kolonoskopi maluliyet

hepsinerede

Üye
Üye
rektum ca 20 sonrası eşime kalıcı stoma takıldı
maluliliyet aylığı alabilirmi

hepsinerede

Üye
Üye
Bir forumda kolostomi %10 diyor diger bir forumda kalici kolostomi agir maluliyettir diyor.
8 10 forumda herkes kanundaki maddeyi gostererek kesin olur veya kesin olamaz diyor.
Benim anladigim bu konuda zerre fikri olan forum yok.
Alo 170sgk nin dahi fikri yok.

İsen Buga

Üye
Üye
Geçmiş olsun: Yüzde oran kaybı bilsek net cevap veririz.
Doktorunuz ile görüşüp yüzde oranın ne olabileceği aşağı yukarı tahmini bilgi verilmesini sağlayınız.
%60 ve üzeri alabilirseniz dediğiniz maluliyet aylığı bağlanır. Onun dışında oran belirtilmedikçe; Biz değil de Alo 170 ve SGK hiç kimse bilmez.

hepsinerede

Üye
Üye
Kalici stoma bunun oranimi var.
%20 takildi torbasinida sonra mi takacaklar yaziyim.
DEDİGİM GİBİ KONU HAKKİNDA ZERRE BİR FİKRİ OLAN YOK.

İsen Buga

Üye
Üye
Evet her hastalığın bir oranı var. Her sakatlığın her sorunu bir oranı bir çizelgesi de var. Kafalarına göre cevap vermezler. Adlı tıp doktorları oranın ne olacağını neden o oran alacağını hangi listede olduğunu tam bilir. Sizin doktorunuzda bilir. Yada sizinki ile aynı rahatsızlığa sahip olup da o oranı merak eden birileri de bilir.

ancak burada bulunan herkes her üye yada misafirlerimiz sizinle aynı rahatsızlığa sahip değil. Bilen çıkarsa o sizin sansınıza. yukarıda yol gösterdim; Adlı tıp uzmanı ayda doktorunuza sormanızdan başka çözüm yok.
Bilmelisiniz ki maluliyet maaş bağlayacak kişiler doktor değil. Bildiğiniz düz memur; onlarda oran belirtir rapor isterler. Hastalığı yada sakatlığını yazarsanız anlamını bilmezler. Orana bakıp maaş bağlanıp bağlanmayacağına karar verirler.

İsterseniz oturun bekleyin bilgisi olan birileri çıkagelir sizde bilgilenirsiniz. Yada doktorunuza sorup ne yapacağınızı öğrenirsiniz. Sonuç: Size kalmış. yardımcı olmaya çalıştım; olmadıysam yapabildiğimi bildiğimi yaptım.

googleden sordum:
"Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik"te kalıcı trakeotomili ve stomalı hastalarda Özür Oranı %40 olarak belirlenmiştir.

Sonuç olarak: benim düşünceme göre %60 olması gereken Malüliyet için yeterli bir oran değil.

hepsinerede

Üye
Üye
2 aylık ve 3 aylık rapor yazıldı en son rapor 10 günlük yazıldı
10 günlük rapor bugün yazılırken baya atıştım ordaki memurla
oda dediki 2 3 5 aylık raporu uzman doktor yazar.
hiç uğraşma maluliyete başvur.
asistan doktora sorduğumda bilmiyorumcevap vermem dedi birisi.
diğeri de bilmiyorum ama helalmi diye sordu.
bana hak tahsisi yapan devlet helali haramı bilmiyormu dedim. konuyu kapattı.

İ. ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBINA NEDEN OLAN GASTROENTEROLOJİK HASTALIKLAR​

1. Kalıcı ileostomi veya kolostomiler
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
bunuda buldum
lakin farklı yerlerde farklı oranlar var

İsen Buga

Üye
Üye
Anladığım kadarıyla sizde çalışırken sorun-sıkıntı oluyor,
Maluliyet için %60 rapor gerekiyor. Sorumuz burada tek rahatsızlıktan en az %60 alabilecek durumda mıyız? Emin olmak gerek. İleride iyileştiğini tespit ederlerse maluliyet yanar. Bunun için çözüm gerekiyor.
Rapor sürelerine baktığımda bir yılda fazladan rapor aldığınızı varsayalım: işyeri yada SGK sizi heyet kuruluna sevk etmesi lazım, herkes bunu yapmaya çekiniyor, demek ki sıkıntı burada..
İsterseniz Maluliyet için SGK.ya dilekçe verip altına doktor hastalıkları belirten rapor fotokopileri koyup sansınızı deneyin derim. SGK sizi heyete sevk edecek ve heyetin vereceği oranına göre Maluliyet olup olmayacağına bakacak.
Yada isterseniz heyet kurulundan randevu alıp % de belirtir rapor talep edersiniz.
Her ikisi de aynı süre içinde bitecek. İlk olanının rapor oranını öğrenmeyebilirsiniz veya geç öğrenirsiniz. İkincisinde ise heyet kurulu toplanma gününde öğrenirsiniz.
Önemli olan tek rahatsızlıkta %60 ve yukarısı alabilmek (toplam balthazard formülü sonucu en az %60 olanı değil).

Karar sizin...

hepsinerede

Üye
Üye
Anladığım kadarıyla sizde çalışırken sorun-sıkıntı oluyor,
Maluliyet için %60 rapor gerekiyor. Sorumuz burada tek rahatsızlıktan en az %60 alabilecek durumda mıyız? Emin olmak gerek. İleride iyileştiğini tespit ederlerse maluliyet yanar. Bunun için çözüm gerekiyor.
Rapor sürelerine baktığımda bir yılda fazladan rapor aldığınızı varsayalım: işyeri yada SGK sizi heyet kuruluna sevk etmesi lazım, herkes bunu yapmaya çekiniyor, demek ki sıkıntı burada..
İsterseniz Maluliyet için SGK.ya dilekçe verip altına doktor hastalıkları belirten rapor fotokopileri koyup sansınızı deneyin derim. SGK sizi heyete sevk edecek ve heyetin vereceği oranına göre Maluliyet olup olmayacağına bakacak.
Yada isterseniz heyet kurulundan randevu alıp % de belirtir rapor talep edersiniz.
Her ikisi de aynı süre içinde bitecek. İlk olanının rapor oranını öğrenmeyebilirsiniz veya geç öğrenirsiniz. İkincisinde ise heyet kurulu toplanma gününde öğrenirsiniz.
Önemli olan tek rahatsızlıkta %60 ve yukarısı alabilmek (toplam balthazard formülü sonucu en az %60 olanı değil).

Karar sizin...
sgk kağıt yazarak maluliyeti için kurula git dedi
hastahaneye direkt yazı yazdı sgk.
kurula girdik. genel cerrahi oran söylemedi ama direkt onkolojiye git ordan randevu aldım dedi. yani genel cerrahi doktoru aldı randevuyu.
onkoloji doktoru ben en yüksek oranı verdim dedi.
kurul bitince heyete girdik .
heyet sonucunu beklemekteyiz.
araştırmalarımda kanser sonrası kalıcı kolostomi kalıcı maluliliyet oluşturduğunu öğrendim.
yalnız rapora kalıcı kolostomi yazılması lazımmış sgk onu istiyormuş.
bakalım heyet raporu nasıl çıkacak.
ilk başta kanser sonucu geçici maluliyet, geçicinin süresi bitince raporda kalıcı koloctomi nedeniyle kalıcı maluliyet oluyormuş.

hepsinerede

Üye
Üye
dys ka.jpg

Tekerlekli Sandalye