Lisans mezunları sınav yorumları ve genel sohbet

berke

Üye
Üye
Bu başlık altında hatırladığınız soruları sınav yorumlarınızı atama beklentilerinizi paylaşalım ...

Öncelikle ösym yi tebrik etmek istiyorum ve yazıklar olsun diyorum , böylesine kazık alakasız tamamen elemeye yönelik zor bir sınavda emeklerimizi harcadığı için , sınav başvurularından önce piyasaya çıkmış kitaplardaki konulardan neredeyse 2,3 soru çıktı internetten ve kitaplardan soru çözenlerin çoğu bugün büyük hüsrana uğradı sorular gerçek anlamda zor yada vakit alıcıydı . bende dahil 60 dakika sorular için yetmedi . Buradan hatırladığınız soruları , cevapları ve beklentilerinizi paylaşalım .

Mcaglar

Üye
Üye
benim türkçe çok zamanımı yedi cevaplarını verseler de baksak. sorular bilgiye dayanıklıydı bazı soruların ne istediği belli değil. herşeyin hayrlısı olsun arkadaslar ama bu sınavın standart sapması yüksek olacak bana göre

mevce

Üye
Üye
Size katılıyorum sorular için verilen süre kesinlikle yetersizdi.Açıkçası benim sınavım iyi geçmedi.Sorular açıklansın netlerimizi yazalım.

frankenstein

Üye
Üye
Arkadaşlar LİSANS kademesinde girdim. Sınav umduğum gibi geçmedi. Açıkçası; KPSS bile ÖMSS Lisans'tan kolay demekle abartmış sayılmam!

ÖSYM'yi tebrik ederim. Ayrıntısına kadar sormuşlar, helal olsun (!) ÖMSS Lisans'tan full çıkaran olursa alnından öperim onun..

figen21

Üye
Üye
sorular zordu daha kolay olabilirdi herkesin hakkında hayırlısı acaba sorular nezaman açıklanr bilgisi olan varmı..

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Lisans - ÖMSS 2012 gercekten cok zordu .. Ozellikle Turkce Paragraf Sorularının Uzunlugu, Matematik Sorularının Zorlugu, Zamana karşı yarışmamızın ayrı bir zorluğu .. Yani Guncel Sorulardan bile sorarken diyor ki ; 59. Avrupa Güreş Şampiyonası Hangi Ulkede duzenlenmistir.. Hem gecmisi soruyor hem de Spor dalı cok takip edilen bir dal degil. Cok garipti gercekten.. Beklentilerimin cok cok altında bir sınav oldu.. KPSS den Zordu Kısmına katılıyorum.. Sorular herkes icin zordu sonucta.. Nasil bir Puanlama sistemi ugulayacaklar cok merak ediyorum.. Aslinda ben bu Sınavı ALES Sınavına benzettim biraz.. Zamanla yarişiyorsun gibi.. Ancak Engelli Kardeşlerimize ve bize bu şekilde olması cok cok ilginc geldi bana

berke

Üye
Üye
hayır anlamadığım bu sınavda stres heyecan ve özürlülük faktörleri göz önüne alındığında
bir dereceye kadar kolay sormaları lazımdı , matematik evet benim için gerçekten çözülemez
sorulardan oluşmuyordu , ben iktisat bitirdim matematiğim iyidir , ama insan bizim
durumumuzdakiler için biraz düşünceli olur , gerçekten yazık , emeklerimiz boşa gitti ama
özkan in da dediği gibi bu sınav bir muammaydı ama bu kadarını da beklemiyorduk . coğrafya
dediler sayfaları yuttuk vatandaşlık dediler netten en aşşağı 100- 150 soru çözdük tarih
dediler ben meşrutiyetten cumhuriyette dış siyasete kadar en az 20 kere baştan aşağı
konuyu tekrarladım .yine kanımca kendi adamları işlerine gelmiyorsa biraz daha teknik dip notlardan sorup elemeyi bu şekilde çarkına oturtabilirlerdi .
son sözüm bence hiç olmazsa bu şekildeki zor sorular için minimum süre 80 dakka olmalıydı
. ben halime şükrediyorum , ya körler gibi zor durumda olanlar ne yapsın , bizim için çözüm değil sorun ürettiler siyasi konuşmayı da istemiyorum ama yine kendi adamlarını sokacaklar bu gidişle .

frankenstein

Üye
Üye
İnşallah atamalar için tercih yapılırken salt puanlama sırasına bakmazlar aksi halde Lisanslıların atanma ihtimali düşük olacak çünkü Lisanslı arkadaşlarım çok da yüksek puanlar alamayacak.

Tercihler ile birlikte atama sistemi, Hem tahsiline göre hem de özür grubuna göre atamalar olur diye umuyorum..

nefertiti

Üye
Üye
bence tamamen göz doldurma politıkası yaptılar 5000 soru cözdum hiç biri hatta benzeri cıkmadı desem yanlış olmaz ve bugun ilk kez keske lisans mezunu olmasaydım mı dedirttiler bana

muneza

Üye
Üye
Arkadaşlar 2400 soru çözdüm türkçe çıktı aynı o paragraf dahi türkçeyi geçtim mat zaman yetmedi 5 soru yaptım genel kültür doğru yaptıklarım 30 sorudan 5 tanesi şöyle elendi 3 ay önce yeni görev yerine getirilen dünya başkanı ımf başkanı ... ben yaptım aslında değişmiş ben sürekli internetten yazıyorum daha güncel daha yeni ama yok hep kitaplarda aynı sınava girmeden 1 gün önce çalıştım ya arkdaşlar tarih coğrafya inanılmaz zordu ama yaptım hayırlısı diyorum mülakatlar da nasıl olcak durumlar tercihler ne zaman çıkar arkadaşlar

