Malulen emeklilik başvurum red edildi. Vergi indirimi alarak emekli olursun dediler!

Osman Kınalı

Üye
Üye
arkadaşlar tam 1 yıldır emeklilik için mücadele ediyorum ama hala bir sonuç alamadım. geçen yıl SGk ya malulen emeklilik için başvuruda bulundum. ordakiler yeni rapor almam gerektiğini söylediler hastaneye gittik rapor aldık rapor oranım %52 olarak verilmiş. SGK daki memur bu oranla malulen emekli olamazsınız deyip başvurumuzu red etti. kurumda çalışan memurlar bu konuda çok ters konuşuyorlar hiç birinden doğru bilgi alamıyorum. bir soru soruyorsun yarım yamalak baştan savma şeyler söylüyorlar.
bende müdüre çıkıp nasıl emekli olacağımı sordum memurda %52 lik oranla malulen emekli olamayacağımı ve çalışmadığım sürecede engelli emekliliğinden yararlanamayacğımı söyledi. neden diye sordum bana emekli olmam için vergi indirimi belgesi almam gerektiğini vergi indiriminide ancak çalışan engellilere verildiğini söyledi.

anlayacağınız ortada kaldık. şimdi benim çalışmam pek mümkün değil. zaten işsizlik almış başını gidiyor. normal sağlıklı insanlar bile iş bulamazken bir engellinin iş bulmasının ne kadar zor olduğunu söylemeye gerek yok.

benim sizden ricam bu işin bir oluru yokmu. bana bir yol yoldam gösteremezmisiniz. çok mağdur bir durumdayım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kurum doğru söylemiş. %60'ın altında alınan sakatlık oranı raporu ile 'malulen emekli olmak mümkün değil.'
Siz engellilere tanınan 'kademeli engelli erken emekliliğinden' yararlanabilirsiniz. SGK daki müdürün '-çalışmayan engelliler emekli olmaz.' sözü şu açıdan doğru.
Kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilmek için 'vergi indirimi belgesi' alınması gerekiyor. Bu belgede çalışan engellilere verilir. Ve fakat bu sorunun sütesinden gelmek çokta zor değil. :)
Bir işyerinde 15-20 gün 'çalışıyor gözükerek' vergi indirimine başvurursunuz olur biter.

Bir de şu yolu izlemnizi salık veririm. 16 aralık 2010 tarihinde sağlık kurulu raporlarını düzenleyen yeni bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelikle birlikte rapor oranları artırıldı. Muhtemelen sizin aldığınız %52'lik rapor bu yönetmelikten önce alınmıştır. Tekrardan rapor için başvuruda bulunmazda fayda var. Yeni alacağınız rapor oranı %60 ve üzeri olursa malulen emeklilik yoluda açılmış olur.

Osman Kınalı

Üye
Üye
Halil bey benim bu konulardaki bilgilerim eksik. ben size daha detaylı bilgi vereyim. siz ona göre izleyeceğim yol hakkında öneride bulunun.
ilk olarak 1993 yılında SSK lı olarak çalışmaya başladım. 2007 yılında kaza gecirdim. kaza sonrası 1 kaç yıl daha çalıştım toplam prim gün sayım 4750 en son geçen yıl rapor aldım aldığım rapor %52 şimdi bendenize tam olarak hangi yolu izlememi önerirsiniz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz zaten emekli olmak için gerekli süreyi doldurmuşsunuz. Ben bu süreyi doldurmadığınız var sayarak 'malulen emeklilik' yolunu arayın demiştim. Bu durumda şartları zorlamanın hiç bir anlamı yok. Sizin tek yapmanız gereken şey bir işyerinde çalışıyor gözükerek vergi indirimine başvurmak. Vergi indirimi belgesini aldığınız anda emekli olursunuz.
Etrafınızda tanıdığınız iş yeri sahipleri vardır mutlaka. Birisine durumuna anlatarak 1 ay çalışıyor gözükün bu 1 aylık süre zarfındada vergi indirimi işlemlerini hallettimi tamamdır.

tamer es

Üye
Üye
malülen emekli başvuru süreci ne kadar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başvuruyu takip eden 1-2 ay içerinde işlemler tamamlanır ve maaş bağlanır.

Tekerlekli Sandalye