Küçük Yaşta Evlendirilen Çocuklardan Beklenilen Kadın Olma Sorumluluğu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kadınlar'ın yaşadığı bir çok sorundan defalarca bahsettik ama unuttuğumuz bir sorun daha varki aslında çok önemli ve bir çok sorununda ana kaynağı diye düşünüyorum.

Küçük Yaşta Evlendirilen Kızlar

cocuk-gelinler.jpg

Evet küçük yaşta evlendirilen kız çocukları ve daha çocuk yaşta iken anne olmaları, hayatın daha ne demek olduğunu kavrayamadan üzerlerine yüklenen ağır sorumluluklar ve tabiki yarım kalan tahsil hayatı yaşayamamış olduğu çocukluğu, gençliği ve hayalleri...

Şu bahsettiğimiz konular kadının ileriki yaşantısında nasıl büyük sorunlara sebebiyet vermektedir bu bir bilinse ebeveynler kızlarını küçük yaşta evlendirmeye belki kıyamazlar ozaman. Ama günümüzde bile hala çok küçük evlenenler olduğunu çevremdede görebiliyorum ve inanın içim parçalanıyor ama aile hükmü vermiş kız boyun eğmiş bizler sadece bakakalıyoruz.

Kendimde küçük yaşta evlenen 16 yaşında anne olan bir kız çocuğu olarak getireceği zorlukları çok iyi bildiğimden şahit olduğum bu evliliklere çok üzülüyorum. Evet bazıları şanslı olabiliyor çok iyi bir evlilik yapabiliyor ama bunu gerçekten çok az kişi başarabiliyor. Evlendiği kişi iyi olabilir mutluda edebilir ama ya aldığı sorumluluğun altında ezilişi , ya akranları gibi okula gitmek isteyipde bunu yapamayışında yaşadığı üzüntü , kendi daha çocukkken bir çocuğun bakımıyla uğraşmanın verdiği zorluk işte nereden bakarsanız bakın mutluda olsa erken evlenen çocukların yaşayacağı sorunlar gerçekten çok fazladır.

Şöyle yıllar öncesine bir dönüp baktığım zaman çocuğum ağlar susturamadığım için oturup bende ağlardım. Çocuğum hasta olsa örneğin bir grip ne yapacağımı bilmez elim ayağıma dolaşırdı. Çünkü ben kendim daha bir çocuktum.. Bende o yaşlardakiler gibi gezmek sinemaya gitmek, okula gitmek hatta asilikler yapıp anne babamı etrafımda döndürmek isterdim. Ama artık ben anneydim bunların hepsi sadece bir özentiden ibaret olarak kalmalıydı içimde ,çünkü evli ve sorumluluk sahibi olmalıydım. Omuzlara yüklenen öylesi büyük bir yük vardı ki bunun altından ezilmeden bununla başa çıkabilmeliydim. Ben şanslı olanlardandım bir şekilde ezilmedim kendimi yetiştirebildiğim kadar yetiştirdim. Peki ya şanslı olmayanlar!

Küçücük bedenine rağmen kocaman bir kadın gibi davranması beklenip buna karşın hor görülüp , şiddet görenler ve tabiki hiç bir şekilde dikkate alınmayanlar ya onlar ne yapsınlar. Konu okadar derinki aslında yazdıkca yazılabilecek türden sayfalarca küçük yaşta evlendirilen çocukların sorunlarından bahsedebiliriz. Ama daha fazla uzatmayacağım bir cümle daha kurup bu yazıyı burada sonlandırmak istiyorum .

Çocuklarınıza kıymayın bırakın çocukluklarını yaşasınlar erken evliliklere kurban olmasınlar.

Tekerlekli Sandalye