Malulen Emeklilik Dilekçesi Nasıl Yazılmalı?

Malulen emeklilik için gereken şartları yerine getiren kişi için en önemli detaylardan biride malulen emeklilik başvurusunda istenen belgelerin eksiksiz biçimde SGK ya bildirilmesidir. (Malulen emeklilik gereken şartların ne olduğunu öğrenmek için buraya tıklayınız > http://engelliler.gen.tr/f11/detaylariyla-malulen-emeklilik-icin-gerekli-sartlar-24320/ )

Bu belgelerden en önemliside “malulen emeklilik talep dilekçesi” dir. Bu talep dilekçesinin yazımı çok kolay olmasına rağmen, gözden kaçan ufak bir ayrıntı malulen emeklilik başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Dilekçeler yazılı belge olduğundan daha sonra ben o dilekçe de aslında onu demedim şeklinde itiraz hakkınızda bulunmamaktadır. Çoğu kişi dilekçe yazarken dilekçenin “malulen emeklilik için” olduğunu yazmayı unutuyor veya bilmediğinden yazmıyor. Gelen çevapta ise başvuru red ediliyor. Zira ne için başvuru yapıldığı belirtilmediği zaman SGK'nın başvuruyu yerinde değerlendirmesi ve süreci başlatması mümkün değildir...

Malulen Emeklilik Dilekçe Örneği

TC
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI

Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü ...........İl Müdürlüğü

Halen .............Sigorta Sicil Numarası ile .........................iş yerinde çalışmaktayım. ...../..../..... tarihinde ayrıldım.

Çalışamayacak durumda bulunduğumdan Kurumunuz Sağlık tesislerinden birine sevkimin yapılarak,Maluliyetimin tespitini ve malul sayılmam halinde tarafıma Maluliyet yönünden aylık bağlanmasını arz ederim.
TARİH: ...../..../.....
İMZA

AÇIK ADRESİM: AÇIK HÜVVİYETİM:
Adı Soyadı:............
Baba Adı:...............
Ana Adı:.................
Doğum Yeri:.............
Doğum Tarihi:............
TC kimlik no:.............
Nüfusa kay.old.yer:il-ilçe
Mah.veya köy..........Kütük no:..........Cilt no:.... Sayfa no......
ilk sigortalı işe giriş tarihi:........

Not: Dilekçeye nufüs cüzdanı fotokopisini ekleyiniz.

İstenecek Diğer Ek Belgeler

• 1)vukuatlı nufus kayıt örneği veya nufus cüzdan fotokopisi
  • 2)ikametgah
  • 3)askerlik süresini gösterir belge.(askerlikten benim gibi muaf olmuşsan neden muaf olduğuna dair o zaman verilen raporu istiyorlar)
  • 4)ilk işe giriş sağlık raporu.varsa mutlaka bu raporla almış olduğu vergi indirim belgenide ekle.
  • 5)tedavi görülen iilk hastaneden epikriz temini

Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi

kimsenin başına gelmemesini isteriz fakat “malulen emekliliğe başvurupta başvurusu red edilen” kişiler içinde süreç tamamen bitmiş sayılmıyor. Bir dilekçe ile verilen karara itiraz edebilirsiniz. Aşağıda malulen emekliliği red olunan kişiler için örnek bir itiraz dilekçesi bulunmakta. İlgili dilekçedeki ilgili bölümleri kendinize göre düzenleyiniz...

.......'ne,

... Mart 2014

../.../.../ tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurum "işgücü kaybımı %60 oranında kaybetmediğim" gerekçesiyle reddedildi. Oysa tedavi gördüğüm hastanedeki doktorlarım çalışamayacak durumda olduğumu çok açık olarak belirtmektedir ve kurumunuz sevki ile hastaneden almış olduğum raporda da bu durum açık olarak belirtilmiştir.

11.10.2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ÇALIŞMA GÜCÜ VE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBI ORANI TESPİT İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ'ne göre malul sayılmam gerektiğini, 16.12.2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında çalışma gücümü %60'ın üzerinde kaybettiğimi düşünüyorum.

İş bu nedenle malulen emeklilik başvurumun Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu tarafından yeniden değerlendirilmesini ve maluliyetimin onanmasını arz ve talep ederim.

Ad soyad
İmza
Tc kimlik no
Adres
Telefon

Malulen Emeklilik Dava Dilekçesi

Yukarda sayılan adımları yaptınız ama yine sonuç değişmediyse süreç tamamen kapanmış değil. Hukuki süreç başlatarak (dava açarak) hakkınızı arayabilirsiniz.
Bunun için SGK Yüksek Sağlık Kuruluna itirazınızın reddinin ardından “iş mahkemesine” dava edebilirsiniz. Örnek dava dilekçesi yazmıyorum çünkü red kararına göre dilekçe değişebilir. Zaten iş dava boyutuna geldiğinde avukatınız sizin durumunuza uygun bir dilekçe ile başvurunuzu gerçekleştirecektir. Burada anlatmaya çalıştığım şey malulen emeklilik başvuru süreçlerini ve bu süreçte olası tersliklerde yapılması gereken hamleleri sizlere aktarmak.

Geri