Malulen emekli olabilir mi ?

havuz

Üye
Üye
Merhaba annemde kronik itp hastalığı,panikatak,tansiyon var.

Bu 3 ünden de tedavi görüyoruz. Malulen emekli edebilmek için saglik kurulu ile gorustum ve 7 eylulde randevumuz var.

Sigorta girisi:2011
Gün:3350

Plt kan degerleri 15-50 arasinda geziyor.
Annemin artık çalışmaya değil 200 metre yurumeye mecali yok,gençlikten gelen bir hastalıkmış ancak yaslaninca iyice belli oldu 2 senedir 2 haftada bir kontrol,tedavi goruyoruz.
Ve bu hastalikla alakali mi bilmem ama regl kanamasi cok fazla oluyordu,pens mi neydi ondan taktirip kanamayi durdurduk.

3 ay gibi bir sürede İlaclarla 53 kgden 80 kg ye yükseldi
Ve tabi butun bu olanlar psikolojisini mahvetti

Sgk ile konustugumda kurul tarafindan onaylanirsa 1 yil daha bagkurdan ödeyip 1 yil sonra emekli olabilecegi soylendi,problem degil oderim ancak size sorum bu hastaliklara rağmen kurul anneme raporu verir mi ?,

Annemin yaş:51

Nasil bir yol izlemem gerekir,yanitlari okuyacagim ve sonucu da burada bildirecegim,herkese gecmis olsun.

İsen Buga

Üye
Üye
Malül emeklilik ile engelli emeklilik aynı gibi görünse de farklılar.
Biri sonradan sakatlanmak yada hastalığı ilerlenmesi belgelenirse olur; diğeri %40 ve üzeri rapor ile kademeli emeklilik.
Siz malül emeklilik için başvurmuşsunuz aynı zamanda gençliğinde de hastalığından mustarip olduğu belirtmişsiniz.

Malüliyet için dr görüşü önemli. kanımca bu malüliyetlik onaylanacak... %60 ve üzeri rapor için 10 yıl ile birlikte 1800 gün prim yetiyor.
SGK neden bir yıl daha prim ödeyin demiş bu malüliyet için anlamadım...

Ama
Olur da engelli emeklilik önerilirse; 15 yıl ve 3690 gün prim yetiyor: SGK neden öneri vermiş anlamadım yine. bir yıl prim ödene bile yıl kurtarmıyor.

aklıma gelenleri yazdım...
bu arada annemize geçmiş olsun dileyeyim. Sizin gibi sabırlı güzel evlatlara Allah sabır ve güzel bilgiler versin diyeyim.

havuz

Üye
Üye
Malül emeklilik ile engelli emeklilik aynı gibi görünse de farklılar.
Biri sonradan sakatlanmak yada hastalığı ilerlenmesi belgelenirse olur; diğeri %40 ve üzeri rapor ile kademeli emeklilik.
Siz malül emeklilik için başvurmuşsunuz aynı zamanda gençliğinde de hastalığından mustarip olduğu belirtmişsiniz.

Malüliyet için dr görüşü önemli. kanımca bu malüliyetlik onaylanacak... %60 ve üzeri rapor için 10 yıl ile birlikte 1800 gün prim yetiyor.
SGK neden bir yıl daha prim ödeyin demiş bu malüliyet için anlamadım...

Ama
Olur da engelli emeklilik önerilirse; 15 yıl ve 3690 gün prim yetiyor: SGK neden öneri vermiş anlamadım yine. bir yıl prim ödene bile yıl kurtarmıyor.

aklıma gelenleri yazdım...
bu arada annemize geçmiş olsun dileyeyim. Sizin gibi sabırlı güzel evlatlara Allah sabır ve güzel bilgiler versin diyeyim.
Abi tesekkurler,bilemiyorum 2 gun kala tekrar sgkya gidecegim,saglik kurulunda ne cikarsa yazarim buraya,yani benim niyetim en azindan emekli olmasi

İsen Buga

Üye
Üye
aamin. inşeeALLAH emeklilik hak eder.

Tekerlekli Sandalye