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar belki cok erken ama tahminlerde bulunmaya devam edicem... Mecbur kaliyoruz tahmin etmeye .. Lisans Mezunları icin 30 - 40 Net Aralıkları bile atanabilir.. Hatta 30 un altı bile olabilir... Büyükşehirler haric yerlerde, cok fazla tercih edilmeyen yerler sebebiyle bu yorumu yapiyorum ... Tabiki Lisans mezunu olup 50 ve üzeri net yapan, bence istediği ile ve bolume girer.. Bir taban ya da sınır belirleyeceklerini sanmiyorum .. Standart Sapma hesaplarda mutlaka kullanılacaktır.i. Bir nebze 5.145 kişinin icinde sıralamamız da önem arz etmektedir... HErseyden onemlisi Hakkımızda En Hayırlısı Neyse O Olsun

V

Vijdanatilla

Guest
ozkancey; Tahhminlerin tutuyor... Bizleri bile bukadar zorladılarsa... Rabbim hayırlısını eylesin...

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla; Hakkımızda Hayırlısı ...Ne diiim, aklima biseyde gelmiyor yazacak

mevce

Üye
Üye
Benimde herkes gibi moralim bozuk.Bu kadar zor beklemiyordum.SÜre çok azdı hele o seçenekleri karalamak tam bir zaman kaybı.Ellbette görme engelli kardeşlerimiz için puntoyu büyültsünler de diğer gruplar neden öyleydi anlamadım.Gerçi ortapedi engelliarkadaşları 2.3. kata verdiklerinide görünce iyice sinirlendim.35-40 NETT girebilir diye bende düşünüyorum.

muneza

Üye
Üye
Ön lisans arkdaşlar yokmu Halk eğitim kursuna gittik noktoalam anlatım bozukluğu bilmem ne ama hiç biri çıkmadı hayret dedim yaw

frankenstein

Üye
Üye
Arkadaşlar belki cok erken ama tahminlerde bulunmaya devam edicem... Mecbur kaliyoruz tahmin etmeye .. Lisans Mezunları icin 30 - 40 Net Aralıkları bile atanabilir.. Hatta 30 un altı bile olabilir... Büyükşehirler haric yerlerde, cok fazla tercih edilmeyen yerler sebebiyle bu yorumu yapiyorum ... Tabiki Lisans mezunu olup 50 ve üzeri net yapan, bence istediği ile ve bolume girer.. Bir taban ya da sınır belirleyeceklerini sanmiyorum .. Standart Sapma hesaplarda mutlaka kullanılacaktır.i. Bir nebze 5.145 kişinin icinde sıralamamız da önem arz etmektedir... HErseyden onemlisi Hakkımızda En Hayırlısı Neyse O Olsun

ozkancey hocam keşke dediğiniz gibi olsa.. Eğer ki atamalar için salt bütün Ortaöğretim-Önlisans-Lisans kademelerini aynı kefeye koyup puanlar aynı oranda değerlendirilirse Lisanslıların işi çok zor olacak. Çünkü Lisans altındaki kademelere kolay sorular sorulmuş gördüğüm kadarıyla ki bu da onların bizden daha yüksek puan almaları büyük ihtimaldir. Dediğim gibi tahsil ve özür gruplarına göre alımlar olmazsa ki -devletimiz böyle bir zahmete girmeyeceğini de söylersek saçmalık olmaz- sadece herkes için aynı kefede puan sıralamasını dikkate alırlarsa işimiz zor! (böyle yapacaklarını da düşünüyorum alımlarda) Eğer tahminim doğru çıkarsa ki inşallah doğru çıkmaz, şimdiden biz Lisanslılara geçmiş olsun :)

YassaX

Üye
Üye
frankenstein ; http://www.ozurluveyasli.gov.tr/tr/haberler/s/99 --> Bu LİNK'te Şoyle bir açıklama var..daha once de acıklandı ... " Sınav ve yerleştirme sonuçlarını adaylar, TC Kimlik Numaraları ve şifreleriyle, ÖSYM'nin internet adresinden belirlenecek tarihte öğrenebilecektir. ÖMSS sonuçlarına ve kuraya göre yapılacak yerleştirme işlemleriyle ilgili ÖSYM tarafından tercih kılavuzu hazırlanarak ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanacaktır. Sınav sonucuna göre ÖMSSP-1 ortaöğretim düzeyi, ÖMSSP-2 ön lisans düzeyi, ÖMSSP-3 lisans düzeyi için üç puan türü hesaplanacak ve uygulanacaktır. "

Yani buradan cıkan sonuc: 5.145 Lisans Mezunu giriyorsa; o kisilerin sadece ÖMSSP-3 Puani hesaplanacak ve o kişiler arasinda bir sıralama olacak ve yerleştirmede de diyelim 2.000 Lisans alınacaksa; Şartlar bolumunde ÖMSSP-3 puanı aranacak.. Başka turlu bir durum olmasi mumkun degildir, kanaatimce .. Önemli olan ilk atamada 7.000 Engelli Kontenjanın kac tanesi Lisans Mezunu Olması.. Tahminim; 1.000 - 2.000 arasi .. Bekleyip göreceğiz.. Yoksa Lisans Mezunu olmanin bir espirisi kalmıyor ki

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla Rica Ederim ..

Tekerlekli Sandalye