Malulen emekli olabilmek için ne yapmam lazım?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
ben %80 ağır özürlü ve sürekli raporum var 2022 maaşı almaktayım ama bu maaşla üzerime hiçbirşey olmuyor onun için babamla görüştüm kendimizi ekonomik yönden düzeltince sigortamı yatıracak babam 2007 de sigorta başlangıçım var hangi şartlarla malülen emekli olabilirim ne kadar sigorta primi ödemem gerekir saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olmak için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (%60) sakatlığının olmaması gerekiyor. sende öyle bir durum söz konusu mu?

E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
benim sigorta başlangıcım 2007 on günlük raporuda 2009 da 8.ayda aldım yani sigorta başlangıçım rapordan önce

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk sigortalı olduğun tarihte maluliyet derecesinde (60) sakatlığın yok sa daha sonra dan sakatlığın da yada hastalığında artış olup %60 ın üzerine çıktıysa 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim le emekli olabilirsin.
Ama mutlaka sakatlık oranının ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 ın üzerine çıkmış olması gerekiyor.

P

paranoya

Guest
halil abi nasıl yani artış olup olmadıgını nerden bilecegiz ör:2005 te sigorta girişini yaptırdın fakat hastalık 2005 ten öncede mevcut sa nasıl olur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yasa çok açık paranoya. İlgili yasa derki; Malulen emekli olaçak kişinin maluliyetinin ilk sigortalılık tarihinden sonra oluşması lazım.

Tekerlekli Sandalye