Korkularımı nasıl yenebilirim?

Hüsain

Üye
Üye
Merhabalar, eskiden özgüveni yüksek biriydim. Hastalanmadan önce ama şu an her şeyden korkuyorum. Aceleci bir tavrım var. Tez canlı derler ya, işte o benim. Aklıma gelen her şeyden korkuyorum. 1 senedir evden çıkmıyorum ama sanki bir suç işlemişim gibi kendimi suçlu hissediyorum. Bunların sebebi ne olabilir ve nasıl baş edebilirim. Psikoz ve bipolar arasında gidip geliyor doktorlar, psikotik özellikli bipolar dediler en son. Korkularımı nasıl yenebilirim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlaç kullanıyormusunuz? Önerim kesinlikle psikiyatra görünüp düzenli ilaç kullanmanız yönünde.

Hüsain

Üye
Üye
[MENTION=3]Halil Yılmaz[/MENTION]

Abi öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Evet kullanıyorum. Aripiprazol 20 mg ve ihtiyaç olduğunda 3 damla norodol içiyorum. Psikologla görüşsem daha doğru olacak herhalde, ilaçlarla geçecek bir şey değil çünkü. Öyle olsa psikiyatr yazardı bir şey. En az ilaçla en muntazam şekilde hayatımı yürütmeye çalışıyorum, tabi ki doktor kontrolünde.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
[MENTION=25550]Hüsain[/MENTION]

Herkesin korkuları vardır.
Cehennem gibi bir dünya:
Bir yerde okumuştum 120 milyar insan şimdiye kadar yaşamış ve ölmüş. Sonuçta biz de sağ çıkamayacağız. Ama buna rağmen yaşıyoruz bir şekilde. Umutlar, hayaller, tutkular… Tutunuyoruz bir şekilde yaşama. Aslında oyalanıyoruz hepimiz. Günler, aylar ve yıllar acı ile haz arasında dalgalanarak geçiyor. Gelecek herkes için bilinmez.

Ben kendi adıma yaptıklarımı, nasıl oyalandığımı anlatayım belki bir fikir verir size de:

Bir işim var çok şükür ki. Yaşlılığımda maddi olarak zor durumda kalmamak için bir şeyler biriktirmeye çalışıyorum. Müstakil, il merkezine yakın bir ev alabilirim belki?

Sağlık sorunlarım oluyor arada, kilo vermeye çalışıyorum. Başarıyorum da. Bisikletim bile yok ortalama 8 bin adım atıyorum hafta içi.

Sigarayı bırakmaya çalışıyorum. Özellikle son birkaç yıldır denemelerim oldu ama başaramadım. İnşallah günün birinde başaracağım.

Uyuyorum. Ölçmedim ama bu ara dokuz saatin üzerine çıktığı oluyor uyku süremin.
(Kişisel gelişimcilerin dediklerine aldırmıyor ve uyuyorum yani vücudum istiyor ne yapayım?)

Takip ettiğim youtube kanalları var çeşitli konularda.

Sosyal medya kullanıyorum, Maddi olarak engelliler için bir şey yapamasam da burada tecrübelerimi paylaşıyorum.

Takip ettiğim diziler var. Aynı anda 2-3 dizi izlediğim oluyor internetten.

Tüm bunları yaparken severek yapıyorum. Benim için bu rutinlerim bir tutku desem yeridir.

İnsan bence korkularını: tutkularıyla yener, umutlarıyla yener ve hayalleriyle yener.

(Bu satırları sizin koşullarınızı bilmeden yazdım. Belki siz maddi olarak bunları yaşayamayacak durumdasınız; bilmiyorum. Ama ben de bir sınavı kazanıp (EKPSS) memur olunca ancak kendimi kurtarabildim. Size de dilerim ki korkularınız uzak umutlarınız yakın olsun.)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Ne güzel yazmışsın yine Hakan tebrik ederim, kendi yaşamından örnekler vermişsin ve çok da hoş bir yaşamın var :) Ne mutlu sana...

Korkularımız... evet doğru hepimizin var yok değil ama eğer korkularınız günlük yaşam aktivitelerinizi gerçekleştirmenize engel oluyorsa işte orada bir sorun var demektir.

Hüsain bir senedir evden çıkmadığını belirtmiş, hoş coronadan dolayı hepimiz evlere kapandık ancak bir sene hayli uzun bir süre. Ben doktor değilim ama çok geç yaşta tanıştığım psikiyatri merkezi sayesinde yeniden hayata tutundum o yüzden ihtiyacı olan herkesin kesinlikle gitmesi ve kendisine verilen ilaçları düzenli olarak kullanmasından yanayım. Her ilacın yan etkileri var o yüzden önemli olan en uygun ilacı ve en uygun dozu kullanmak olacaktır ama bunu da sadece uzmanı olan doktor ayarlayabilir.

'' Sanki bir suç işlemişim gibi kendimi suçlu hissediyorum. Bunların sebebi ne olabilir ve nasıl baş edebilirim? ''

Ne kadar da tanıdık bir duygu... İnsan ne olduğunu bile anlayamıyor, mantıklı düşünmeye çalışsa da içindeki o korku, o panik halini kendi kendine bastıramıyor...Çözmeye çalışıyor, korkunun kaynağını bulmaya, çözümler aramaya ama yok o sebepsiz, o birden bire ortaya çıkan korkular...Çok sonradan öğrendim ki adına Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) deniyor yada Panik Atak nöbetleri...

Doğru doktor ve doğru ilaç bana göre ne yazık ki tek çaresi bu...

Bana gelince çok şükür iyiyim, atlattığımı düşünüyorum (Çevremdeki herkes de öyle söylüyor) ama öyle zor günler yaşadım ki aklımdan çıkmıyor. Birisi yardım istese ona en büyük yardımı tıp dünyasının yapacağına inanıyorum ne yazık ki çevremdeki hiç kimse bana yardımcı olamamıştı :( Belki de bu yüzden tedaviye ihtiyacı olduğunu düşünen her insan tedavi olmalı, sonuna kadar şikayetlerinden kurtulmalı ancak o zaman özgürce bir yaşam sürebilir...

Hüsain, çok çok geçmiş olsun kardeşim senin adına Ekpss yi kazanmana çok sevindim, çalışmak sana iyi gelecek ama sen ne olursa olsun verilen ilaçları kendi başına bırakma, doktor kontrollerini aksatma, bu hayatta hiç bir şey senin sağlığından daha değerli değil...

Sağlıcakla kalın dileklerimle...

Murteza

Üye
Üye
Mekanizmayı anlamak için "İnsan Aklının Sınırları" adlı kitap okunabilir. Eski basımları daha iyiydi. Yani, 2. el olanlarını almak lazım. "Eft Duygusal Arınma Teknikleri" adlı kitapta anlatılan basit teknik, denemekte ısrar edilirse, korkuların kaynağı olan duygu yüklerini kalıcı olarak silebilir.

emir_t1

Üye
Üye
Merhabalar, eskiden özgüveni yüksek biriydim. Hastalanmadan önce ama şu an her şeyden korkuyorum. Aceleci bir tavrım var. Tez canlı derler ya, işte o benim. Aklıma gelen her şeyden korkuyorum. 1 senedir evden çıkmıyorum ama sanki bir suç işlemişim gibi kendimi suçlu hissediyorum. Bunların sebebi ne olabilir ve nasıl baş edebilirim. Psikoz ve bipolar arasında gidip geliyor doktorlar, psikotik özellikli bipolar dediler en son. Korkularımı nasıl yenebilirim?
Anlattıklarından anladığım kadarı ile,
Deprasyon yaşıyorsun ve yaşadığın duyguların hepsi tamamen hastalık, onu bil.
Bir zaman gelipte hastalığın kontrol altında olmaya başlayacağı zaman, bunların hepside geçmiş olacak.
Seni tam olarak anlayabiliyorum.

Birgün normale dönersin.
Deprasyonlara karşı, b,c,d vitaminleri ve kalsiyum mineralleri faydalı olabiliyor, dozu fazla olmamak ve sadece deprasyon dönemlerinde kullanmak koşulu ile.

Ben kendimde uzun süren ağır deprasyondan bunlarla kurtulmuştum.
Doktorundan bu ilaçları danışabilirsin. O da onaylarsa yazdırırsın, faydasını görürsün.

Bu süreçleri atlatmak için, sabır etmeye çalış.
Allah şifa versin.

Tekerlekli Sandalye