Malülen emeklilik talebim red edildi. Ne yapabilirim?

• Konbuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Çalıştığım kurumda sakatlık oranı %60 olan bir arkadaşım malülen emeklilik için başvuruda bulunda kurum işe başladığında sakatlık oranı %60 olduğu için arkadaşın talebini red etti.

Bu nasıl iş anlamadım. Malülen emeklilikte sakatlık oranı %60 ise talep kabul edilir. Ama işe başladığı zaman oranı 60 olduğu için kabul etmediler. bence bu tam bir saçmalık. işe başladıktan sonra oran 60 a cıkarsa kabul ediliyormuş arada ne fark var anlamadım. İtiraz edilse bir sonuç alınırmı acaba ?

İtiraz etsenizde bir sonuç alamazsınız. Yasa net işe başladığında sakatlık oranı %60 ve üzerindeyse malülen emeklilik hakkı verilmiyor. İşe başladığında atıyorum sakatlık oranı %45 di daha sonra %60 oldu bu kişi malülen emekli olabilir. Fakat ilk işe girişte oran %60 ve üzeriyse olamaz...

yasa net ılk ıse baslarken %40 ve 59 arasında raporu olup daha sonradan sakatlıgı artsada mesela %60 80 gıbı olsada malulen emeklı olamazlar
3.dereceden 2.cı ve bırıncı dereceye yukseldıgı ıcın atıyorum %40 la ıse gırıs tarıhı 2000 senesı 18 yıl 4080 gunle emeklı olucak sayalım daha sonradan sakatlıgı arttı ve 2 ci dereceye yukseldı emeklı malulen emeklı olamıcagı ıcın 4080 gun yerıne 3840 gunle emeklı olur 1.cı dereceye cıkarsa 15 yıl 3600 gunle emeklı olur

bizde devlet hastanesinde heyete girdik %78 lik rapor aldık daha sonra bizi sgk bi araştırma hastanesine sevk etti.Babam felçli 2015 prim günü var.ama red cevabı geldi nedir anlamadım.babam 3600 günü tamamlaması için ne yapmalı?nasıl bi yol önerebilirsiniz?

mavıs babanız ılk ssk lı oldugu zaman herhangı bır engelı varmıydı ssk gırısı nı yazarsanız daha net bılgı vermıs oluruz engellı olarak ssklı olmussa malulen emeklı olamaz 3600 gunle 15 yıla tabı olur babanız bu tek hastalıkmı bırden fazlamı hastalık tanılarınıda yazın arastıralım

babamın ilk işe giriş tarihi 1980 prim gün sayısı 2015 babam 2015 gün sayısına kadar herhangi bi sağlık sorunu yoktu.3 yıl önce sağ hemiparezi hastalığına yakalandı.Şu an sağ kolunu kullanamıyor.Başka bi hastalığı yok.

Siz kuruma malulen emeklilik için başvurmamışsınızdır. Şartlarınız malulen emeklilik için uyuyor. Kuruma malulen emeklilik başvurusunda bulunursanız yüksek bir ihtimalle malulen emekli edilirsiniz.

yok kuruma başvurduk bana bi yardımcı olun sıkıldım artk kaç defa heyete soktuk babamı.Kaç hastane dolaştık.Bu adam nasıl emekli olamaz diyorum kendi kendime???Sağ kolunu kullanamıyo yürüyüşü aksaklıklarla dolu.Yani bu insan nasıl çalışabilir ki?Eğer heyet raporu ile emekli olamazsa ne yapabiliriz?3600 iş gününe tamamlamak için?

Siz erken yaşlılık emekliliği için başvuruda bulunmuşunuzdur. Onlarda ona göre işlem yapmışlardır. Erken yaşlılık emekliliğinde 3600 gün şartı var. Fakat malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim yetiyor. Kuruma malulen emeklilik için başvusuru yapınız. Ve özellikle malulen emekli olmak için başvurduğunuzu belirtin.

Hayır Halil Bey malulen emeklilik servisiydi zaten gelen cevapta da malulen emeklilik başvurunuz kabul edilmemiştir yazıyor.Babam askerlik ödemesini falan yapamaz mıyız?Bunu 3600 a tamamlamamız nasıl olur acaba?

Malulen emeklilik başvurunuz kabul edilmediyse "askerlik borçlanmasını yapıp" yinede eksik prim olursa o primleri bir şekilde tamamlayarak (isteğe bağlı prim ödeyerek, yada bir işyerinde çalışarak) erken yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Başkada bir yolu yok.

slm arkadaşlar bende özürlüyüm 3 ayda 650 tl alıyorum yetmiyor
evlliyim 1 çocuğum var ne yapmam gerek lütfen yardımcı olurmusunuz tşkler

Merhaba

Merhaba 1993 SSK girişim var.İşe raporsuz girdim.Daha henüz % 62 özürlü raporu aldım.ÖMSS na gireceğim.38 yaşındayım.Sınavı kazanamazsam emekli olmayı düşünüyorum.19 yıllık SSK olacak bir kaç ay sonra.Ödediğim prim sayısı 1250.
Bu şartlarda Özürlü emeklisi mi olurum yoksa Malulen mi emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Hangisinin ekonomik içeriği daha iyidir.
Doğuştan özürlü olmama rağmen raporu işe girdikten sonra almam avantajlı mı dezavantajlı mı olmuştur.Saygılarımla...

Bunu yazarken hukuki dayanağınız nedir?SSK süresi 19 yıl.Malüllük için 10 yıl yetiyor.1800 gün primde yetiyor.Raporda % 60 üstü.Olmayan nedir?sadece prim 1250 gün.1800 e varmak için 550 gün var.o da 1.5 yıl yapar.Kanunen 1.5 yıl sonra 1800 prim dolunca emekli olamaz mıyım?

Yani doğuştan rapor almamak suç işe girdikten sonra % 60 üstü rapor almak suç mu?O zaman dava açarım.
Elimde çeşitli dava sonuçları var.Babam da avukat.Dava açar doğuştan özürlü olduğumu mahkemece kanıtlarım.

Malulen emekli olunabilmesi için en önemli kriterlerden biri, ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (%60) özür oranının olmaması, daha sonra bu oranın maluliyet derecesi ve üzerine çıkmış olması gerekiyor. İlk sigortalılık tarihinde sakatlılık oranının maluliyet derecesinde olmadığı bir şekilde ispatlayabilirsen malulen emekli olursun. Yok eğer ispat edemezsen diğer seçenekler geçerli olur.

Geri