Malulen emekli olmak için hangi şartlar aranır, malul olma durumu nedir?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Malulen emeklilik le ilgili detaylı bilgi almak istiyorum
Kimler malul sayılır? Maluliyet nedir?
Kimler malulen emekli olur?
Malulen emekli olmak için hangi şartlar var?
Kaç yıl sigorta ödeyecez?
bu konularda bana bilgi verebilirmisiniz?
farklı yerlerden farklı cevaplar aldım kafam karıştı bilmiyom ki nasıl iş bilende söylüyo bilmeyende

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kimler Malul Sayılır:
Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.

Önemli Not: Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

Malulen emeklilik te sigortalılık süresi: Maluliyet derecesinde iş güçü kaybı varsa (%60) 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle emekli olunur. Ve fakat sürekli bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde sakatlığı/hastalığı varsa bu süre aranmaz.

Tekerlekli Sandalye