesinde yani %60 oranında sakatlığının olmaması gerekiyor.
Yani sakatlık oranı %60-70-80 olan ve sigortalı çalışan herkes malulen emekli olamaz. Mutlaka ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde sakatlıklarının olmaması ve bunu ispatlamaları gerekiyor.

İlk sigortalı olduğun tarihte sakatlık oranın neydi? Bunu yazabilirsen daha ayrıntılı bilgi verebiliriz.

E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
ben bu hastaliga dogustan sahibim ama o zamanlar o kadar ilerlememisti yasim buyudukce hastalik ilerliyor... peki benim durumumda olan bir kisi nasil emekli olabilir ne yapmam gerekiyor yani uzun yillar emekliligimi bekliycek ve calisicak durum degilim. kanunen bunun baska bir yolu yok mu? ilginize simdiden tesekkur ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tabiki var. Tek çıkar yol malulen emekli olmak değil. Malulen emeklilik dışında engellilere tanınan erken emeklilik koşulları var. Bu koşullar dahilinde sakatlık oranı ve işe giriş tarihine göre emekli olabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye