Kredi Kartı Limitlerine Yeni Düzenleme

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Yalnız Kartal,

Bankadan otomatik ödeme talimatı vermişsin tamam ama hesabında para yoksa banka kredinin taksidini nasıl tahsil edecek) Kredili Mevduat Hesabın açık mı bilmiyorum ( KMH ) ama kapalıysa da açtırma zaten. Yarın pazartesi ve bana kalırsa sen bir an önce şubeye giderek elden yatır kredi taksidini. Her geciken gün için faiz işlemeye devam eder kardeşim. O yüzden elinde ödeyecek nakit varsa hiç durma hemen yarın sabah gidip öde olur mu? Günü gelmesede erken ödemeye girer ama o da geç ödemekten bin kat iyidir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
Teşekkür ederim bilgiler için maşgünü gelmeden ödeme yapsam yine sorun olurmu

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Maaş gününüzü bilmiyorum ama kredi taksidinizin günü önemli yani alacağınız maaş o tarihe kadar yatmış olursa tamam bekleyin zaten maaş hesaba geçince banka otomatik olarak çekecektir alacağını. Ama siz maaşınızın bu ay yatmayacağını yada geç yatacağını düşünüyorsanız o halde şubeden kredi taksit gününü geciktirmeye girmeden bizzat kendiniz ödeyin demek istiyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Kredi kartına öğrenci tarifesi!

Gıda maddeleri ve yemeğe kredi kartı taksiti yasağı koyan BDDK, okullardaki yemeği eğitimin parçası sayarak bu yasağı öğrenciler için gevşetti. Okullarda yenilen yemek için öğrenciler veya veliller kredi kartı ile 9 taksitle ödeme yapabilecek.

Genel alışverişi 9 taksitle sınırlayan benzin, gıda ve yemek harcamalarına da taksit yasağı getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) öğrenciler için yasağı kaldırdı. BDDK yasağı kaldırırken okullarda verilen yemeği eğitimin bir parçası saydı. Böylece öğrenciler ve veliler okullarda yılbaşında veya dönem başında ödedikleri yemek parasını kredi kartıyla 9 taksit yapabilecek. BDDK bu yasağı Özel Okullar Birliği Derneği'nin isteği üzerine kaldırdı.

'BU ÖDEME ASLINDA TAKSİTLENDİRME DEĞİL'

Birlik BDDK'y başvurarak her yılbaşında aldıkları yemek ücretine getirilen taksit yasağının kaldırılması istedi. Birlik, yemek hizmetinin eylül ayında başlayıp haziran ayında sona eren bir hizmet olduğunu bildirdi.
Hizmetin sunulduğu süre esas alınarak bu hizmete ilişkin yapılacak ödemenin taksitlendirme değil aslında öğrenim ve yemek hizmeti verildikçe hak edilen bedelin kredi kartından tahsil edilmesi olduğunu savundu. Dernek ayrıca taksit yapılmadığı durumlarda velilerin her ay okula gelmek zorunda kaldığını ifade ederek ve taksit yasağının kaldırılması istedi.

TAKSİT 5 HAFTADA 5.4 MİLYAR AZALDI

Kredi kartına taksit sınırı getirilmesinin ardından taksitli harcamalardaki düşüş geçen hafta da sürdü ve 5 haftada taksitli kredi kartı harcama tutarı 5 milyar 433 milyon lira geriledi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası istatistiklerine göre, 11 haftalık dönemde ise taksitli kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 146 milyon lira geriledi. 7 Mart ile biten haftada mevduat bankalarındaki kredi kartı harcama tutarı yüzde 0.98 oranında azalışla 88 milyar 486 milyon 102 bin liraya geriledi.

Bu ülkede bazen yanlış adımlar atılır geç de olsa yapılan yanlışdır ve geri dönmek lazım gelir işte bu cümleyi dedirten bir haberdi ve bazen BDDK bile yumuşar. Alınan kararlar ne olursa olsun bu ülkenin ekonomisi için gerekliyse bile eğer halkın memnuniyeti ve ihtiyaçları gözönüne alınmadığı sürece hep yanlış adımlar atılmaya devam edilecektir.

