Malulen Emekli Uzman Çavuş İş yeri açabilir mi?

Optima

Üye
Üye
Herkese Merhaba;

2002 yılında göreve başladım ve 2019 yılında Uzman Çavuş olarak görev yapıyorken rahatsızlanarak kalpten anjiyo oldum ve 10 yıl üzeri çalıştığım için TSK sağlık yönetmeliğine göre malulen emekli edildim. Şu an 4C kapsamında emekliyim.

Sormak istediğim kendi adıma bir iş yeri açarsam almış olduğum malulen emekli aylığım kesilir mi? Yoksa sadece Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesilerek iş yeri açabilir miyim?

Benim gibi kalpten rahatsız olan başka bir arkadaşım özel sektörde sigortalı olarak bir işte çalışmaktadır. Kendisi sadece SGDP kesintisinin olduğunu malulen emekli maaşını aldığını beyan etmektedir. Aynı durumda malulen emekli bir kişi iş yeri açabilir mi? Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar lütfen yardımcı olabilirler mi?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@Optima

Selam,

Aşağıdaki gibi paylaşım buldum ama net bir bilgim yok maalesef.

Optima

Üye
Üye
Bende biraz araştırdım ve sayın Ali Bey'in söyledikleri ile örtüşmektedir. Bu durumda yalnızca Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesilerek iş yeri açabilirim veya özel bir sektörde SSK'lı olarak çalışabilirim görülüyor. 01.10.2008 tarihinden sonra emekli olmasına karşın 01.10.2008 den önce işe girenlerin durumu gibi değerlendiriliyor.

İlginiz için teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye