Malulen emekli oldum, engelli emekliliğine nasıl geçiş yapabilirim?

İskender Durgun

Üye
Üye
İşe giriş tarihim 1986 yılı (SSK), pirim gün sayım 4848 dir. 2007 yılında trafik kazası geçirdim. (Özürlülük oranım %94). 01.07.2009 da malulen emekli oldum. Normalde ben engeli erken emekliliğini hak etmedim mi? Ettiysem ne yapıp normal emekliliğine (Engelli emekliliği) geçiş yapabilirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neden engelli erken emekliliğine geçmek istiyorsun abi?
Senin yasal tabiriyle kademeli engelli erken emekliliği ile bir işin yok ki. Kanun ilk işe giriş tarihinde sakatlığı olmayan veya %60'ın altında sakatlık (iş gücü kayıp) oranı olan ama daha sonradan bu oranı %60 ve üzerine çıkan kişilere "malulen emekli" olma hakkı tanıyor. Sende sonradan sakatlandığın ve sakatlık oranın %94 olduğu için doğal olarak malulen emekli statüsünde emekli olmuşsun.
Bunu maaş açısından soruyorsan malulen emekli olmakla, kademeli engelli erken emekliliği ile emekli olmak veya normal statüde emekli olmak arasında maaş bakımında dikkate alınır bir farkta yok.

İskender Durgun

Üye
Üye
Malulen emeklilikte çalışma hakkım yok. Çalışırsam emekli maaşım kesilir. Ben inşaat mühendisiyim ve diplomamı kullanmak istiyorum. Boşuna mı okuduk :) . Yani ek gelir sağlayabilirim engelli emekliliğim olursa.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok kazık bi soru. :)
Şimdiye kadar bu şekilde bir soruyla ilk kez karşılaşıyorum. Daha önce buna benzer bir konuya da rast gelmedim o nedenle net birşey söyleyemiyorum.
Düz mantıkla yorum yapabilirim ancak. Sen şimdi malulen emeklilikten feraget edip kademeli engelli erken emekliliğine geçiş yapsan kademeli engelli erken emeklilik için yıl ve prim gün sayın yetiyor anında geçiş yaparsın. Ançak buna SGK nın geçit vereceğine pek ihtimal vermiyorum. Bu şekilde bir uygulama dolaylı yoldan yasaya bay pas olur. :)
Evet söylediğin de haklısın malulen emekli olanların çalışma hakkı yok. Ama sen çalışabilirsin. Malulen emeklili olanların çalışma haklarının ellerinden alınması da ayrı bir saçmalık ya oda başka tabi. Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum. Ya bilgi edinmeye sorup net bir yanıt almalıyız yada SGK ya sormalıyız. Ancak bu şekilde net bir cevap alabiliriz.

İskender Durgun

Üye
Üye
Teşekkürler Halil ilgin için. O zaman bilgi edinmeye yazayım, sonucu burda paylaşırım....

İskender Durgun

Üye
Üye
Sayın : İSKENDER DURGUN
ÇİĞDEM MAH./ÇANKAYA/ANKARA

Soru : İşe giriş tarihim 1986 yılı (SSK), pirim gün sayım 4848 dir. 26.03.2007 yılında iş kazası geçirdim. 01.07.2009 da malulen emekli oldum. Normalde ben engelli erken emekliliğini hak etmedim mi? Ettiysem ne yapıp normal emekliliğe (Engelli erken emekliliğine) geçiş yapabilirim?

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Talebinizle ilgili olarak Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik işlemleri Dairesi Başkanlığı Sıhhiye/ANKARA adresimize yazılı müracaatınız gerekmektedir.
Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İyide adı üstünde "bilgi edinme" neden sorulan sorunun cevabını kendileri vermek yerine başka kuruma havale ediyorlar?

Tekerlekli Sandalye