Önemli olan bundan sonraki kısıtlamalarda mantığa, gerçeğe uygun daha radikal kararlar alabilmekte ve en önemlisi de tüketicilerin yeterince bilinçlendirilmesi olmalıdır bana göre :) hoş kimse özellikle BDDK karar alırken bana sormuyor ama ben bunun böyle olacağını çok önceden söylemiştim.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
arkadaşlar bana ardımcıolurmusunuz bir yakınım için krediy uygun olmayan bi daire almak istiyor elınde 20 tlsi var geri kalanını kredi çekmek isyor fakat bir banka 36 ay 25 tl kredı veriyor kredı ye uygun olmayan evi almak için başka seçim varmı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Yalnız Kartal,

Yakınınız ev almak istiyor ama elinde yeterli nakiti yok ve geri kalan parayı kredi çekerek kullanmak istiyor anladığım kadarıyla ama bir konu var ki o da şu adı üstünde zaten bankalar konut kredisini sadece krediye uygun konut alımı için verirler yani alınacak olan konutu banka tarafından gönderilen ekspertiz birimi görür, rayiç bedelini belirler ve onaylarsa çıkacak olan kredi miktarını genel müdürlüğe belirtir. Genel Müdürlük konut kredisini ödeyecek gücü olduğuna kanaat getirirse müşterisinin başvurusunu sonuçlandırır, kredisini onaylayarak ilgili şubeye gönderir ve yakınınız konut kredisini şubeden çekebilir ama gelin görün ki öncelikle alınacak olan konutun krediye uygunluğu şarttır.

Şimdi eğer konut çok uygunsa yani yakınınız almayı düşünüyorsa ihtiyaç kredisi de kullanabilir ama unutmayın ne kadara ihtiyacı var bilmiyorum ama konut kredileri her zaman için ihtiyaç kredisinden daha çok araştırılması gereken kredidir ve özellikle uzun vadede geri ödeyecekse en uygun bankayı araştırıp, en uygun krediyi öğrenmenizde ve kullanmanızda fayda vardır.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
öncelikle size teşekkür ederim gazoz ağacı banlalar ihtiyaç kredısı için çok kısıtlama yapmışlar en fazla vade süresi 36 ay demişler acaba yeni kanunmu çıktı insanların ev almaları daha zorlaştırıyorlar 75 tlilk daıre alçaktı 20 tl si var kiradan kurtulmak için krediye uygun olmanyan evler nasıl alıncak

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Yalnız Kartal,

Yeni yıla girmeden önce BDDK nın almış olduğu kararlar doğrultusunda evet kredi kartlarına uygulanan taksitler ve kredi kullanımındaki vadelere kısıtlama getirilmişti. Konuyla ilgili bir kere daha açıklama yapayım size faydası olacaksa;

İhtiyaç kredilerinde en uzun vade 36 ay
Taşıt kredilerinde en uzun vade 48 ay
Konut kredilerinde en uzun vade 120 ay olarak belirlenmiş durumda.

Amaç tüketicinin her gideri için kredi çekmesi ve bu krediyi uzun vadelere yayarak bütçesini zor duruma sokmasının önüne geçilmesi ve sizinde aklınızda bulunsun hangi çeşit kredi olursa olsun vade sayısı arttıkça faizidi de artar yani ne kadar kısa sürede geri ödeme yapılırsa tüketici o kadar az faiz öder.

Diyelim ki kredi kullanmayı düşünüyorsunuz siz yada yakınlarınız için en doğru karar herhangi bir başvuruda bulunmadan önce netten bankaların verdikleri krediler ve uyguladıkları kredi faiz oranları hakkında araştırma yapmanız. Şubeye gidip bizzat başvuruda bulunmadan önce size faydalı olabilecek aşağıdaki linki açtığınızda gerekli hesaplamaları sizde evinizden yapabilirsiniz.

Konut Kredisi|Mortgage|Ev Kredisi|Konut Kredileri|hangikredi.com

Aslında insanların ev sahibi olabilmelerini çok daha düşük kredilerle destekleyen devlet bankalarına başvurmanız en uygun krediyi yine devlet bankalarından temin edebileceğinizi de belirtmek isterim.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
çok teşekkürederim yardım larınızdan dolayı

Tekerlekli Sandalye