Malul çocukların anne baba üzerinden sağlıktan faydalanması?

RootKF

Üye
Üye
Merhaba,

Ben 19 yaşındayım ve haliyle artık sigortalı değilim. Babamın sigortasından yararlanabilmek için SGK dan bir kağıt aldık ve onu doldurup teslim ettikten sonra bize SGK heyet raporu için bizi hastaneye sevk edecekmiş. Sevk ettiğinde çalışamayacağıma dair sağlık raporu almamız gerekiyormuş.

Daha önceden ben %76 ağır engelli raporu almıştım fakat sadece bakım parası için rapor almıştık. Babamın sigortasından yararlanabilmem için rapor gerekiyor fakat bunu kabul etmiyorlarmış.

Tekrar sağlık heyetinin kontrolüne geçmeden eski raporumu kullanarak SGK dan yararlanabilmem için rapor alabilir miyim?

Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malul çocuklar (sakatlık yüzdesi %60 ve üzeri olanlar) yaşları ne olursa olsun anne babaları üzerinden sağlıktan yararlanabilir. Buradaki ana kriter SGK'nın sizin malul olup olmadığınızı öğrenmek istemesidir. Bir önceki raparda "ağır engelli" ibaresi ve "yüzde76" oran verilmiş isede SGK ısrarla yeni rapor isteyebilir. Siz yinede eski raporu göstererk bi şansınızı deneyin. Kabul etmeleri bana düşük bir ihtimal geliyor ama denemekle bir şey kaybetmezsiniz.

A.Altunay

Üye
Üye
Eger rapor son 1 yil icinde alinmamissa kesinlikle kabul edilmiyor. Ben oglum icin 2013 de basvuruda bulunmustum raporum 2010 da alinmis ve surekli olmasina karsin kabul edilmedi. Once Numune hastahanesine sevk ettiler sonuc geldikten sonrada Marmara tip tan ikinci bir degerlendirme icin sevk ettiler. Zaten o raporlarda engel orani yazmiyor yanlizca malul olup olmadigi yaziyor.

RootKF

Üye
Üye
Malul çocuklar (sakatlık yüzdesi %60 ve üzeri olanlar) yaşları ne olursa olsun anne babaları üzerinden sağlıktan yararlanabilir. Buradaki ana kriter SGK'nın sizin malul olup olmadığınızı öğrenmek istemesidir. Bir önceki raparda "ağır engelli" ibaresi ve "yüzde76" oran verilmiş isede SGK ısrarla yeni rapor isteyebilir. Siz yinede eski raporu göstererk bi şansınızı deneyin. Kabul etmeleri bana düşük bir ihtimal geliyor ama denemekle bir şey kaybetmezsiniz.

Evet hocam SGK kabul etmemiş %76 ağır engelli raporumu.
Sanırım kabul etmemesinin nedenide çalışabilir durumda olup olmadığını değerlendirmedikleri nedeniyle olsa gerek.

Benim sormak istediğim ailem aracılığıyla hastaneye ben gitmeden %76 ağır engelli raporumun gösterilerek çalışabilir durumda olup olmadığımı tekrar değerlendirip tekrar sağlık raporu verirler mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O dediğiniz olması çok çok düşük bir ihtimal. Seni anlıyorum. Hastaneye gitmek saatlerce sıra beklemek çok zor bir durum ama yapacak bir şey yok malasef. Sen yinede benim bu dediklerimi kulak arkası edip bi şansını dene.

RootKF

Üye
Üye
O dediğiniz olması çok çok düşük bir ihtimal. Seni anlıyorum. Hastaneye gitmek saatlerce sıra beklemek çok zor bir durum ama yapacak bir şey yok malasef. Sen yinede benim bu dediklerimi kulak arkası edip bi şansını dene.

Başka siteden link vermek yasakmı bilmiyorum yasak ise özür dilerim fakat şöyle birşey yazmış arkadaş. Tüm hakların değerlendirildiği tek bir sağlık raporu almak için dilekçe
Tarih 2010 olduğu için halaa geçerlimi değil mi bilmiyorum.

Beklemek sorun değil benim için aslında fakat gerek kilom gerekse engelim nedeni ile ailemi ve kendimi çok zorluyorum. Böyle birşey olursa çok iyi olacak.

Bu arada cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

hüseyinavcı

Üye
Üye
Slm kardeşim babaannemin yüzde 82 özürlü raporu vardi 2 yil süre ile idi 25/10/2013 de rapor bitiyordu bende 09/10/2013 de raporu yeniledim ama vakifa vermeyi unuttum mart ayi maaşi kesilmiş alamadik sonra vakifa raporu götürdüm verdim 09/10/2013 diye girdiler yani raporu aldiğim tarih şimdi haziran ayinda alacak olduğumuz özürlü maaşina geçen mart ayinin maaşinada verirlermi bilgin varmi 25/10/2013 bitiş ben 09/10/2013 yeniledim ve süresiz oldu cvpniz için tşkler

Tekerlekli Sandalye